RAM'ı sistemim okumuyor

semih uğuz

Hectopat
Daha fazla  
Aynı marka bir tane RAM aldım. Ancak RAM'ları tek tek taktığımda sistemim okuyor. 2'sini bir arada taktığımda sistemim okumuyor. Anakartımda 2 RAM slotu bulunmakta sol tarafa taktığımda sistem tanıyor, sağ tarafa taktığımda sistem tanımıyor. Sorunum anakartımda mı?

İki ramda aynı marka aynı model bilerek sıkıntı çıkmasın diye aynısından aldım
Slotları diş fırçası gibi bir şey ile zarar vermeden temizlemeye çalışın. Hala çalışmıyorsa slot bozuk demektir.

Anakart Asus Prime b350m-k

Ram G-skill ripjaws

teşekkürler deneyeyim
RAM'leri taktıktan sonra BIOS ayarlarını sıfırlayın. Voltaj değerleri düşük veya yüksek olabilir. Sıfırlayınca kendisi otomatik ayarlıyor.

Sistemin elektriğini kesin, ramleri çıkarın ve bakır yerlerini normal silgiyle silin her ikisinin de arkasını önünü, sonra ıslak mendille silin silerken dikkat edin sadece bakır yerlerini silin sonra da mendil veya peçete ile kurula sonra sistemin elektrik almadığına emin ol ve tak ondan sonra elektriği aç ve tuşa bas, bende de aynı sorun vardı böyle yaptım ve oldu.

Aynı marka bir tane RAM aldım. Ancak RAM'ları tek tek taktığımda sistemim okuyor. 2'sini bir arada taktığımda sistemim okumuyor. Anakartımda 2 RAM slotu bulunmakta sol tarafa taktığımda sistem tanıyor, sağ tarafa taktığımda sistem tanımıyor. Sorunum anakartımda mı?
Her 2 RAM tam olarak marka ve modelini yazarmısınız ? Bilmiyorsanız ürünleri satın aldığınız sitenin link atın biz bakalım. Örneğin Trident Z RGB DDR4-3200MHz CL16-18-18-38 1.35V 16GB (2x8GB) F4-3200C16D-16GTZR gibi olmalıdır.
Dediğin anakartta 4 slot giriş yeri var. Aynı RAM ise dual channel olarak belirtlilen slotlara takmalısın. Düzelteyim diğer modele bakmışım sorry. Çalışan slotta yeni aldığın RAM'i tak. Çalışıyorsa diğer slot arızalı demektir.
Asus prime B350M-K anakartta 2 RAM slotu mevcuttur.

Her 2 RAM tam olarak marka ve modelini yazarmısınız ? Bilmiyorsanız ürünleri satın aldığınız sitenin link atın biz bakalım. Örneğin Trident Z RGB DDR4-3200MHz CL16-18-18-38 1.35V 16GB (2x8GB) F4-3200C16D-16GTZR gibi olmalıdır.

Asus prime B350M-K anakartta 2 RAM slotu mevcuttur.
GSKILL 8GB Ripjaws V Kırmızı DDR4 3000Mhz CL15 Single Kit Ram
GSKILL 8GB 3000MHZ RIPJAWS V DDR4 CL16 KIRMIZI F4-3000C16S-8GVRB
Dediğin anakartta 4 slot giriş yeri var. Aynı RAM ise dual channel olarak belirtlilen slotlara takmalısın. Düzelteyim diğer modele bakmışım sorry. Çalışan slotta yeni aldığın RAM'i tak. Çalışıyorsa diğer slot arızalı demektir.
muhtemelen dediğiniz gibi diğer slot arızalı hocam

benim casper laptopda da aynı sorunu yaşamıştım önce rami boş olan slota taktım tek olarak 2 3 dk bekledikten sonra pc den dit sesi geldi açıldı ondan sonra ikisini birlikte taktım çalıştı denemediysen onu dene derim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı