Rampage Miracle V1 Kasa Fanlarını Kontrol Etme

Sertaç Binli

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgi Teknolojileri (IT)
Rampage Miracle V1 kasamda Gigabyte B450M S2H anakart kullanıyorum. Kasamda 3 adet önde giriş fanı, bir adet arkada egzoz fanı mevcut. Kasadaki fanların dönüş hızlarını nasıl kontrol edebilirim ve müdahale edebilirim?

Gigabyte sitesinden App Center ve onun da içerisinde System Infoormation View'i yükledim. Ancak bu uygulama sadece işlemci fanını algılıyor ve dönüş hızını gösteriyor. Kasadaki diğer fanları nasıl kontrol edeceğimi anlayamadım.

Bu arada kasa fanları acaba anakart üzerinde yanlış bir yere takılmış olabilir mi?
Ek olarak kasa fanları ledli ve uzaktan kumandalı olduğu için kasa içerisinde çıkan bir aparata bağlı hepsi.

414602

414603

414604

Rampage Miracle V1 kasamda Gigabyte B450M S2H anakart kullanıyorum. Kasamda 3 adet önde giriş fanı, bir adet arkada egzoz fanı mevcut. Kasadaki fanların dönüş hızlarını nasıl kontrol edebilirim ve müdahale edebilirim?

Gigabyte sitesinden App Center ve onun da içerisinde System Infoormation View'i yükledim. Ancak bu uygulama sadece işlemci fanını algılıyor ve dönüş hızını gösteriyor. Kasadaki diğer fanları nasıl kontrol edeceğimi anlayamadım.

Bu arada kasa fanları acaba anakart üzerinde yanlış bir yere takılmış olabilir mi?
Ek olarak kasa fanları ledli ve uzaktan kumandalı olduğu için kasa içerisinde çıkan bir aparata bağlı hepsi.

414602

414603

414604

Biraz önce kasayı görsel olarak da kontrol ettim.

Tüm fanları led aydınlatma için kontrol eden HUB direk PSU'dan güç alıyor. Yani HUB ile anakartın bir ilişiği yok. Haliyle de sanıyorum fan'ları kontrol etmek imkansız. Ancak herhangi bir kablo ile HUB'ı anakarta da bağlamak acaba mümkün müdür?

HUB üzerinde LEDSW ve FANSW isminde iki adet giriş ve/veya çıkış daha var.

Son düzenleme:
Kasanın böyle bir özelliği yoksa ek yazılım ile bunu yapmanız pek mümkün değil. Fan hızları yeterli soğutma ve düşük ses sağlayacak şekilde çalışmalıdır. Bu konuda sorun varsa Garantiye yollayın. Yeni ürün alacağınız zaman Fan hızını kontrol edebileceğiniz ürünleri seçin. Benim eski kasamın böyle bir özelliği olmadığı için yeni ürün alırken bu özelliği ön planda tuttum. Rampage - Everest ürünlerinden uzak durun.

Kasanın böyle bir özelliği yoksa ek yazılım ile bunu yapmanız pek mümkün değil. Fan hızları yeterli soğutma ve düşük ses sağlayacak şekilde çalışmalıdır. Bu konuda sorun varsa Garantiye yollayın. Yeni ürün alacağınız zaman Fan hızını kontrol edebileceğiniz ürünleri seçin. Benim eski kasamın böyle bir özelliği olmadığı için yeni ürün alırken bu özelliği ön planda tuttum. Rampage - Everest ürünlerinden uzak durun.
Yanıt için teşekkür ederim ancak söylediklerinizin hiç birisi benim soruma cevap niteliğinde değil. Fanların ne şekilde çalışması gerektiğini biliyorum, zaten amacım da bu durumu kontrol altına almak. Herhangi bir arıza yokken garantiye göndermemi önermenizi de anlayamadım. Son olarak ürünün kalitesi tabii ki piyasadaki diğer markalara nazaran aşağı seviyede olabilir, ancak bütçeme göre o an en uygun ürün buydu.

Benim anlamak istediğim "şu anki haliyle fanlar kontrol edilebilir mi? idi.

İkinci mesajımda belirttiğim üzere HUB anakarta bağlı olmadığı için bu soru cevabını buldu ancak şu anki sorum bu HUB anakartla da bağlantı kurabilir mi? HUB üzerindeki LEDSW ve FANSW isminde iki adet giriş ve/veya çıkış ne işe yarar? (Kasanın kutusunda kullanım kılavuzunu bulamadım. Ya düşürdüm ya da hiç çıkmadı emin değilim. Rampage sitesinde de kılavuz bulunmuyor)

Yanıt için teşekkür ederim ancak söylediklerinizin hiçbirisi benim soruma cevap niteliğinde değil. Fanların ne şekilde çalışması gerektiğini biliyorum, zaten amacım da bu durumu kontrol altına almak. Herhangi bir arıza yokken garantiye göndermemi önermenizi de anlayamadım. Son olarak ürünün kalitesi tabii ki piyasadaki diğer markalara nazaran aşağı seviyede olabilir, ancak bütçeme göre o an en uygun ürün buydu.

Benim anlamak istediğim "şu anki haliyle fanlar kontrol edilebilir mi? İdi.

İkinci mesajımda belirttiğim üzere Hub anakarta bağlı olmadığı için bu soru cevabını buldu ancak şu anki sorum bu Hub anakartla da bağlantı kurabilir mi? Hub üzerindeki ledsw ve fansw isminde iki adet giriş ve/veya çıkış ne işe yarar? (Kasanın kutusunda kullanım kılavuzunu bulamadım. Ya düşürdüm ya da hiç çıkmadı emin değilim. Rampage sitesinde de kılavuz bulunmuyor)

Bende benzer bir kasa kullanıyorum dediginiz gibi iki çıkış var boşta bir çözüm bulabildiniz mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı