RAM yükseltmesinden sonra sistem açılma hızının yavaşlaması

Edip Şimşek

Femtopat
8 GB'lık RAM'i olan bilgisayara bir 8 GB daha ekleyerek yükseltme yaptık fakat 2 saniye daha geç açılmaya başladı. 2 saniye tabii ki çok büyük bir fark değil biliyorum ama tamamen merakımdan soruyorum. Neden olabilir?

Yeni aldığınız RAM eski RAM'inizle aynı değerlerde mi? Anakartınızda 4 adet RAM kanalı varsa yeni aldığınızı yanlış kanala takmış olabilirsiniz. İki RAM kanalını kullanmak istiyorsanız Dual Channel destekleyen kanala takmanız lazım RAM'leri. Ayrıca eğer ilk açılışta 2 saniye geç açıldıysa bu normal aslında sistem değişikliği algıladı ve bunu hafızaya kaydetti o yüzden geç açıldı. Fakat birkaç kere denediğinizde de aynı durum söz konusuysa ilk yazdıklarıma bir dikkat edip tekrar deneyin.

RAM'ler uyumlu mu? CPU-Z programından SPD bölümündeki iki slotuda paylaşın bir de Memory bölümünü.

Evet aynı marka aynı model RAM'den bir tane daha taktım.
Yeni aldığınız RAM eski RAM'inizle aynı değerlerde mi? Anakartınızda 4 adet RAM kanalı varsa yeni aldığınızı yanlış kanala takmış olabilirsiniz. İki RAM kanalını kullanmak istiyorsanız Dual Channel destekleyen kanala takmanız lazım RAM'leri. Ayrıca eğer ilk açılışta 2 saniye geç açıldıysa bu normal aslında sistem değişikliği algıladı ve bunu hafızaya kaydetti o yüzden geç açıldı. Fakat birkaç kere denediğinizde de aynı durum söz konusuysa ilk yazdıklarıma bir dikkat edip tekrar deneyin.

2 RAM'inde marka modeli aynı ilk seferde bende sistem RAM'i algıladığı için gecikme yaptı diye düşündüm sonra bir daha açtım tekrar aynı sürede açtı. Anakartımda 2 adet RAM slotu var bu arada.

Evet aynı marka aynı model RAM'den bir tane daha taktım.

2 RAM'inde marka modeli aynı ilk seferde bende sistem RAM'i algıladığı için gecikme yaptı diye düşündüm sonra bir daha açtım tekrar aynı sürede açtı. Anakartımda 2 adet RAM slotu var bu arada.

Anladım. Bilemedim hocam yani daha önce böyle bir şey başıma gelmedi açıkçası, geldiyse de ben dikkat etmedim yüksek ihtimalle.

Bu sabah bilgisayarı tekrar açtığımda normale döndüğünü fark ettim. Hatta normalinden daha erken bir sürede açıldı. Gerçekten çok ilginç.

Normalde olması gereken de buydu zaten hocam. 👍🏼 Güle güle kullanın.

Geri
Yukarı