Çözüldü RAM'in tamamı kullanılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ucakcieran

Hectopat
Merhabalar. Dizüstü bilgisayarıma RAM upgrade yaptım ve hevesle Witcher 3'e giriştim. Ancak aldığım FPS tamamen aynı. Kaynak izleyicisinden baktığımda ise durum böyle:

unknown.png

Anladığım kadarıyla oyun daha fazla RAM kullanmıyor ve 3.3GB boşta duruyor ancak neden çözemedim.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Not: Gta5'te de ramin tamamı kullanılıyordu ve zaman zaman kasıyodu ama şuan düzeldi.
Bu tarz sorunlarınız çözer RAM eklemek. Performansı arttırmak istiyorsanız FPS'yi sınırlayan bileşeni belirleyip onu yükseltmeniz gerekir. Örneğin W3'te 20FPS alıyorsanız ve CPU %50 GPU%100 işe ekran kartını yükseltmeniz veya en basitinden overclock etmeniz gerekir. RAM eklemek sadece RAM'den kaynaklanan bir performans düşüşü varsa onu çözer.
Örneğin eğer sistemdeki toplam RAM kullanımı 4 GB ise 8 GB RAM'de 16 GB RAM'de herhangi bir değişiklik yaratmaz. Yani 8 GB'ın üstüne çıkmıyorsanız performans artışı görmezsiniz. Bu noktada aldığınız RAM'lerin kaç GB olduğu değil, HZ ve CL değerleri daha önemlidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir oyunun 8 GB RAM'de de 16 GB RAM'de de alacağı FPS aynıdır frekansı farklı değilse tabii taki RAM kullanımı 8 GB limitini geçerse oyun kasmaya başlar bu durumda 16 GB RAM kasma yapmaz.
Sizin durum da buna benziyor anladığım kadarıyla.

Türk insanının klasik sorunuyla karşılaştım 😂. Oyun bilgisayarında Ram’i 16 GB’dan 128 GB’a yükseltirsen oyunda 1 fps bile fark olmaz (Aynı slot kapasitesi, gecikme değeri ve frekans hızlarında). Apple’a iPhone için “Bir sürü para alıyor telefonda Ram bile yok, iPhone çöp.” diyen Türkler aklıma geldi 😅.

RAM upgrade derken söylemek istediğin yeni RAM ise frekans değişmeden işe yaramaz. Frekansı daha yüksek bir RAM almak yerine elinde bulunanın frekansını overclock ile güçlendirebilirsin.(Eğer destekliyorsa) YouTube'ta RAM overclock işlemi videoları var ama önce destekliyor mu ona bak anakart ve RAM'in desteklemesi lazım.

RAM upgrade derken söylemek istediğin yeni RAM ise frekans değişmeden işe yaramaz. Frekansı daha yüksek bir RAM almak yerine elinde bulunanın frekansını overclock ile güçlendirebilirsin.(Eğer destekliyorsa) YouTube'ta RAM overclock işlemi videoları var ama önce destekliyor mu ona bak anakart ve RAM'in desteklemesi lazım.
Yükseltmeden önce 6gb ram varken oyunda tamamı kullanılıyodu ve 20fps aldığım için ram miktarının yetersiz olduğunu düşündüm. Ve araştırdım overclock desteklemiyor. Biraz da olsa fps artışı için yapabileceğim başka bir yöntem var mı?
Not: Gta5'te de ramin tamamı kullanılıyordu ve zaman zaman kasıyodu ama şuan düzeldi.

Bu tarz sorunlarınız çözer RAM eklemek. Performansı arttırmak istiyorsanız FPS'yi sınırlayan bileşeni belirleyip onu yükseltmeniz gerekir. Örneğin W3'te 20FPS alıyorsanız ve CPU %50 GPU%100 işe ekran kartını yükseltmeniz veya en basitinden overclock etmeniz gerekir. RAM eklemek sadece RAM'den kaynaklanan bir performans düşüşü varsa onu çözer.

Çözüm
Teşekkür ederim Msi Afterburner ile oyuna girdim ve gpu'nun %99'unun kullanıldığını gördüm. Aydınlattığın için teşekkürler. İleride yeni bir bilgisayar toplamak nasip oluncaya dek Witcher 3 oynayamayacağım sanırım :(

Yeni konular

Geri
Yukarı