RAM'im arızalı mı?

Osmar

Centipat
Merhabalar, (8x2) RAM'a sahibim. İkisinde aynı özelliklere sahip. Biri 3 senelik diğerini yeni aldım. Bugün oyun inerken mavi ekran aldım. Memory yazıyordu orasını görebildim. Windows bellek tanımlamadan kontrol ettim. Donanım sorunları bulundu yazdı. Sonrasında eski RAM'i çıkardım. Aynı testi yaptım sorun çıkmadı. Arızalı olarak düşündüğüm RAM'i takınca bilgisayar açılıyor ancak tekrar aynı hatayı alırım diye endişeliyim. 16 GB RAM'da günümüzün oyunların şartı haline geldi artık sizce takıp kullanmamalı mıyım?

En baştakileri eşitleyebilirsen, sorun azda olsa ortadan kalkar (Gecikme değeri onlar, CL diye geçer).
Eşit olmazlar ise gecikmeler farklı olduğundan RAM'ler uyum sorunu yaşadığından hata verecektir.
Gecikme diyecektim ama dikkat etmişsinizdir dedim.
Ben satın alırken dikkat ettim gecikmeye ikisinde 15 yazıyordu?

Arza değil, gecikmeler farklı olduğundan uyuşma olmuyor (kendin overclok yapıp aynı zamanlamaları yakalayacaksın ya da eskisinin aynı gecikme ve MHz değerleri aynı olanı bulup alman gerek).
Ama siz dediniz birisi CL15 diğeri CL14.

Hmm overclock işlerini hiç bilmiyorum. Ben aynı RAM'ı bulmaya çalışayım teşekkürler!
Arza değil, gecikmeler farklı olduğundan uyuşma olmuyor (kendin overclok yapıp aynı zamanlamaları yakalayacaksın ya da eskisinin aynı gecikme ve MHz değerleri aynı olanı bulup alman gerek).

Evet onu da yeni fark ettim dikkatsizlik yapmışım. Teşekkürler :)

Hmm overclock işlerini hiç bilmiyorum. Ben aynı RAM'ı bulmaya çalışayım teşekkürler!

Evet onu da yeni fark ettim dikkatsizlik yapmışım. Teşekkürler :)

OC zor değil ama ramin çipine göre değişiyor (Eğlenceli bir iş aslında).
Aynen geç kalmadan iade edip, aynı modeli alın.
İnsanlık hali, rica ederim.

Fazla süre geçmeden RAM'i iade etmelisin. Arkadaşların dediği gibi RAM uyumsuz. RAM'lere overclock yapılması genelde önerilmez. OC yapılacak son parçadır.

Tamamdır şimdi deniyorum umarım kabul edilir cevaplar için teşekkürler sağ olun.

Fazla süre geçmeden RAM'i iade etmelisin. Arkadaşların dediği gibi ram uyumsuz. RAM'lere Overclock yapılması genelde önerilmez. OC Yapılacak son parçadır.
Bu bilgide yanıldığınızı söyleyebilirim (Ekran kartı OC yapılacak son parçadır. Ram OC yapılmak için gayet uygun bir donanımdır).
Ömründen de birşey kaybetmez diyebilirim.

Crucial Ballistix Sport LT Gray 3000MHz CL15 2x8 ramleri, 3733MHz 15-19-10-11-21 1.35V da kullanıyorum (Araştırıp almıştım, bu ramler OC için doğmuş dersek yanlış olmaz 4000MHz ye de 15-16 ile rahatlıkla çıkarıyorlar).
Tamamdır şimdi deniyorum umarım kabul edilir cevaplar için teşekkürler sağ olun.
İnşallah, rica ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı