RAM'ler Single gözüküyor

TimorYuan2

Kilopat
Yer
İstanbul/Bağcılar
Daha fazla  
Elimde 2 adet Corsair Vengeance LPX 8 GB RAM var. B450M S2H anakart kullanıyorum. RAM'ler Single gözüküyor CPU-Z programında. APU işlemci kullanıyorum. Performansa etkisi olur mu? Böyle gözükmesinin sebebi nedir?

CPU-Z ile Memory ve SPD sekmelerini atar mısınız?

Hocam şu mesajıma bir cevap verseniz? :)
Tabii kusuruma bakmayın. Evet o bölüm single gözüküyor.
Hemen bilgisayarı açıp geliyorum.
Hocam şu mesajıma bir cevap verseniz? :)
1646478465975.png
1646478475891.png

Son düzenleme:
Birisi Cl15 diğeri Cl16 gözüküyor bu sebepten dolayı single çalışıyor olabilir. XMP açıp sonrasında Cl15 olan ramın değerlerini Cl16 olanla aynı değerlere overclock ayarı ile getirirseniz çalışabilir belki dual olarak. Bence yine olmaz ama denenebilir.
Bu şekilde deneyin Memory sekmesinde Channel kısmı 2x64 Bit yazarsa dual çalışıyor anlamına gelir.

Memory kısmını da atın.
1646479000085.png

Birisi Cl15 diğeri Cl16 gözüküyor bu sebepten dolayı single çalışıyor olabilir. XMP açıp sonrasında Cl15 olan ramın değerlerini Cl16 olanla aynı değerlere overclock ayarı ile getirirseniz çalışabilir belki dual olarak. Bence yine olmaz ama denenebilir.
Bu şekilde deneyin Memory sekmesinde Channel kısmı 2x64 Bit yazarsa dual çalışıyor anlamına gelir.
Nasıl yapacağım bunu? CL değeri ile ilgili hiçbir şey yok.

Siz galiba Rank ile Dual Channel olayını karıştırdınız. CL 15 ve 16 olan RAM'ler uyum sağlamış ve 3200 MHz CL 16 olarak gözüküyor. Sistemde sıkıntı yoksa bu şekilde devam edebilirsiniz. RAM'lerin birisi 3000 MHz CL 16, diğeri ise 3000 MHz CL 15. Şanslısınız hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı