RAM takviyesi sonrası mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

xander07

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar yaklaşık 1 hafta önce yakın bir arkadaşımın eski bir bilgisayarı vardı ve kullanılmıyordu bende içindeki RAM'lar sağlamsa alabileceğimi söyledim ve aldım RAM'ları. Taktığım ilk bir iki gün bir sıkıntı yaşamadım sonrasında mavi ekran hataları almaya başladım. Acaba sorun RAM ile mi alakalı yoksa başka bir şey mi bilemedim. Technopat YouTube kanalından izlediğim videolardan tam emin olamadım acaba sizde hatanın kaynağını bulmamda yardımcı olur musunuz? Emeği geçen herkese teşekkürler minidump dosyalarım ve RAM'ler in resimleri: minidump - Google Drive yedek link minidump.rar

Dosya Ekleri

• 6f69d142-afa4-4ee7-9cbf-8ab34930fc2f.jpg
    6f69d142-afa4-4ee7-9cbf-8ab34930fc2f.jpg
    89,8 KB · Görüntüleme: 26
  • e739036d-2c8d-43bd-b1f0-628b845085ac.jpg
    e739036d-2c8d-43bd-b1f0-628b845085ac.jpg
    100,3 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
CPU-Z yazılımı ile SPD kısmından slot bölümlerini paylaşın. RAM'ler aynı model mi diye kontrol edeceğim. RAM'ler aynı model ise sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

Minidump dosyalarını incelediğimde sorun ekran kartı gözüküyor. GTX950M ekran kartınız varmış ve ekran kartınızın arızalı olma şansı var. Çünkü pci.sys hatası genelde ekran kartı arızasıdır.

Ekran kartı donanım kimliği : PCI\VEN_10DE&DEV_139A&SUBSYS_65051558&REV_A2

GTX950M ekran kartı sürücün nedir? 471.11 sürücüsün mü kullanıyorsun? Ekran kartı sürücünü DDU ile kaldırıp 466.47 sürücüsünü kurar mısın? Sürücü işlerini pek bilmiyorsan istersen yardım edebilirim.

Samsung telefonunu bilgisayar bir süreliğine bağlamayın.

"DISM" aracını uygulayabilirsin.
Rehber: DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

CPU-Z yazılımı ile istediğim yeri paylaşırsan iyi olur. Minidump dosyasına göre sorun ekran kartı gözüküyor.

CPU-Z yazılımı ile SPD kısmından slot bölümlerini paylaşın. RAM'ler aynı model mi diye kontrol edeceğim. RAM'ler aynı model ise sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

Minidump dosyalarını incelediğimde sorun ekran kartı gözüküyor. GTX950M ekran kartınız varmış ve ekran kartınızın arızalı olma şansı var. Çünkü pci.sys hatası genelde ekran kartı arızasıdır.

Ekran kartı donanım kimliği: PCI\VEN_10DE&DEV_139A&SUBSYS_65051558&REV_A2

GTX950M ekran kartı sürücün nedir? 471.11 sürücüsün mü kullanıyorsun? Ekran kartı sürücünü DDU ile kaldırıp 466.47 sürücüsünü kurar mısın? Sürücü işlerini pek bilmiyorsan istersen yardım edebilirim.

Samsung telefonunu bilgisayar bir süreliğine bağlamayın.

"DISM" aracını uygulayabilirsin.
Rehber: DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

CPU-Z yazılımı ile istediğim yeri paylaşırsan iyi olur. Minidump dosyasına göre sorun ekran kartı gözüküyor.

Size ulaşabileceğim bir yer var mı Discord benzeri bu işlerden pek anlamıyorum

Forum içerisinde özel adres paylaşmak yasak diye biliyorum. O yüzden başka bir yerden yardım edemeyeceğim.

CPU-Z yazılımını buradan indirebilirsiniz.

Ekran kartı sürücüsünü güncellemeyi biliyor musunuz? Buradan size yardım edebilirim.

Ekran kartı sürücünü DDU ile kaldırıp 466.47 sürücüsünün linkini verebilirim. Sonra

DDU rehberi.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

Sürücü linkini bırakıyorum. DDU yazılımı ile sürücüyü sildikten sonra altta verdiğim sürücüyü indirin. Sonrası kurulumu oluyor.

Zaten şu sıralar NVIDIA'ın ekran kartı sürücüleri sorunlu oluyor. O yüzden sorunsuz olan bir sürücüyü geçirtiyorum.

"DISM" aracını ise rehberini paylaşmıştım. Ona göre yapabilirsiniz.

Forum içerisinde özel adres paylaşmak yasak diye biliyorum. O yüzden başka bir yerden yardım edemeyeceğim.

CPU-Z yazılımını buradan indirebilirsiniz.

Ekran kartı sürücüsünü güncellemeyi biliyor musunuz? Buradan size yardım edebilirim.

Ekran kartı sürücünü DDU ile kaldırıp 466.47 sürücüsünün linkini verebilirim. Sonra.

DDU rehberi.
DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

Sürücü linkini bırakıyorum. DDU yazılımı ile sürücüyü sildikten sonra altta verdiğim sürücüyü indirin. Sonrası kurulumu oluyor.

Zaten şu sıralar NVIDIA'ın ekran kartı sürücüleri sorunlu oluyor. O yüzden sorunsuz olan bir sürücüyü geçirtiyorum.

"DISM" aracını ise rehberini paylaşmıştım. Ona göre yapabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için dediğiniz ekran kartı sürücüsünü kuracağım şu anda kurulu 471.11 olan en son sürüm sanırım daha doğrusu dün gece kurdum RAM'i de ne olur ne olmaz diye çıkarmıştım DISM aracı bittiğinde takıp dediğiniz işlemleri yapacağım.

RAM modelleri farklı ve bu mavi ekrana sebep olabilir. Ama minidumplarda sorun RAM gözükmüyordu. Biz her ihtimale karşı farklı model olan RAM'i çıkartalım. Arkadışınızdan aldığını RAM'i çıkartabilirsiniz.

RAM modelleri farklı ve bu mavi ekrana sebep olabilir. Ama minidumplarda sorun RAM gözükmüyordu. Biz her ihtimale karşı farklı model olan RAM'i çıkartalım. Arkadışınızdan aldığını RAM'i çıkartabilirsiniz.

Tamamdır çıkartıyorum ekran kartı arızalı olabilir derken fiziksel bir arızadan mı bahsediyorsunuz yoksa yazılımsal mı bir de sizin için sorun olmazsa 8 GB olan RAM'la uyumlu RAM önerebilir misiniz?

Son düzenleme:
ekran kartı arızalı olabilir derken fiziksel bir arızadan mı bahsediyorsunuz yoksa yazılımsal mı
Donanımsal arızalı olma şansı var. Ama biz ilk önce yazılımsal sorunu bitirelim. Eğer tekrar ekran kartı yüzünden mavi ekran alırsan sana söylerim.

8 GB olan RAM'la uyumlu RAM önerebilir misiniz?
Bunun için ayrı bir konu açabilirsin.

Dediklerimi uyguladıktan sonra mavi ekran aldınız mı? Eğer mavi ekran aldıysanız minidump dosyasını paylaşın.

Geri
Yukarı