RAM'lerin üreticisinin farklı olması sorun yaratır mı?

MYFO

Hectopat
Bilgisayarıma yeni RAM aldım ve RAM'i aldıktan sonra sanki bilgisayarımda bazı şeyler ters gidiyormuş gibi hissediyorum bunun da RAM'dan kaynaklanabileceğini düşündüm RAM'ler aynı marka fakat üreticileri farklı bu sorun olur mu?

Bilgisayarıma yeni RAM aldım ve RAM'i aldıktan sonra sanki bilgisayarımda bazı şeyler ters gidiyormuş gibi hissediyorum bunun da RAM'dan kaynaklanabileceğini düşündüm RAM'ler aynı marka fakat üreticileri farklı bu sorun olur mu?

Evet, farklı RAM kararsızlık yapar.
Aynı markanın aynı modelini alman lazım.

Arama kısmına "bellek " yaz Windows bellek tanılama yaptır,
Sonrasında anakartın BIOS'unu kontrol et bakalım belleğinle uyumlu mu?
Sonrasında belleği Dual Channel mı yoksa Single Channel mı taktıgına bak ankartına,
En son BIOS'tan XMP ayarlarını kontrol et.

Bazen uyum sorunu olabilir. Tam olarak sorun nedir? Mavi ekran falan mı veriyor?

Önceden takılı olan ve sonradan aldığınız belleklerin marka ve modelini yazarsanız daha iyi olur. CPU-Z görüntülerini de atabilirsiniz.
Bazen uyum sorunu olabilir. Tam olarak sorun nedir? Mavi ekran falan mı veriyor?

Veriyordu onu çözdüm sanırım şu an mesela Valorant oynarken bir anda donuyor bir kere de ekran kartınızın sürücüleri çöktü demişti bunlardan biraz kuşkulandım açıkçası.

Dosya Ekleri

• Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    21,1 KB · Görüntüleme: 49
  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    20,5 KB · Görüntüleme: 36

Olabilir, olmayabilir denemeden sonuç alamazsınız, ben farklı marka RAM'ler yüzünden mavi ekran hatası alıyordum.

Geri
Yukarı