Çözüldü RAM'leri 3200 MHz'e alınca sistem reset atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Salvo34

Centipat
Daha fazla  
BIOS'dan 4 adet RAM'i 3200 MHz'ye çekince bilgisayar kendini yeniden başlatıyor ve açılmıyor. 3 adet RAM takıp 3200'e çekince MHz sorun yok, çalışıyor.
Şu an 4 adet RAM 2700 MHz'de sorunsuz çalışıyor ve kullanıyorum. ASUS'u aradım "işlemciniz 3 nesil, bunun olması normal 3200 MHz'de 4 RAM çalışmaz" dedi. Bu doğru mu?
Donanım.
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600.
  • Anakart: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING.
  • RAM'ler: Corsair 32 GB (4x8GB) Vengeance RGB Pro siyah 3200MHz CL16 DDR4.
CPU:

1607866541583.png

SPD 1:

1607866564733.png

SPD 2:

1607866577801.png

SPD 3:

1607866592709.png

SPD 4:

1607866626675.png

Çözüm
Aynı marka veya model olması önemli değil. RAM'leriniz kit değil, sorunu bu yüzden yaşıyorsunuz. Birbirleriyle uyumlu olmadıkları için XMP açamıyorsunuz, çözümü kit RAM kullanmak. Ya da sizin durumunuzda çip üreticileri aynı olan iki RAM'i kullanmak. Sorun yok demişsiniz ama var yani.
İşlemciden önce çorba RAM kullanmanızdan bence. İkisinin çip üreticisi Samsung, diğer ikisinin Hynix... İki Samsung üretimli olanı takıp o şekilde 3200 MHz yapın, bir de öyle kullanın sistemi.

Bu ikisini 2 ve 4. slotlara takın bu arada, arka arkaya takmayın.

İşlemciden önce çorba RAM kullanmanızdan bence. İkisinin çip üreticisi Samsung, diğer ikisinin Hynix... İki Samsung üretimli olanı takıp o şekilde 3200 MHz yapın, bir de öyle kullanın sistemi.

Bu ikisini 2 ve 4. slotlara takın bu arada, arka arkaya takmayın.

Merhaba dediklerinizi zaten denedim 3 tane RAM'e kadar 3200'de çalışıyor sorun yok. 4. RAM'i takıp 3200 yapınca açılmıyor sorun o üreticiler farklı olabilir ama tüm değerleri aynı onlardan yana sorun yok ürünler aynı marka aynı model aynı voltaj zaten 3 tanesini takıp 3200 yapınca çalışıyor ama 4. RAM'i takınca en fazla 2700 MHz oluyor.

Aynı marka veya model olması önemli değil. RAM'leriniz kit değil, sorunu bu yüzden yaşıyorsunuz. Birbirleriyle uyumlu olmadıkları için XMP açamıyorsunuz, çözümü kit RAM kullanmak. Ya da sizin durumunuzda çip üreticileri aynı olan iki RAM'i kullanmak. Sorun yok demişsiniz ama var yani.

Çözüm

2 Samsung 1 Hynix üreticisi ya da 2 Hynix 1 Samsung üreticisi takınca bu sorunu almıyorum 3 RAM'e kadar sorun yok normalde almam gerekmiyor mu o zaman ya da 2700'e dahi alsam hata vermesi gerekmez mi? Recep bey bir videosunda voltaj değerleri demişti onlar şu an defult'ta voltajı az gelıyor olabilir cevaplamasını bekliyorum.

Onun cevaplamasını bekliyorsanız şu şekilde etiketleyebilirsiniz, gerçi önüne gelen etiketlediği için bakmıyor diye biliyorum. @Recep Baltaş

Kendi fikrimi söyleyeyim, 3 RAM takınca çift kanal çalışmadığı için sorun olmuyordur bence. 4 tane RAM takınca çift kanal çalışmaya çalıştığını, bu yüzden uyuşmazlık yaşayıp sorun çıkardığını düşünüyorum.

16 GB üstü RAM sizin için bir gereklilikse üçünü takıp öyle kullanın, illaki 32 olsun istiyorsanız da bunları elden çıkarıp 2x16 veya 4x8'lik kit alın.

Hocam bu sorunu başka konuda da gördük. Farklı çipli RAM'leri bir arada yüksek frekansta kullanamazsınız. Kit alacaksınız. XMP açsanız, sistem açılsa bile kararlılık sorunu olur. Sağlıksız olur. Özetle boşa uğraşmayın. Kit şart.

Yeni konular

Geri
Yukarı