RAM'ler 3200MHz'den 4200MHz'e overclock edilebilir mi?

Makaleler
1
Daha fazla  
Selamün aleyküm arkadaşlar.

Ben şu an AB350M GAMING 3 anakart kullanıyorum. 2 adet 8 GB RAM mevcut. 2133MHz'den 3200MHz hızına çıkarttım.

Şimdi B450 anakart alacağım. 4400MHz destekliyor. Bu RAM'leri 4200MHz hızında çalıştırabilir miyim? Yanma ihtimali var mı?

Birçok etken var, net bir şey söyleyemez kimse. Eğer RAM'de kullanılan çipler Samsung B-die veya E-die falansa rahat çıkarsın. İşlemcin nedir ayrıca? 3000 serisi olduğunu varsayıyorum. fCLK, 3800'e kadar 1:1 oranda çalışabilir ki o bile şansa bağlı. Sayılı işlemci görür, öyle söyleyeyim. 3733MHz'e kadar çıkarıp gecikmeleri dibe çekersen şahane olur. RAM neden yansın ayrıca? İstersen 5000MHz dene, bu yanmasına sebep olmaz. Voltaj olarak da 1.8V versen bile yanmaz, sadece uzun süreli kullanımda ben gidiyorum sinyallerini verir veya direkt gider.

Birçok etken var, net bir şey söyleyemez kimse. Eğer RAM'de kullanılan çipler Samsung B-die veya E-die falansa rahat çıkarsın. İşlemcin nedir ayrıca? 3000 serisi olduğunu varsayıyorum. fCLK, 3800'e kadar 1:1 oranda çalışabilir ki o bile şansa bağlı. Sayılı işlemci görür, öyle söyleyeyim. 3733MHz'e kadar çıkarıp gecikmeleri dibe çekersen şahane olur. RAM neden yansın ayrıca? İstersen 5000MHz dene, bu yanmasına sebep olmaz. Voltaj olarak da 1.8V versen bile yanmaz, sadece uzun süreli kullanımda ben gidiyorum sinyallerini verir veya direkt gider.

Şuanki sistemimde işlemci Ryzen 1600x. Fakat sistemi bütün parçaları ile birlikte güncelleyeceğim.

Ryzen 7 3700x.
RTX 2080 ti.
32GB Ram.
Anakart.
750w FSP Güç Kaynağı. Şeklinde.

@Tolga Samet hocamın bahsettiği şey için AMD'nin paylaştığı tabloyu atayım.
images (3).jpeg

3600-3733MHz CL16-18 yapman yeterli hocam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı