RAM'lerin yerini değiştirince açılan sistem

eeaa

Picopat
Daha fazla  
Tam olarak nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum çünkü bu sorunu yaşayan başka biri bulamadım. Sorunuma şu an kullandığım bilgisayarı açabilmemin bir mucize ile gerçekleştiğini belirterek gireyim. Mesela bilgisayarı her kapatıp açtığımda monitör her zaman siyah ekranda kalıyor ve her defasında düzeltebilmem için RAM'leri (abartmıyorum) 20-25 kere farklı yerlere takmam gerekiyor. 2 tane RAM ile asla sonuç alamadığım için önce bir RAM'i birçok defa iki slota da takıp deniyorum ve bir RAM nihayet çalışdtktan sonra bu 1 RAM'le anakart ekranının gelmesini bekliyorum. Anakart ekranınını görünce güç kaynağını düğmesinden kapatıp 2. RAM'i takıyorum ve ikisi de çalışmış oluyor. Bu yöntemi tesadüf eseri buldum. Neden 2. RAM'in çalışması için birinin tekil olarak çalışması gerektiğini bilmiyorum. Tek RAM'i kullanmamın sebebi; 2 RAM'i birleşik olarak en az 50 kere tak çıkar farklı yerler denedim ama hiç sonuç alamadım. 1 tane RAM taktığımda ise dediğim gibi 20-25 kere iki slota da takıyorum sonra nedenini bilmediğim bir şekilde çalışıyor (çalışmamasının nedenini de bilmiyorum) ve çalıştığı gibi diğer RAM'i takıyorum o da çalışıyor. Yani bilgisayarı her açtığımda 10-15 dk süren bu işlemi yapmak biraz sinir bozucu ve çok garibime gidiyor. Sanki bir kamera şakası gibi. Görüşlerinizi bekliyorum.

Hocam, sorun anakartta olabilir. Anlatım onu işaret ediyor.

Aynısını 2010'dan kalma combo DDR2 / DDR3 anakartımda yaşıyordum bundan 6 yıl önce senin dediğin gibi RAM'leri çıkarıp temizleyip 5-6 kere yerlerini değiştirip tek halde takıp sonra tekrar Dual halde takınca sorunum düzeliyordu. Bu işlemi genelde hep ya bilgisayarı uzun süre açmadıysam ya da elektrik kesintisi olduğunda yapıyordum. Bu sorunu maalesef ki 1 yıl bilgisayardan feragat edip yeni bilgisayar aldıktan sonra çözdüm :)

Bana da aynısı oluyor eskiden şimdi de oluyor ama çok azaldı PC'yi açıyorum Power saveing mod oluyor kapatıyorum PSU anahtarına basıp bir daha PC baslatma butonuna basıyorum PC'deki statik elektrigi bosaltıyorum sonra RAM'lerin yerlerini degistiriyorum 10 dk bekleyip açıyorum oluyor olmazsa silgiyle siliyorum RAM'leri falan yöntem bol ama çalısmayınca çok tilt oluyor insan geçmiş olsun

Geri
Yukarı