Ramazan davulcularının verdiği rahatsızlık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ramazan ayında davulla sahur bildirisi yapmak, zamanında bir ihtiyaçtan kaynaklanıyordu. İnsanların evlerinde saat bulunmayan zamanlar için büyük bir ihtiyaçtı. Artık sıradan bir kültür olmanın ötesinde değeri yoktur. Dinle bağlantılı, dini değeri olan bir niteliği de yoktur. Bence çalınmasında da sakınca yok, güzel bir hava katıyor ama elbet farklı dinden kişiler olduğu için ve laik bir devlette yaşamayı tercih ettiğimiz için onlara rahatsız edici olabilir.

Artık alarmlar falan var davula gerçekten gerek yok.

Kendimi yanlış tanıttıysam kusura kalma. Ben sağcı siyasal İslam'cı değilim. Ben sağdan soldan muaf bir türkçüyüm. Atatürk ve birçok Türk büyüğü benim için önemlidir. Dilim, kültürüm, tarihim...

Bende kendimi yanlış tanıttıysam kusura kalma din veya kültür düşmanı değilim o zamanlar alarm yoktu ve davulla uyanırdı insanlar ama şu an teknoloji gelişti ve alarmlar daha etkili isteyen alarm ile kalkabilirken hala neden davulla insanları rahatsız ediyorlar ondan biraz giriştim ağır laflarda kullandım kusura bakma.

Arkadaşlar sözde laik Türkiye cumhuriyeti'nde davul sesine uyandım da sizlerin de düşüncelerini merak ettim. Ülkede ezan okunur gece vakti davul çalınır ama kilise çanı çalınmaz. Hadi ezan yıllardır var halkın çoğu Müslüman dedin neyse davul ne peki? Müslüman dostlarımızdan oruç tutmayacak olan, hasta olan ya da bebeğini zar zor uyutmuş annelerimiz yok mudur? Alarm denilen bir şey var hangi çağdayız? Bu işin çözüleceği yok. Davulculara kesinlikle para verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sizlerin fikrini de merak ediyorum. Cidden savunan var mı ayrı bir merak ediyorum.

Evet hocam bizim davulcu saat 3 gibi geliyor ve onun sayesinde 1 ay boyunca uyku düzenim bozulacak.
Evet hocam bizim davulcu saat 3 gibi geliyor ve onun sayesinde 1 ay boyunca uyku düzenim bozulacak.

Ve kimseyide uyandıramıyor 80 yaşındaki insanlar bile alarm kullanıyor.

Size nereden ulaşabilirim?
Hocam halledeceğiz işi galiba, mahalle olarak imza toplamaya karar verdik. Zaten yanımızda olan apartmanda neredeyse tamamen yaşlı dolu. Kabul etmişler. Babam ile işi muhtar ile konuşacağız.

Kültür adı altında yapılan bütün saçmalıkları kabul edelim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı