RAM'lerin Olduğundan Düşük Hızda Çalışması

skyline_gt

Hectopat
Daha fazla  
Bugün bu sistem niye bu kadar yavaş çalışıyor diye yakınırken tesadüfen RAM'lerimin olması gereken hızdan kat kat aşağısında 667 MHz hızında çalıştığını gördüm. BIOS'um varsayılan olarak 1334Mhz hızında ayarlanmış. Tahminimce ilk günden beri bu şekilde kullanıyorum.

Çözüm için:
-BIOS'dan hız artırmayı denedim fakat sistem boot etmiyor ve reset atıp varsayılana çekmek zorunda kalıyorum.
-Tüm slotları denedim tekli ve çiftli kombinasyonlar yaptım.
-Anakart ve RAM'in web sitesini kontrol ettim donanımlar uyumlu.
-Her şey güncel.

Sistemim:

• CPU: AMD FX9590 8 Core 4.7Ghz
  • Anakart: GA-990FX-Gaming - Gigabyte
  • RAM: Corsair Vengeance Pro CMY16GX3M2A1866C9 (2x8GB)
  • Grafik kartı: MSI GTX 1070

Son düzenleyen: Moderatör:
Ramlerinizin hızı 1866MHz. BIOS'tan ram profili kısmında XMP diye bir ayar bulursanız onu kullanmanızı öneririm. RAM üreticiniz tarafından RAM'e gömülü olan ayarlarıdır. Ancak bu ayarlarda yeniden boot etmezse farklı çözümler deneyeceğiz.

667mhz olduğunu nereden baktığınıza bağlı. Biostan mı baktınız yoksa CPU-Z tarzı bir programdan mı baktınız? CPU-Z'den baktığınız o hızın 2 ile çarpımından sistemin ram hızı hesaplanır. Aşağıdaki görsele bakarsanız benim Ram hızım 1333 olarak görünüyor fakat efektif olarak sistemin ram hızı 2666mhz. Üstteki arkadaşın dediği gibi sisteminizde takılı olan ramlerin 1866mhz'e kadar desteği var kullandığınız platform destekliyorsa Amd'nin XMP benzeri bir ayarı mutlaka vardır onu bulup 1866'ya çevirdiğinizde sorunsuz çalışacaktır.

İşlemcinizde overclock var ise bu işlemleri yapmadan önce overclock ayarlarınızı kaydedip sıfırlamanızı tavsiye ederim.

Dosya Ekleri

• cpuz.PNG
    cpuz.PNG
    11,9 KB · Görüntüleme: 368
dostlar benimde bi sorunum var. 3600 mhz değerinde 4 tane ram var ilk önce 8x2 16 gb ram varken 2. vs 4. slotları kullanıyordum 3600 mhz hız yaptığımda oyunlardan atma yapıyordu bende 3333 mhz de kullandım. Bu gün 8x2 16 gb daha aldım aynı marka aynı frekans GSkill marka ve 4 tanesini bağladıktan sonra BIOS ta kesinlikle OC yapamıyorum ne yaparsam yapayım hız 1866 da çakıldı kaldı BIOS pilini dahi çıkarttım taktım yine aynı Frekant değerleirni 1.sinde 3333 2. sinde 3600 göstermesine rağmen 1866dan yukarı çıkmıyor lütfen acil yardım

Yeni konular

Geri
Yukarı