2 adet 3200MHz RAM'leri 2400 default ayarlardan 3200'e çekince sistem reset atıyor

robalye

Femtopat
Daha fazla  
Sistem: Ryzen 3 3100.
A320-F ASUS anakart.
ASUS ROG STRIX RX 570 8 GB ekran kartı.
Kingston HyperX Fury 8 GB 3200MHz ve Kingston Fury Beast 8 GB 3200MHz.

RAM yükseltmesi yaptım ancak PC'yi açtığımda 2400MHz'de çalışıyordu, BIOS'tan 3200e çekmeye çalıştığımda sistem açılırken kendine restart atıyor. Bu durum 3000'e çektiğimde de böyle. Her iki belleğim de bildiğim kadarıyla CL16, 1.35v, 3200MHz.

Kingston HyperX Fury olan bellek halihazırda kasamda bulunan bellekken, Single channel 3200MHz çalışıyordu anca Beast olanı alıp yükseltme yapınca sistem kendiliğinden 2400e çekmiş.

XMP profili altında voltaj düzenleme var her iki belleğinde değerlerini aynı yapıp deneyin.
Tabii bu işten anlıyorsanız yapın yoksa orada hata yaparsanız sisteminiz zarar görür sorumluluk sizin.

Birisinin manufacturer'ı Samsung diğerinin Kingston yazıyor CPU-Z'de. Ondan kaynaklı olabilir mi?

Bellek çipleri farklı marka o sebeple öyle yazıyor.

Çakışıyorlar büyük ihtimal. Bu yüzden biraz daha para verin aynı paket için de satılan Dual kit RAM alın diye uyarıyoruz sürekli. Bence iade et aldığın RAM'i. Normal kullandığını da satışa çıkar. Dual kit olanlardan al tertemiz kullan. Bu şekilde anca kendini yıpratırsın. Bende aynı kutudan çıkan ikili Dual kit RAM'ler var mesela. RAM'leri 16 GB yapayım dedim aynısından 2 adet daha aldım taktım sürekli mavi ekran falan aldım. Benim RAM'leri takınca sorun yok. Aldıklarımı da yanlarına takınca sorun oluyordu. Sonra baktım ki benim asıl RAM'lerim 2015 üretimi sonradan alıklarım 2013 üretimi. Anında iade ettim. Üstelik aynı marka aynı model. Yani birisi Fury diğeri Beast değil.

Çakışıyorlar büyük ihtimal. Bu yüzden biraz daha para verin aynı paket için de satılan Dual kit RAM alın diye uyarıyoruz sürekli. Bence iade et aldığın RAM'i. Normal kullandığını da satışa çıkar. Dual kit olanlardan al tertemiz kullan. Bu şekilde anca kendini yıpratırsın. Bende aynı kutudan çıkan ikili Dual kit RAM'ler var mesela. RAM'leri 16 GB yapayım dedim aynısından 2 adet daha aldım taktım sürekli mavi ekran falan aldım. Benim RAM'leri takınca sorun yok. Aldıklarımı da yanlarına takınca sorun oluyordu. Sonra baktım ki benim asıl RAM'lerim 2015 üretimi sonradan alıklarım 2013 üretimi. Anında iade ettim. Üstelik aynı marka aynı model. Yani birisi Fury diğeri Beast değil.

Teşekkür ederim bilgi için, umarım iade alırlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı