Rampada patinaja düşünce takırtı sesi gelmesi

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar herkese selamlar,

Focus MK3.5 bir aracım var, daha 79.000km'de ancak rampada patinaja düşünce aşağıdaki videodaki gibi bir ses çıkıyor. Ustaya göstermek için öylesine çekmiştim, işten güçten gidemedim hiç servise.

Araştırdığımda çekiş kontrol sistemleri bu sesi yapabilir gibi çok yazı ve aynı şeye maruz kalan çok sayıda insan ile karşılaştım. Ancak bana mantıklı gelmeyen şey bu sesin yalnızca sağ taraftan geliyor oluşu. Solda bu ses yok, sağdan alt frekanslarda - tok bir takırtı sesi geliyor. Bunun çözümü yok mudur?

Geçen bir arkadaşı evine bırakırken çok ama çok dik bir yokuşta 3 kişi varken bu olayı en uç raddede yaşadım, arabadan öyle bir takırtı sesi geldi ki herhalde pert araba falan aldık dedim yani o kadar :) Audi A4'ün falan çıkamayıp rampada kaldığı bir yoldu, biz takırtı tukurtu sesleri eşliğinde bir şekil çıkmayı başardık.

Bu sesi ne yaparsam yapayım yok edemez miyim? Tamamen normal midir? Normal derseniz hiç peşine düşmeyeceğim, sese aşırı duyarlı bir insanım o sebeple çözebileceğim bir problem ise gereken harcamayı yapıp çözmek isterim. Yok değilse vakit kaybetmek istemem. Şimdiden teşekkür ederim yorum yapacak kişilere.

Ses, normal zamanda, ıslak olmayan yolda hiç ama hiç duyulmuyor. Çok dik bir rampada sert gaz ile kalkınca oluyor yalnızca.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Patinaja düştüğü için devreye ESP giriyor olabilir. ESP devreye girdiği zaman vuruntu şeklinde bir ses ortaya çıkar. Islak yolda düşük viteste dip gaz yaptığımda devreye girer ve bu şekilde vuruntu sesi çıkartır benim araç da.

Selamlar, Focus MK3 sahibiyim. Ayni ses bende de geliyor. Arkadasimin 2015 Monde'sunda da duydum. Sadece rampada degil. Araci fazla gazla duz yolda kaldirinca da geliyor.

Anti patinaj'dan ya da lastik sekmesinden kaynaklandigini dusunuyorum.

Anti patinaj isigi yaniyor mu o sirada kadranda? Ayarlardan cekis kontrolu kapatinca ses degisiyor mu?

Sadece sag taraftan gelmesinin sebebi lastigin asinma orani ya da yolcu agirlik dagilimiyla alakali olmali. Lastikleri 10-20 bin kmdir kullaniyorsaniz on arka yapmanizi tavsiye ederim.
Agirlik dagilimini da sizden daha agir bir arkadasinizi saginiza oturtarak deneyebilirsiniz.

Ek olarak arka koltuga agirlik eklendiginde yokustayken agirlik arka tekerlere biner. Bundan dolayi lastik daha fazla patinaj ceker.

Selamlar, Focus MK3 sahibiyim. Ayni ses bende de geliyor. Arkadasimin 2015 Monde'sunda da duydum. Sadece rampada degil. Araci fazla gazla duz yolda kaldirinca da geliyor.

Anti patinaj'dan ya da lastik sekmesinden kaynaklandigini dusunuyorum.

Anti patinaj isigi yaniyor mu o sirada kadranda? Ayarlardan cekis kontrolu kapatinca ses degisiyor mu?

Sadece sag taraftan gelmesinin sebebi lastigin asinma orani ya da yolcu agirlik dagilimiyla alakali olmali. Lastikleri 10-20 bin kmdir kullaniyorsaniz on arka yapmanizi tavsiye ederim.
Agirlik dagilimini da sizden daha agir bir arkadasinizi saginiza oturtarak deneyebilirsiniz.

Ek olarak arka koltuga agirlik eklendiginde yokustayken agirlik arka tekerlere biner. Bundan dolayi lastik daha fazla patinaj ceker.
MK3 sahibi olarak aynısının sizde de olduğunu duymak iyi hissettirdi teşekkür ederim. Yer ıslak olmadığı sürece ve yol çok dik olmadığı sürece bu olayı hiç yaşamıyorum ben.

Çekiş kontrolü devre dışı bırakıp test ettiğimde sanırım çok bir fark olmamıştı, bu sesi yine duymuştum. Amortisor üst takozundan vs şüphe ettim ancak daha 79KM gitmiş araç bu kadar hızlı eskimez bir taraftan da.

Anladığım kadarıyla normal o halde bu ses teşekkür ederim.

Merhaba.
Arka tekerler çekiş tekerleri olmadığı için düz yukarı çıkarken ESP'nin arka tekerler için devreye girmeyeceğini düşünüyorum. Ancak ön tekerler patinaja düşüyor sistemin sesi arkadan geliyor olabilir. Bunu anlamanın en kolay yolu bu olay yaşandığı esnada kadrandaki sarı ESP lambasının yanıp yanmadığını kontrol etmek.

Yeni konular

Geri
Yukarı