RAM'i yüksek MHz'de kullanmak PC'ye zarar verir mi?

mademan

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
Asus PRIME B650M-A WIFI II
İşlemci
AMD Ryzen 7 7700
Merhaba.
AMD Ryzen 7 7700 işlemciye sahibim yeni bir RAM satın alacağım ancak işlemcinin teknik detaylar kısmında aşağıdaki gibi bir bilgi gördüm.

Max Memory Speed:
2x1r DDR5-5200
2x2r DDR5-5200
4x1r DDR5-3600
4x2r DDR5-3600

Tek slot DDR5 32 GB 5600 MHz'lik bir RAM satın almayı düşünüyorum ancak buradaki MHz bilgileri kafamı karıştırdı. Bunlar ne anlama geliyor? RAM'i kaç MHz de kullanmalıyım? RAM'i fazla MHz'de kullanmam CPU'ya veya RAM'e zarar verir mi?
Ek bilgi olarak ise anakartım varsayılanda 4800 MHz'de çalışıyor.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Merhaba.
AMD Ryzen 7 7700 işlemciye sahibim yeni bir RAM satın alacağım ancak işlemcinin teknik detaylar kısmında aşağıdaki gibi bir bilgi gördüm.

Tek slot DDR5 32 GB 5600 MHz'lik bir RAM satın almayı düşünüyorum ancak buradaki MHz bilgileri kafamı karıştırdı. Bunlar ne anlama geliyor? RAM'i kaç MHz de kullanmalıyım? RAM'i fazla MHz'de kullanmam CPU'ya veya RAM'e zarar verir mi?
Ek bilgi olarak ise anakartım varsayılanda 4800 MHz'de çalışıyor.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum.
Maksimum 5200 mhz de çalışır bir zararı olmaz.

Maksimum 5200 MHz de çalışır bir zararı olmaz.

Önceki RAM'imde anakartın varsayılanı olan 4800 de çalıştırıyordum ancak bir süre sonra mavi ekran vermeye ve makine kapanmaya başladı, Memtest yaptığımda belirli bir noktadan sonra sorun olduğunu fark ettim. Yenisini aldığımda sorun yaşamamak adına doğrulamak istiyorum aslında, teknik servisle görüştüğümde ise 3600MHz'in üzerinde çalıştırdığım için böyle bir sorunun olduğunu belirttiler.
Ne yapacağımı bilememiş durumdayım.

Eski raminiz normalde kaç mhz?

Sorun çözüldü mü?

Henüz deneme fırsatım olmadı, test ettiğimde dönüp buraya yazacağım.

Tekrardan merhaba,
Birkaç günlük test etme fırsatım oldu.
Anakartın varsayılan ayarlarında bıraktım, yani 4800MHz de çalışıyor şu anda.
Henüz herhangi bir sorun göremedim.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı