RAM ve CPU hızları düşük

Cnzxr

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart:ASUS PRIME B450M-K II İşlemci:Amd Ryzen 3 2200g Ram:Patriot 8gb 3200mhz
Gorundugu gibi RAM 880 Hz'ler ama CPU Z 440-430 arasi gosteriyor. İslemcim3 GHz amaa 2.60 2.70 arasindan cikmiyor. Ve oyunlarda FPS düşmesi yiyorum. Neden olabilir bu sorun?

Anakart: MSI G41M p26.
Ekran kartı: NVIDIA GT430.
Islemci: Kotu Intel Dual Core e5700.
RAM 4 GB.

Dosya Ekleri

• cpuz.PNG
    cpuz.PNG
    173,8 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 7 ydi Windows 10 yukselttim sürücü filan pek anlamıyorum. Ekran karti guncel ama belki BIOS guncel degildir onda riskli geldigi icin ellemiyorum.

Yok hayir oyundaykende boyle dusuk oyundada yuksek oyundada.

Degerini demiyorum parcanin kullanim hizini filan soylemek istiyorum 800 MHz'lik RAM 400 calistirmasi normal degil.
440'da çalışmıyor zaten RAM'lerin, 880MHz'de sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Daha önce BIOS ayarları ile oynadın mı ya da hız aşırtma denemesi falan yaptın mı?

Yapacaktm ama BIOS'ta OC yok guncellenmesi lazm galiba o yuzden ellemedim.

CPU-Z neden 440 430 arasinda oynuyor peki onu diyorum oyundada bu deger ayni.

Hocam işlemci ekran karti yukseltin bence.

Islemci yukseltmeyu düşünüyorum ve lutfen boyle yukselt falan demeyin zaten sistem dusuk degistirmeyi dusunuyorum parcalari ama 1 ay sonra anca bende 1 ay bir sorun falan cikmasin rahat oynim diyorum ama degerler skntili gibi geldi.

Yapacaktm ama BIOS'ta OC yok guncellenmesi lazm galiba o yuzden ellemedim.

CPU-Z neden 440 430 arasinda oynuyor peki onu diyorum oyundada bu deger ayni.
CPU-Z'de MHz değerinin yarısı gözükür, o değeri iki ile çarpman gerekiyor kaç MHz'de çalıştığını öğrenmek için.

Dediginuz belki dogrudur ama RAM'ler 440 degilki 440+440 calissin

CPU-Z'de MHz değerinin yarısı gözükür, o değeri iki ile çarpman gerekiyor kaç MHz'de çalıştığını öğrenmek için.

Tamamdir bilgim yok dogrudur ama islemci niye oyle eski ama 2.70'i gecmiyor ve oyunda bir anda yukselip iniyor kullanma degeri bu da FPS düşmesi yapiyor veya RAM'de bu durum oluyor.

Zaten sürücü olmasa çalışacağını zannetmiyorum.

Hangi oyunlar var?

Valorant, GTA 4, CS:GO, CS1.6, minecraftbu tarz oyunlar digerlerini saymiyorum dusuk oyunlar onlar. Islemci darbogaz yapiyor dusuk diye dediler dogrudur ama GHz kullanimi falan 2.70 3 olsabelki daha iyi olur.

Dediginuz belki dogrudur ama RAM'ler 440 degilki 440+440 calissin.

Tamamdir bilgim yok dogrudur ama islemci niye oyle eski ama 2.70'i gecmiyor ve oyunda bir anda yukselip iniyor kullanma degeri bu da FPS düşmesi yapiyor veya RAM'de bu durum oluyor.

Valorant, GTA 4, CS:GO, CS1.6, minecraftbu tarz oyunlar digerlerini saymiyorum dusuk oyunlar onlar. Islemci darbogaz yapiyor dusuk diye dediler dogrudur ama GHz kullanimi falan 2.70 3 olsabelki daha iyi olur.

Dedigim gbi bazi oyunlara islemcim yetmiyor ama Low ayarda 60 FPS goruyorim ama bazi zamanlar FPS düşmesi anlik olup duzeliyor bazen olmuyor. MSI afterburnes degerlerinde bazen RAM tavan yapip duzeliyor bazen ise islemci 90ken 100 oluyor veya 70 falan olan oyunda 100e atiyor bir an.

Son düzenleme:
RAM'lerin ikisi de ayrı ayrı 440MHz çalışıyor toplamı 880MHz oluyor gibi bir durum değil bu. Senin iki adet 880MHz de çalışan RAM'in var elinde. Şöyle düşünebilirsin:

Elinde bir adet RAM var ve bu RAM'in frekansı normalde 440MHz fakat RAM'deki DDR teknolojisi iki katı hızda çalışmasını sağladığı için senin 440MHz RAM'in 880MHz olarak çalışıyor. Mesela yeni nesil DDR4 RAM'lerde genelde 3200MHz olarak satılır. RAM 1600MHz'dir fakat DDR teknolojisi 3200MHz de çalışmasını sağlar.

Ayrıca işlemcinin 2.70 GHz de kalması, %90-100-70 gibi kullanımlarda çalışması sisteminin o anki zorlanmasına göre kendini ayarlamasına bağlı bir durum sen ona sürekli 3GHz'de veya %100 tam yük altında çalışacaksın gibi bir komut veremezsin.

Tekrar söylüyorum anlık FPS düşmesi de o an RAM'in belleğinin yetmemesinden kaynaklı olabilir.

RAM'lerin ikisi de ayrı ayrı 440MHz çalışıyor toplamı 880MHz oluyor gibi bir durum değil bu. Senin iki adet 880MHz de çalışan RAM'in var elinde. Şöyle düşünebilirsin:

Elinde bir adet RAM var ve bu RAM'in frekansı normalde 440MHz fakat RAM'deki DDR teknolojisi iki katı hızda çalışmasını sağladığı için senin 440MHz RAM'in 880MHz olarak çalışıyor. Mesela yeni nesil DDR4 RAM'lerde genelde 3200MHz olarak satılır. RAM 1600MHz'dir fakat DDR teknolojisi 3200MHz de çalışmasını sağlar.

Ayrıca işlemcinin 2.70 GHz de kalması, %90-100-70 gibi kullanımlarda çalışması sisteminin o anki zorlanmasına göre kendini ayarlamasına bağlı bir durum sen ona sürekli 3GHz'de veya %100 tam yük altında çalışacaksın gibi bir komut veremezsin.

Tekrar söylüyorum anlık FPS düşmesi de o an RAM'in belleğinin yetmemesinden kaynaklı olabilir.

Hocam tamam dogrudur ama RAM'ler 880 MHz yazip neden 440 olur 2 RAM takili zaten. CPU dogrudur dediginuz ama oyundaykende degerler ayni islemci bir an yukseliyor degerler 2.70 GHz kullanim 100 oluyor ardindan GPU kullanimida dusuyor. Durduk yerde degil cogu oyunda oluyor bu yuksek oyundada dusuktede.

Hocam tamam dogrudur ama RAM'ler 880 MHz yazip neden 440 olur 2 RAM takili zaten. CPU dogrudur dediginuz ama oyundaykende degerler ayni islemci bir an yukseliyor degerler 2.70 GHz kullanim 100 oluyor ardindan GPU kullanimida dusuyor. Durduk yerde degil cogu oyunda oluyor bu yuksek oyundada dusuktede.

Pek anlamadigim konular bilmiyorum.

Pek anlamadigim konular bilmiyorum.

Bu drop sorunu cozmem icin bir yontem var midir Windows degistirsem filan veya BIOS ayari bir şey.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı