RAM yükseltme önerisi

RazgetW

Hectopat
Elimde XPG'nin 2x8 3600MHz RAM'leri var bunu 4x8 mi yapmak mantıklı yoksa 2x8 yanina 2x16 eklersem çalışır mı? Veya başka önerileriniz var mı?
(Aynı RAM'i alacağım yine)

Anakart: MSI B550M-PRO VDH Wi-Fi.

Son düzenleyen: Moderatör:
5600 ile 5733 MHz boot ettiremezsin bile. O frekansa ev ortamında çıkılması imkansız.

5600 için ideal frekans 3733-4066 MHz. Daha üstünde ıf'si stabil çalışmayabiliyor.

Bütçene uygunsa 2x16 GB daha mantıklı. Uyumsuzluk çıkarma ihtimali olmaz en azından.

Ev ortamında değilim evde 16 bilgisayar çalıştıramam :D o konuda problem yok ama elimdeki RAM'leri değerlendirmek için konu açtım RAM değiştireceksem direkt 2x32 alıp geçerim.

OC yapmayı denedim ama anakart 4200 desteklediği için pek uğraşmadım. O kadar çok fark edeceğini düşünmüyorum 6000MHz falan testeklese 5700'e kadar OC yapardım.

Bence 3600 MHz 2x16 alıp XMP açın yolunuza devam edin ilerleyen zamanlarda 48'e ya da 64'e yükseltebilirsiniz AM4 işlemcilerin Max 3800MHz de çalıştığını biliyorum 3600 tatlı noktası olacaktır.

Bence 3600 MHz 2x16 alıp XMP açın yolunuza devam edin ilerleyen zamanlarda 48'e ya da 64'e yükseltebilirsiniz AM4 işlemcilerin Max 3800MHz de çalıştığını biliyorum 3600 tatlı noktası olacaktır.

Konuyu yanlış okumuşum sizde 16 GB zaten dahili var. Yanına 32 daha alıp 48'e yükseltin yıllarca kafanız rahat olacaktır.

Ev ortamında değilim evde 16 bilgisayar çalıştıramam :D o konuda problem yok ama elimdeki RAM'leri değerlendirmek için konu açtım RAM değiştireceksem direkt 2x32 alıp geçerim.

O frekansları görebilmek için ekstrem overclock gerekiyor. Mini ITX anakart, Ryzen APU ve 2x4 GB RAM ile bile zor. Yaptığını farzedelim, günlük kullanamayacaksın. Belleklere 1.9V civarı, SOC'a 1.6V civarı voltaj vermeni gerektirebilir dediğin frekanslar. :)

Bu arada anakartta maksimum 4400 MHz diye bir şey yok. Düzgün ayarları yaparsan üstüne çıkabilirsin. Ben kalitesiz B450M-K II ile 4533 MHz çalıştırdım.

4x8 GB yapabilirsin pek fark etmez.

Konuyu yanlış okumuşum sizde 16 GB zaten dahili var. Yanına 32 daha alıp 48'e yükseltin yıllarca kafanız rahat olacaktır.

Evet hocam ondan bahsediyorum elimde 16 GB bellek var zaten 2x8 bende sordum 2x16 mı ekleyeyim yoksa 4x8 mi hangi daha iyi olur çünkü bu RAM'leri çıkarıp yerine bir şey alsam 2-3 FPS fark edecek bende elimdekini değerlendireyim diyorum Dual channel 2x16 ile Quad channel 4x8'in bir farkı yok bende 2x16 + 2x8 yapsam aynı MHz ve CL değerinde sorun yaratır mı? Benim sorum buydu.

O frekansları görebilmek için ekstrem overclock gerekiyor. Mini ITX anakart, Ryzen APU ve 2x4 GB RAM ile bile zor. Yaptığını farzedelim, günlük kullanamayacaksın. Belleklere 1.9v civarı, SoC'a 1.6v civarı voltaj vermeni gerektirebilir dediğin frekanslar. :)

Bu arada anakartta maksimum 4400 MHz diye bir şey yok. Düzgün ayarları yaparsan üstüne çıkabilirsin. Ben kalitesiz B450M K II ile 4533 MHz çalıştırdım.

4x8 GB yapabilirsin pek fark etmez.

Ana bilgisayarımda iki oyunu aynı anda çalıştırdığım için RAM çok bölünüyor o yüzden arttırma gereğinde bulunuyorum yoksa 5 FPS için 2K masraf etmeye değmez.

Evet hocam ondan bahsediyorum elimde 16 GB bellek var zaten 2x8 bende sordum 2x16 mı ekleyeyim yoksa 4x8 mi hangi daha iyi olur çünkü bu RAM'leri çıkarıp yerine bir şey alsam 2-3 FPS fark edecek bende elimdekini değerlendireyim diyorum Dual channel 2x16 ile Quad channel 4x8'in bir farkı yok bende 2x16 + 2x8 yapsam aynı MHz ve CL değerinde sorun yaratır mı? Benim sorum buydu.

MHz değerlerini ve CL değerlerini aynı almanın lazım MHz değerini 3200 alırsanız 3600 MHz olan ramlarinizde 3200 MHz değerinde çalışır. CL değerini farklı alırsanız PC hiç açılmaz ona dikkat edin. Markanın önemi yok diye biliyorum.

Geri
Yukarı