RAM'lerin farklı olması CPU sıcaklığını arttırır mı?

Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

FX505dt laptopa sahibim. Ryzen 7 3750h işlemci ve GTX 1650 ekran kartlı modeli.
Şimdi sorun şu ki CPU da çok yüksek değerlerde ısınma problemi yaşıyorum. Her yolu denedim. (temizlik, macun, Ryzen Controller vs.)
Lakin bu ısınma problemi çok canımı sıkmaya başladı artık. CPU değerleri +90'ı çok rahat geçebiliyor oyunlarda. Boşta 50-60 derece arası çalışıyor.
Dün birisiyle karşılaştım, aynı işlemci ve aynı sorunu vardı. Sorunu Dual Channel RAM ile çözdüğünü söyledi. 16 GB Single RAM bellek varmış + 16 GB aynı marka aynı model RAM ekleyince sıcaklık değerleri normale dönmüş. Benim Laptopumda da satın aldığımda Hynix 8 GB RAM vardı ve ben buna +8 GB Hi Level RAM taktım. Sitede anakart 2400 destekler diyor ve bende 2400 Hi Level RAM almıştım. Lakin fotolarda gördüğünüz gibi Hynix RAM 2666 MHz imiş. Anakart desteklemiyor ama laptopa 2666 RAM takmışlar. Benim aldığım Hi Level ile CL değerleri ve MHz değerleri uyuşmuyor. Lakin yine de Dual yazıyor. RAM'leri tek tek denedim sıcaklık değerleri aynı şekilde yüksek çıkıyor,

Şimdi;

RAM bellek işlemcinin böylesine ısınmasına sebep olur mu? Hiçbir yerde buna dair bilgi bulamadım?
Dual yazmasına rağmen sahip olduğum bu iki RAM düzgün çalışmıyor olabilir mi?
Hi Level'in aynısından bir tane daha taksam sıcaklık değerlerim normale düşer mi?

Slot 1 = hi Level 8 GB 2400 1.2v
Slot 2 = SK Hynix 8 GB 2666 1.2v

Dosya Ekleri

• Hi-Level.png
    Hi-Level.png
    24,3 KB · Görüntüleme: 32
  • Hynix.png
    Hynix.png
    25,4 KB · Görüntüleme: 17
  • Memory.png
    Memory.png
    22,3 KB · Görüntüleme: 24