RAM'im çakma mı?

aziz bugra ergun

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba az önce Trendyol'dan sipariş ettiğim MediaMarkt satıcısının gönderdiği RAM CPU Zden bakınca DRAM manuf SK Hynix gözüküyor benim ilk aldığım Corsair RAM'ın o kısmında Samsung yazıyor.

Slot4 benim ilk aldığım RAM ikisi de Corsair ve etiket numarası aynı.

Sizce değiştirmeli miyim bir sorun yapar mı? Pek uğraşmakta istemiyorum ama sorun çıkarırsa değiştireyim.

Dosya Ekleri

• s.png
    s.png
    27 KB · Görüntüleme: 38
  • Ekran görüntüsü 2023-08-07 131421.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-07 131421.png
    32,8 KB · Görüntüleme: 40
Merhaba az önce Trendyol'dan sipariş ettiğim MediaMarkt satıcısının gönderdiği RAM CPU zden bakınca DRAM manuf SK Hynix gözüküyor benim ilk aldığım Corsair RAM'ın o kısmında Samsung yazıyor.

Slot4 benim ilk aldığım RAM ikisi de Corsair ve etiket numarası aynı.

Sizce değiştirmeli miyim bir sorun yapar mı? Pek uğraşmakta istemiyorum ama sorun çıkarırsa değiştireyim.

RAM'in üzerinde kullanılan bellekler farklı sadece. Değişmesen de olur.

Bende de aynı şekilde. Aynı model ama farklı üreticiler. Bu nedenle manuel OC yapamıyorum artık Ram'leri. Önceden 2x8 ikilisiyle rahatlıkla yapıyordum. Şimdi 2x8 daha farklı üretici modelden eklenince OC yapamamaya başladım.

Normal kullanımda sorun olmaz. BIOS güncellemesinden sonra hangi ayar sorun yaratıyor? OC için ikisini de dengeli şekilde yapabilir.

Bellek zamanlamalarından bahsediyorum. 4 ay boyunca stabil kullandığım OC; BIOS sürümü, voltaj, frekans, manuel ayarladığım zamanlamalar ve de Bus ayarları değişmemesine rağmen çökmelere sebep olmaya başlamıştı. Anakart bazı BIOS'da gözükmeyen zamanlamaları değiştirebiliyor, bunun sonucunda da stabilite bozulabiliyor. XMP açıkken de aynısını yapabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı