Çözüldü RAM, SSD, ekran kartı ve işlemci anakarta mı takılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

E1655L

Femtopat
Daha fazla  
Kendime içime sinen bir bilgisayar toplamak için bilgi topluyorum.
Anladığım kadarıyla anakart çok önemli, onunla uyumlu olmalıymış.

Çözüm
@E1655L

İhtiyacınızı tam olarak bilmiyorum ama anladığım kadarıyla biraz daha seri çalışan bir sistem istiyorsunuz.

En az bütçeyle şöyle bir şey yapılabilir;

8GB daha RAM alın.
HDD yerine SSD takın.

1000-1500TL gibi ayırdığınız bir bütçeyle sisteminizin genel kararlılığı artacaktır.

Oyun performanslarını arttırmak istiyorsanız da ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz. Ama ilk aşamada buna gerek olmadığını düşünüyorum.
i9 12900K.
Z690 Aorus
2x16 Crucial Ballistix
RTX 3060.
1000W 80 Plus Gold(markasi sana kalmis)
MAG Forge 100R.
500GB M.2 SSD
Vs. vs 40bine monitor klavye mouse hepsini toplayabilirsin mesela.
40bin gibi bir rakama 3080'li sistem toplanması lazım. :)

40bin gibi bir rakama 3080'li sistem toplanması lazım. :)

AMD AMD Ryzen3 2200G socket AM4 3.7GHz 6MB önbellek 65W işlemci: 477,92 TL.

MSI MSI A320M PRO-VH Plus AM4 AMD ryzentm DDR4 3200+MHz (O.C.) USB3.1 anakart 267,8 TL.

Crucıalwd Crucial 8 GB DDR4 2400MHz CL17 PC RAM 412 TL.

Sapphire Sapphire RX560 Pulse GDDR5 2gd5 128 bit AMD Radeon DX12 ekran kartı 642,72 TL.

Everest Everest rhıno 432 600W MidT ATX siyah kasa 278,1 TL.

Bu sistemi 10 Nisan 2018 de almıştım nasıl? 2.688.95 TL fiyata.
Bunu upgrade etsek neler eklenilebilir? Aslın da şu anda bu bilgisayardan mutluyum VRAM yüzünden HDD olması yüzünden memnun değilim. Takan adam RAM'ı tek slot koymuş :(

@E1655L

İhtiyacınızı tam olarak bilmiyorum ama anladığım kadarıyla biraz daha seri çalışan bir sistem istiyorsunuz.

8GB daha RAM alın.
HDD yerine SSD takın.

1000-1500TL gibi ayırdığınız bir bütçeyle sisteminizin genel kararlılığı artacaktır.

Oyun performanslarını arttırmak istiyorsanız da ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz. Ama ilk aşamada buna gerek olmadığını düşünüyorum.

Çözüm
@E1655L

8 GB daha RAM alın.
HDD yerine SSD takın.

Ayrıyeten 8 GB tek RAM daha alırsam Dual diye mi geçer yoksa Dual farklımı üretiliyor.
Bu sistemime göre hangi RAM uyumlu olur hangi SSD uyumlu olur?

Dual çalışır sorun olmaz. @E1655L

@E1655L

Hayır sıkıntı olmaz fakat hangisi düşükse sistem ona göre çalışır. Yani 3200MHz alsanız bile ikisi de 2400Mhz çalışacaktır.

Sisteminiz için 2400Mhz de yeterli olacaktır. Ona çok takılmayın.

@E1655L

Hayır sıkıntı olmaz fakat hangisi düşükse sistem ona göre çalışır. Yani 3200MHz alsanız bile ikisi de 2400MHz çalışacaktır.

Sisteminiz için 2400MHz de yeterli olacaktır. Ona çok takılmayın.

O zaman RAM'i çıkartacağım satacağım, 2 tane 3.200 MHz RAM alacağım.
+ SSD.
@E1655L

Hayır sıkıntı olmaz fakat hangisi düşükse sistem ona göre çalışır. Yani 3200MHz alsanız bile ikisi de 2400MHz çalışacaktır.

Sisteminiz için 2400MHz de yeterli olacaktır. Ona çok takılmayın.

Bozuldu bilgisayar Power tuşu yanmıyor anakart çalışıyor, işlemci soğutucusu ve genel hava fanı çalışıyor. Düğmeye basınca kasa çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor.
Tozları falan aldım, işlemci tam takılı değildi vidaları onları düzelttim. RAM sök tak yaptım. Kabloları kontrol ettim hepsi takılı, PSU'nun altında toz filtresi varmış orayı temizledim. Bunlar sonucu bozuldu galiba.
+ SSD.

Bozuldu bilgisayar Power tuşu yanmıyor anakart çalışıyor, işlemci soğutucusu ve genel hava fanı çalışıyor. Düğmeye basınca kasa çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor.
Tozları falan aldım, işlemci tam takılı değildi vidaları onları düzelttim. RAM sök tak yaptım. Kabloları kontrol ettim hepsi takılı, PSU'nun altında toz filtresi varmış orayı temizledim. Bunlar sonucu bozuldu galiba.

Öğreneyim diye uğraşıyordum, ekran kartı diyr işlemciyi sökmeye çalıştım. 😀
+ SSD.

Öğreneyim diye uğraşıyordum, ekran kartı diyr işlemciyi sökmeye çalıştım. 😀

Tamam dün akşam bilgisayarın fişini ve kasanın arkasından düğmesini kapatmıştım. Şimdi açtım çalışıyor enteresan :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı