RAM yetmediği için i5 11400F sistem çöküyor

ygtefeylmz

Hectopat
Yer
Türkiye İstanbul
Daha fazla  
Anakart
MSI H510M PRO
İşlemci
i5-11400F
Başlıkta gördüğünüz gibi bana 16 GB RAM yetmiyor. Oyun açınca bilgisayar çöküyor. Sıfırladım her şeyi yaptım ama bir türlü olmuyor. Spotify Chrome ve oyun açıyorum bilgisayar çöküyor. Ne yapacağım bilmiyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mavi ekranda bulunan kodu söylerseniz yardımcı olunabilir.

Mavi ekran olmamıştı ekran karardı ve hiçbir şey yapılamıyordu mecbur bilgisayarı kasadan kapatmıştım.

Sorun bence RAM kaynaklı değil gibi 16 GB az değil.

Ekran kartı driverları yüklü mü? PSU kaç watt?

Ekran kartı driverı yüklü RX 6600 kullanıyorum PSU 650W.

16 GB azımsanacak bir miktar değil hocam ya. RAM'den dolayı olduğuna emin misiniz?

Ben RAM'den dolayı olduğunu düşünüyorum ama emin değilim.

RAM yetmiyorsa sanal RAM ekle, RAM takviyesi yapar, fakat sorununuz tam olarak RAM yetersizligimi ona emin olamadım. Sistem boşta iken görev yoneticisinde kullanilabilir kaç RAM gözüküyor?

Sistem boşta iken kullanılabilecek RAM yaklaşık 12 GB.

Mavi ekran olmamıştı ekran karardı ve hiçbir şey yapılamıyordu mecbur bilgisayarı kasadan kapatmıştım.

Ekran kartı driverı yüklü RX 6600 kullanıyorum PSU 650W.

Ben RAM'den dolayı olduğunu düşünüyorum ama emin değilim.

Sistem boşta iken kullanılabilecek RAM yaklaşık 12 GB.

Şu başlığı takip et.

Düzelmezse ekran kartın donanım olarak arızalıdır.

Siyah ekran verdiğinde ctrl+shift+windows+b ye basar mısın?

Ayrıca oyunu açtığımda garip bir şekilde hata kodu verdi ve sistemdeki her şeyi yeniden açmam gerekti bir nevi bilgisayar donmuştu bütün programlar donmuştu hepsinden çıkış yapıp tekrar girdim ve oyunun çökmeden önce gördüğüm tek şey RAM'in %90 kullandığıydı.

Şu başlığı takip et.

Düzelmezse ekran kartın donanım olarak arızalıdır.

Siyah ekran verdiğinde CTRL+Shift+Windows+b ye basar mısın?

Hocam bu dediğinizi yaptım garip bir şekilde daha az RAM kullanmaya başladı ve sorun olmuyor artık çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Ayrıca oyunu açtığımda garip bir şekilde hata kodu verdi ve sistemdeki her şeyi yeniden açmam gerekti bir nevi bilgisayar donmuştu bütün programlar donmuştu hepsinden çıkış yapıp tekrar girdim ve oyunun çökmeden önce gördüğüm tek şey RAM'in %90 kullandığıydı.

Hocam bu dediğinizi yaptım garip bir şekilde daha az RAM kullanmaya başladı ve sorun olmuyor artık çok teşekkürler.
Ne demek dostum. Sürücü hatası oluşmuş. Güle güle oyun oynayın. :)

Geri
Yukarı