RAM Yükseltmek Performansı Arttırır mı?

sonrisa4

Kilopat
Arkadaşlar merhaba, bugün sizlere soracağım bir kaç konu var.
Benim ekran kartım: AMD RADEON 6500 HD SERIES (2GB). Bilgisayardaki RAM (4GB). Ben yarın bunun üzerine, 8GB daha ekletip 12 yapacağım. Sizce şu anki oynadığımız güncel oyunlar (CS:GO,Fortnite, ETS2, Paladins, GTA5 gibi.)
Bu oyunlarda nasıl bir performans sergilerim? Bana lütfen ekran kartı değiştir demeyin, değişmeyecek. Sadece söylediğim oyunlarda nasıl performans alırım, bunu öğrenmek istiyorum.
  • İşlemci: i5 4460 3.20GHz DDR3

Kendi açımdan cevaplıyorum, evet performansı artırır. Açıklamak gerekirse bu güne kadar 3 GB RAM ile Cs GO da 60-40 arası bir FPS alabiliyordum ve anlık takılmalar yaşıyordum. Görev yöneticisinden baktığımda RAM kullanımının %80 dolayına geldiğini fark ettim. Ben de en ucuz yollu yükseltme olan 4 GB DDR3 RAM ilavesi yaptım şuanda 50-60 arası bir FPS alıyorum ve anlık takılmalar yok denecek kadar azaldı.

RAM eklemek FPS artışı sağlamaz, sadece bilgisayarının üst limitine ulaşmasında bir etkendir. Günlük kullanımda epey bir etkisini görebilirsiniz. Ama 8 GB ve üstü RAM'lar biraz ileriye dönük biraz da keyfidir. Ki GTA 5 gibi üst düzey bir oyunda bile şu anda sistem yeterliyse 6 GB RAM ile tam performans alabilirsiniz.

Yani tekrardan en başa dönersek, diyeceğim şu ki elbet bilgisayarının performansını arttıracaktır. Ama uçurmayacaktır. Günlük kullanımda 4 GB'dan sonrasını oyunlarda ise 8 GB ve sonrasını hissetmeyeceksiniz.

4 GB RAM artık günümüz oyunları için yetersiz olarak kabul ediliyor. 12 GB RAM çıkarmanız da fayda var evet. Ama CS:GO, LOL, ETS 2 gibi küçük oyunlara fazla etki etmeyecektir. Benim bahsettiğim oyunlar BF1, GTA V, gibi güncel güçlü oyunlardan bahsediyorum. Performans konusuna gelirsek 4 GB RAM ile GTA V oynamanız imkansız bu yüzden çoğu güçlü oyunda %100 artış göreceksiniz. Ama arkadaşında dediği gibi günlük kullanım ve küçük oyunlarda fark göremeyeceksiniz. Bu arada RAM yeten oyunlara ekstra RAM olursa FPS artmaz.

Hatta bazı oyunlar 8 GB RAM'i bile yetersiz görüyor. BF1, PUBG. Yani 12 GB çıkarmanız ayrı bir artı. 4x2 yapmayın.

Bu söylediğinize katılmıyorum.

Bizzat GTX 1050 + İ3 ve 8 GB RAM ile BF1'de yer yer RAM'den ötürü darboğaz yaşıyorum ve ani takılmalar hissediyorum. (ayarlar ultrada olursa) MP'de RAM kullanımı 7750 MB'ye kadar çıkıyor.
unknown.png

Çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı? Sorunun cevabını arkadaş vermiş aslında. PUBG gibi güncel oyunlar 6 GB RAM istiyor ve bilgisayarında boştayken 2 GB RAM kullandığını var sayarsak, kesinlikle haklı. Üstteki dediğimi unut gönül rahatlığıyla yükselt.

4 GB RAM artık günümüz oyunları için yetersiz olarak kabul ediliyor. 12 GB RAM çıkarmanız da fayda var evet. Ama CS:GO, LOL, ETS 2 gibi küçük oyunlara fazla etki etmeyecektir. Benim bahsettiğim oyunlar BF1, GTA V, gibi güncel güçlü oyunlardan bahsediyorum. Performans konusuna gelirsek 4 GB RAM ile GTA V oynamanız imkansız bu yüzden çoğu güçlü oyunda %100 artış göreceksiniz. Ama arkadaşında dediği gibi günlük kullanım ve küçük oyunlarda fark göremeyeceksiniz. Bu arada RAM yeten oyunlara ekstra RAM olursa FPS artmaz.

Hatta bazı oyunlar 8 GB RAM'i bile yetersiz görüyor. BF1, PUBG. Yani 12 GB çıkarmanız ayrı bir artı. 4x2 yapmayın.

Bizzat GTX 1050 + İ3 ve 8 GB RAM ile BF1'de yer yer RAM'den ötürü darboğaz yaşıyorum ve ani takılmalar hissediyorum. (Ayarlar ultrada olursa) MP'de RAM kullanımı 7750 MB'ye kadar çıkıyor.

Eki Görüntüle 263459

Günlük yoğun kullanımda bile 4 GB RAM'in yetersiz olduğunu söyleyebileceğimiz durumlar oluyor. RAM yükseltmesi doğrudan FPS artışı demek olmasa bile 4 GB ile 8 GB RAM arasındaki performans farkı da gözle görülür olacaktır. O sebeple oyunlar için en az 8 GB RAM'e sahip olmalısınız. Oyunlardaki FPS'i arttırmak istiyorsanız da ekran kartı değişecek. Yoksa yalnızca var olan teklemeler, takılmalar gibi sorunları çözer RAM yükseltmesi.

Bizzat GTX 1050 + İ3 ve 8 GB RAM ile BF1'de yer yer RAM'den ötürü darboğaz yaşıyorum ve ani takılmalar hissediyorum. (ayarlar ultrada olursa) MP'de RAM kullanımı 7750 MB'ye kadar çıkıyor.Eki Görüntüle 263459
Yalnız oyunda hafif işlemci darboğazı da var gibi görünüyor.

RAM'i elinizin parmakları gibi düşünebilirsiniz. Parmak sayınız 3 iken klavyede yazma hızınızla 5 iken yazma sayınız nasıl farklıysa RAM miktarının artması işlem hızını ve kapasitesini arttırır. Ama bu demek değil ki 50 parmakla uçarım. 50 parmağı aynı anda kontrol edebilecek beyine, sinir sistemine ve 50 parmağın kullanılacağı iş gücüne de ihtiyaç vardır :)

Geri
Yukarı