RAM'i 8'den 16'ya çıkardım ama fark yok

yigitrocks

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Daha önce 2 konu açmıştım. Biri CS:GO'da düşük FPS vermesi, diğeri CINEBENCH testinde düşük puan almasıyla alakalıydı. Konuları aşağıya bırakıyorum.
CS:GO düşük FPS konusu
CINEBENCH düşük puan konusu
İki konuda da RAM ile alakalı olduğunu, 16'ya yükselttiğimde düzeleceğini söylediler. Dün sistemimi 16GB'a yükselttim ve tekrar testler gerçekleştirdim. Bu testler sonucu hiçbir fark göremedim. CS:GO'da yine açtığım konuda bahsettiğim gibi sabit 300 FPS alamıyorum ve CINEBENCH testinde 8GB takılı iken aldığım puanın aynısını alıyorum. Normalde işlemcimin 2700 gibi puan alması gerekiyor ama yakınına bile yaklaşamıyorum. Sorun nerde, 8'den 16 çıktım neden fark yok?
Cinebench.png

Sistemin tamamı şu şekilde;
Ryzen 5 1600 AF 12nm
Gigabyte B450M-S2H
Adata 2x8GB 3000MHz XPG GAMMIX D30
Gigabyte 240GB SSD
Galax GeForce GTX1650 Super EX
Dark Diamond PRO
Aerocool 500W VX PLUS
Yardımcı olursanız sevinirim.

İşinize karışmak gibi olmasın fakat her konuşana güvenirseniz hayatta işiniz çok zor. CS:GO'dan konuşayım aldığınız FPS etrafta kaç oyuncu bulunduğu ile doğrudan alakalıdır CS:GO işlemci odaklı bir oyundur ve etraftaki oyuncuların yaptığı her eylem işlemciye yük bindirir. FPS artırmak için işlemciye hız aşırtmak ve windows 10'u optimize edip işlemciye binen arkaplan yükünü düşürmek daha etkili sonuçlar verir.

Cinebench için ise yine aynı şekilde puanları artırmak için arkaplanda çalışan geforce experience, steam, epic vb. tüm programları kapatmalısınız.

RAM'in asıl görevi üstünde tutulan uygulamaları çalıştırmak. Geçici olarak yazılan bir bellek. FPS arttırmak için bazı durumlarda tabi ki RAM'lerin yükek olması tercih edilir ki, çift kanal kullanılmasının sebebi işlemcinin bellek ile daha rahat haberleşmesidir. Kısacası siz eğer daha yüksek FPS elde etmek isterseniz RAM'den ziyade işlemci ve ekran kartına odaklanmalısınız.

Herkes Ryzen işlemcilerde çift kanal RAM'in CS'ye etki ettiğini söylüyor. Hatta YouTube'da 8GB vs 16GB RAM testlerinde bile CS'de fark var. Bunu söyleyen 1-2 kişi değil 10-20 kişi. Attığım fotoğrafta arka planda neredeyse hiçbir şey açık değildi Geforce Experience vs. hariç şimdi her şeyi kapatım denicem.

Geri
Yukarı