Çözüldü RAM'i 3200 MHz'e alınca mavi ekran almak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Parsq

Nanopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 3600
ASRock A320M-HDV R4.0
RX 550
550W PSU
KİNGSTON FURY 1x16 RAM
RAM'imin XMP profilini kapatıyorum, her şey Auto'da oluyor. PC'yi açıyorum. ASRock yazısı gittikten sonra alttaki dönen şey donuyor, ekran gidiyor ve PC kapanıyor ama fanlar dönmeye devam ediyor. Eğer bu olmazsa o donma tekrar oluyor ve mavi ekran yiyorum. Bazen kod gözükmüyor bazen gözüküyor. Auto'dan çıkarıp elimle 3000'e ya da 2666 MHz'e düşürünce bir sorun olmadı.

Çözüm
Bir de attığım fotoğrafta JEDEC #1 de 1.2 v 3200 MHz 22 CL de çalışıyor o şekilde nasıl yapabilirim?

Takıntı yok hocam eğer bir sıkıntı varsa garanitye yollayayşm ya da kendim satın alayim bu konuda çok sorun yaşadım en az 4 kez garantiye gitti PC.

Bir sıkıntı yok. Sadece dediğim ayarları dene. Normalde XMP'de de 1.35V çalışır.

Mavi ekran yemenin sebebi muhtemelen anakartın belleklere verdiği otomatik zamanlamalar, herhangi bir arıza yok.

XMP açmazsan JEDEC'de çalışır.
RAM'imin XMP profilini kapatıyorum, her şey Auto'da oluyor. PC'yi açıyorum. ASRock yazısı gittikten sonra alttaki dönen şey donuyor, ekran gidiyor ve PC kapanıyor ama fanlar dönmeye devam ediyor. Eğer bu olmazsa o donma tekrar oluyor ve mavi ekran yiyorum. Bazen kod gözükmüyor bazen gözüküyor. Auto'dan çıkarıp elimle 3000'e ya da 2666 MHz'e düşürünce bir sorun olmadı.
Overclock ayarlarıyla uğraşmanızı doğru bulmuyorum.
RAM'in yavaş mi diye bu ayarlarla oynuyorsun?

Overclock ayarlarıyla uğraşmanızı doğru bulmuyorum.
RAM'in yavaş mi diye bu ayarlarla oynuyorsun?

RAM'ım yavas olması ıle ılgılı değil hocam Valorant'ta error alıyorum XMP kapatınca düzeldiğini söyleyen yazılar gördüm onu deneyeyim dedim kapatıp acınca acılmıyordu 1.2v desteklıyor anakartım XMP de 1.35 oluyor ve kırmızı oluyor XMP kapatınca 1.2v oluyor 1.2v da da acılmıyor PC XMP kapalı 1.35v yapınca calısıyor. Sence RAM mı yoksa anakart mı arızalı.

RAM'im 3200 MHz bu arada.

@Akintuna hocam sızce neyde arıza olabılır?

@Recep Baltaş hocam sorunu kısaca açıklayayim XMP acıkken sorun yok fakat Valorant'tan atıyor XMP kapatınca her şey Auto'dayken PC açılmıyor ASRock yazısı geliyor birden kapanıyor PC yeniden başlyor her şey Auto'dayken voltajı elimle 1.35v a ayarlayınca (XMP açıkken olan voltaj) sorunsuz açılıyor. Anakartım da 1.2v destekliyor OC yapmış oluyorum herhalde o zamanda bir sorun çıkar mı bir de anakartım mı yoksa RAM'de mi sorun var Kingston Fury Beast 1x16 RAM kullanıyorum anakartım ASRock A320M HDV r4.0.

Son düzenleme:
@Akintuna hocam sızce neyde arıza olabılır?
Ben bu saçma sapan işlerle uğraştığım için harici ekran kartımı yaktım.
Laptop kullanıyorsanız benim sorunum bataryadan, belki düzelir benim mavi ekranların %80'i batarya yüzündendi. Hala mavi ekran alıyorsanız sorun bellekte veya anakarttandır. Bendeki sorun 3'ü de. Bataryayı çıkardım ama.
Bilgisayarın kritik ayarlarını kurcalamış mıydın?

İşlemci ve anakartın nedir?

Ryzen 5 3600 ASRock A320M HDV r4.0

Ben bu saçma sapan işlerle uğraştığım için harici ekran kartımı yaktım.
Laptop kullanıyorsanız benim sorunum bataryadan, belki düzelir benim mavi ekranların %80'i batarya yüzündendi. Hala mavi ekran alıyorsanız sorun bellekte veya anakarttandır. Bendeki sorun 3'ü de. Bataryayı çıkardım ama.
Bilgisayarın kritik ayarlarını kurcalamış mıydın?

Hocam BIOS'u birkaç kez sıfırladım kritik ayar derken BIOS'tan kast ediyosanız BIOS'la çok ilgim yok anlamıyorum oraları TPM sanallaştırma falan açtım onun dışında bir şey ellemedim.

XMP açıkken görüntü alabiliyorsan bunu indirip ekran görüntüsü atar mısın? ZenTimings

Hocam XMP açıkken ekran var her şey Auto'dayken ekran yok ekran gelmeme sorunu da anladığım kadarıyla RAM voltajında voltajı 1.35 yapınca (XMP açıkken oluşan voltaj) ekran geliyor.

Hocam XMP açıkken ekran var her şey Auto'dayken ekran yok ekran gelmeme sorunu da anladığım kadarıyla RAM voltajında voltajı 1.35 yapınca (XMP açıkken oluşan voltaj) ekran geliyor.

Tamamdır XMP açıkken dediğim programdan ekran görüntüsü at bir bakayım.

XMP açınca voltaj 1.35 oluyor anakartım 1.2 destekliyor OC yapılıyor kırmızı gözüküyor zaten 1.2'den fazla yapınca orayı ama 1.2 yapınca da ASRock yazısı geliyor 1 2 saniye sonra yeniden başlıyor PC.

Tamamdır XMP açıkken dediğim programdan ekran görüntüsü at bir bakayım.

Hocam Discord'dan yazma ihtimaliniz var mı şu an telefondayım pazar akşam ya da pazartwsi sabahtan yazabilirim en erken şehir dışındayım.

Geri
Yukarı