Çözüldü RAM'lerden biri gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali Anıl Öney

Kilopat
Daha fazla  
RAM
G-SKILL 3600 MHz 18Cl
Anakart
Asus Prime B450M-K
Merhaba,
Sistemi bir gün başlatınca sistem RAM'lerden biri görmemeye başladı. RAM'ler tek başlarına herhangi bir slota takınca sorun olmuyor ancak iki RAM'i bir arada takınca RAM'lerden biri direkt çalışmıyor. RAM'leri ve RAM yuvalarını temizledim. BIOS'u sıfırladım ancak sorun düzelmedi. CPU-Z'de resimlerdeki gibi gözükse de sistem tarafından BIOS'ta da gözükmüyor. Herhangi bir çözüm fikri olan var mıdır? Teşekkürler.

1704038741985.png

1704038750688.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ramlar birbirinden farklı. Peki D.O.C.P. kapatıp tekrar dener misiniz?
RAM'ler set RAM. BIOS'u sıfırlayıp sıfır ayarlarla denedim sonuç değişmedi.

Sorun işlemcideymiş nasıl olmuş bilmiyorum ama soğutma bloğu hafif kayıp işlemciyi sokette hareket ettirmiş. İşlemciyi ve soketi söküp temizleyip düzgünce monte edince düzeldi.
Anakartı uzay montaja alıp RAM slotlarının lehim kısımlarını temizleyin. Oksitten dolayı aynı sorunla karşılaşmıştım.

Ekleme: BIOS'tan RAM frekans ayarı yapın. Aynı frekansda değiller.

Anakartı uzay montaja alıp RAM slotlarının lehim kısımlarını temizleyin. Oksitten dolayı aynı sorunla karşılaşmıştım.

Temizlemeyi deneyeceğim.
BIOS'da RAM gözükmüyor bu yüzden ayar yapamıyorum.

Ramlar birbirinden farklı. Peki D.O.C.P. kapatıp tekrar dener misiniz?
RAM'ler set RAM. BIOS'u sıfırlayıp sıfır ayarlarla denedim sonuç değişmedi.

Sorun işlemcideymiş nasıl olmuş bilmiyorum ama soğutma bloğu hafif kayıp işlemciyi sokette hareket ettirmiş. İşlemciyi ve soketi söküp temizleyip düzgünce monte edince düzeldi.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı