RAM'de frekans mı CL mi önemli?

Tombuldore

Hectopat
Daha fazla  
Fazla söz etmeden aşağıdaki ekran görüntüsünü bırakarak cevaplarınızı bekliyorum.

Bir oyun bilgisayarı için hangisi tercih edilmeli?

NOT: Alacağım RAM bu değil örnek olarak koydum.

ram.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 3000 serisi için AMD kendi testlerinde ideal frekansın 3733 MHz olduğunu belirtmiş. Fiyat performans olarak 3600 MHz ve CL16 değerini önermişler. Frekansın performansa etkisi çok daha yüksek, üstelik CL değeri dediğimiz şey gerçek gecikmeyi yansıtmaktan oldukça uzak.* Üstelik gecikme değerlerinde düzenleme yapmak frekansa kıyasla daha kolay. MHz değeri yüksek olanı alırdım.

intro3 (1).jpg

(Yukarıya alıntı bir fotoğraf koydum fakat bende gözükmüyor. Sizde de böyle mi bilmiyorum dolayısıyla linkini atacağım.
Kaynak: https://www.techpowerup.com/review/amd-zen-2-memory-performance-scaling-benchmark/images/intro3.jpg)

Bu arada CAS değeri denen şey gecikme tablosunun ilk değeridir. İtopya 2. RAM'in CAS değerinde yanlışlık yapmış. CL16-18-18-38 değerlerine sahip bir RAM'in CAS gecikmesi değeri 16 olmalı, 19 değil.

*Memory - RAM Performance: Speed vs. CAS latency | Crucial.com

Ryzen 3000 serisi için AMD kendi testlerinde ideal frekansın 3733 MHz olduğunu belirtmiş. Fiyat performans olarak 3600 MHz ve CL16 değerini önermişler. Frekansın performansa etkisi çok daha yüksek, üstelik CL değeri dediğimiz şey gerçek gecikmeyi yansıtmaktan oldukça uzak.* Üstelik gecikme değerlerinde düzenleme yapmak frekansa kıyasla daha kolay. MHz değeri yüksek olanı alırdım.

Eki Görüntüle 425635
(Yukarıya alıntı bir fotoğraf koydum fakat bende gözükmüyor. Sizde de böyle mi bilmiyorum dolayısıyla linkini atacağım.
Kaynak: https://www.techpowerup.com/review/amd-zen-2-memory-performance-scaling-benchmark/images/intro3.jpg)

Bu arada CAS değeri denen şey gecikme tablosunun ilk değeridir. İtopya 2. RAM'in CAS değerinde yanlışlık yapmış. CL16-18-18-38 değerlerine sahip bir RAM'in CAS gecikmesi değeri 16 olmalı, 19 değil.

*Memory - RAM Performance: Speed vs. CAS latency | Crucial.com
3600MHz yerine 3200MHz takmamın ne gibi zararı olabilir peki ? Çok fark eder mi ? Düşündüğüm de dediğin gibi 3. nesil AMD çünkü (3700x) ve de 3600MHz 16CL Ram fiyatları neredeyse RAM için ayırdığım bütçenin (800 TL) iki katı (ort. 1500 TL).

Zararı olmaz. Çok pahalı olduğunu biliyorum, bütçenize uygun olanı alın. 3000/3200 MHz Türkiye'de fiyat açısından uygun değerlere indi. Onlardan tercih edebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı