RAM'in sadece kapasitesini yükseltmek performans artışı sağlar mı?

YusufBK

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: i5-11400H Tiger Lake Core
Ekran Kartı: GTX 1650 4GB GDDR6 128-bit
RAM: 1x32GB 3200MHz
Meslek
Öğrenci
Uzun bir araştırma ve para biriktirme serüveni sonunda artık bilgisayarıma RAM yükseltmesi yapacağım, mevcut RAM'im 4GB ve ben bu boyutu 8GB'a çıkaracağım. Gecikme ve frekans değerinde hiçbir değişikliğe gitmedim, bu durum beni hayal kırıklığına uğratır mı?
Ayrıca tek slot üzerinden değişim yapacağım.

Tabi ki yapar, ama mümkünse 2 RAM takarak dual channel’dan faydalanın. Bu zamandan sonra 2. bir 4 GB RAM’i uyguna bulmazsanız almanızı önermem.
Maalesef tek slot var hocam, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Şimdi RAM kapasitesine bağlı. 4 GB artık günlük kullanım için bile soru işareti olan bir RAM miktarı. 8'e çıkarmak illa ki rahatlatacaktır bilgisayarınızı. Mesela 4 GB ile kullanırken Görev Yöneticisi'nden gözlemleyin, eğer aktif kullanımınızda bellek kullanımı sınırlarda geziniyorsa, bu illa ki yavaşlatacaktır bilgisayarı. Bu noktada eğer fazla RAM olursa, o kadar rahat kullanırsınız bilgisayarı.

Şimdi RAM kapasitesine bağlı. 4 GB artık günlük kullanım için bile soru işareti olan bir RAM miktarı. 8'e çıkarmak illa ki rahatlatacaktır bilgisayarınızı. Mesela 4 GB ile kullanırken Görev Yöneticisi'nden gözlemleyin, eğer aktif kullanımınızda bellek kullanımı sınırlarda geziniyorsa, bu illa ki yavaşlatacaktır bilgisayarı. Bu noktada eğer fazla RAM olursa, o kadar rahat kullanırsınız bilgisayarı.
Cevabınız için teşekkür ederim hocam, hazır RAM yükseltmişken cihaza temiz kurulum yapmıştım. Bilgisayar bayağı akıcı oldu eskisine göre.

Cevabınız için teşekkür ederim hocam, hazır RAM yükseltmişken cihaza temiz kurulum yapmıştım. Bilgisayar bayağı akıcı oldu eskisine göre.

Gözle görülür bir rahatlama olduysa, demek ki 4 GB iken tam sınırda bellek kullanımı yapıyormuş bilgisayarınız. Böyle bir durum yoksa, mesela 16 GB olan belleği 32 GB bile yapsanız fark etmez yoksa. Windows 10 için hele, 4 falan yetersiz zaten. En az 8 lazım. Hatta yavaştan günlük kullanımlar için bile minimum RAM 12'ye doğru kayıyor diyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı