RAM XMP ile 2400 MHz olmama sorunu

MartinTR

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;
Öncelikle kısaca sorunumu özetlemek istiyorum. Msi bir anakartım mevcut ve resmi sitesinde 2400 MHz kadar DDR3 RAM desteği olduğu belirtilmekte. Ben de hem 8 GB RAM'lerimi yenilemek amacıyla çünkü günümüzde malum sınıra dayandı artık ve MHz hızı birazda yüksek olsun video edit yaparsamda sıkıntı yaşamamak adına 2 adet 8 GB modülden oluşan 2400 MHz hızında RAM aldım.
Ama ne yaparsam yapayım BIOS'ta XMP dahil RAM'ler 2400 MHz görmemekte. BIOS'a giriyorum XMP aktif ediyorum bana 2400 MHz olacağını gösteriyor. BIOS ekranında ama Dream Frequency bölümü hemen 1600 MHz sabitleniyor. BIOS'daki değişiklikleri kayıt edip başlatıyorum ama nafile Dream Frequency bölümü hala aynı ve üst kısım bilgi ekranında ise hala 1600 MHz yazmakta. Voltajı dahil manuel 1.65v verdim belki ondan kaynaklanır diye ama nafile arkadaşlar olmuyor. Güncel anakartın BIOS'u yüklü bu arada soran arkadaşlar olacaktır.
Resimlerle ve sistem bilgilerimi konuya yazıyorum, umarım yardımcı olursunuz.
istem;
İ7 3770 8 MB 3.40 Ghz Turbo Boost 3,90 Ghz İşlemci
Msi B75MA P45 Anakart
Corsair Vengeance 16 GB ( 2x8 GB ) DDR3 2400 Mhz CL11 RAM ( CMY16GX3M2A2400C11R )
PNY CS1311 240 GB SSD
Xilence XP600 600W +80 plus PSU Gaming Serisi R3
Dark N10 Kasa
BIOS'tan resimler;
RAM'leri takıp BIOS'u açtığımda tüm ayarların saf hali böyle;
BiosResim1.png
BIOS'tan XMP özelliğini aktif ettiğimde ise ayarlar otomatik aşağıdaki şekilde;
BiosResim2.png
Daha sonra tüm ayarları kaydedip başlattıktan sonra BIOS'a girince oluşan ayarlar;
BiosResim3.png
Olur da merak edenler için koyalım Dram Frekans kısmı listesi;
BiosResim4.png
Açıkcası anlayamadım sorunu arkadaşlar nasıl çözeceğim bilmiyorum.
CPU-z ve Aida64 programlarının bellek kısımlarından da görüntü aldım aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1.png
2.png

Sorunun kaynağı nedir sizce arkadaşlar ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bellek kontrolcüsü (IMC - Internal Memory Controller, bazen VCCIO diye de geçer) voltajını artırın. Yüksek ram hızlarında bellek kontrolcüsü yüksek çalışma gerilimine ihtiyaç duyar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı