RAM'im arızalı mı?

Osmar

Centipat
Merhabalar, (8x2) RAM'a sahibim. İkisinde aynı özelliklere sahip. Biri 3 senelik diğerini yeni aldım. Bugün oyun inerken mavi ekran aldım. Memory yazıyordu orasını görebildim. Windows bellek tanımlamadan kontrol ettim. Donanım sorunları bulundu yazdı. Sonrasında eski RAM'i çıkardım. Aynı testi yaptım sorun çıkmadı. Arızalı olarak düşündüğüm RAM'i takınca bilgisayar açılıyor ancak tekrar aynı hatayı alırım diye endişeliyim. 16 GB RAM'da günümüzün oyunların şartı haline geldi artık sizce takıp kullanmamalı mıyım?

Mevcut kullandığın RAM'in CPU-Z görüntüsünü atar mısın? Birde yeni aldığının tam model numarasını yazmalısın. Belki gözden kaçırdığın bir şey vardır.

BİOS ekranında, ikisininde standar hızda aynı olduklarını doğruladınız mı (Birisi 3200MHz, birisi 3000MHz olabilir. Profile 1 seçip ikisinide eşitlemeniz gerekebilir. Veya manuel OC ile...)

BIOS ekranında, ikisininde standar hızda aynı olduklarını doğruladınız mı (birisi 3200MHz, birisi 3000MHz olabilir. Profile 1 seçip ikisini de eşitlemeniz gerekebilir. Veya manuel OC ile..)

Doğrularım ama RAM'ların arkasında sayılar yazıyor ve birbirlerinden farklı birinde 15-15-15-35 diğerinde 14-16-16-31 bunlar ne anlama geliyor sorun bundan olabilir mi?

En baştakileri eşitleyebilirsen, sorun azda olsa ortadan kalkar (Gecikme değeri onlar, CL diye geçer).
Eşit olmazlar ise gecikmeler farklı olduğundan RAM'ler uyum sorunu yaşadığından hata verecektir.
Gecikme diyecektim ama dikkat etmişsinizdir dedim.

Geri
Yukarı