Çözüldü RAM'i 3200 MHz'e alınca mavi ekran almak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Parsq

Nanopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 3600
ASRock A320M-HDV R4.0
RX 550
550W PSU
KİNGSTON FURY 1x16 RAM
RAM'imin XMP profilini kapatıyorum, her şey Auto'da oluyor. PC'yi açıyorum. ASRock yazısı gittikten sonra alttaki dönen şey donuyor, ekran gidiyor ve PC kapanıyor ama fanlar dönmeye devam ediyor. Eğer bu olmazsa o donma tekrar oluyor ve mavi ekran yiyorum. Bazen kod gözükmüyor bazen gözüküyor. Auto'dan çıkarıp elimle 3000'e ya da 2666 MHz'e düşürünce bir sorun olmadı.

Çözüm
Bir de attığım fotoğrafta JEDEC #1 de 1.2 v 3200 MHz 22 CL de çalışıyor o şekilde nasıl yapabilirim?

Takıntı yok hocam eğer bir sıkıntı varsa garanitye yollayayşm ya da kendim satın alayim bu konuda çok sorun yaşadım en az 4 kez garantiye gitti PC.

Bir sıkıntı yok. Sadece dediğim ayarları dene. Normalde XMP'de de 1.35V çalışır.

Mavi ekran yemenin sebebi muhtemelen anakartın belleklere verdiği otomatik zamanlamalar, herhangi bir arıza yok.

XMP açmazsan JEDEC'de çalışır.
Hocam benim sorunum da o işte 1.2 de niye açılmıyor illa 1.35 yapmam gerekiyor.

Dosya Ekleri

• 20230724_113308.jpg
    20230724_113308.jpg
    200,8 KB · Görüntüleme: 15
Anladım hocam MHz'i düşürüp 1.2 de çalıştırırsam gelecektir yani doğru mu anladım.

Bir de attığım fotoğrafta JEDEC #1 de 1.2 v 3200 MHz 22 CL de çalışıyor o şekilde nasıl yapabilirim?

Sende neden 1.20v takıntısı var dostum? 1.35v zararlı değil. Ben bazen 1.55v deniyorum.

Takıntı yok hocam eğer bir sıkıntı varsa garanitye yollayayşm ya da kendim satın alayim bu konuda çok sorun yaşadım en az 4 kez garantiye gitti PC.

Bir sıkıntı yok. Sadece dediğim ayarları dene. Normalde XMP'de de 1.35V çalışır.

Mavi ekran yemenin sebebi muhtemelen anakartın belleklere verdiği otomatik zamanlamalar, herhangi bir arıza yok.

XMP açmazsan JEDEC'de çalışır.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı