Rampage V ve 5960X OC

Devran Akar

Kilopat
Yer
KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Endüstriyel Tasarımcı
Merhabalar, mimari amaçlı render almak için Rampage V - 5960X - 32 GB 4*8 Gskill 2666 DDR4 tabanlı bir sistem kurdum. Fakat daha önce hayatımda OC ile ilgili hiçbir girişimim yok. Sıfır bilgi yani.

Bu sistemi de dümdüz kullanmak enayilik olacağı için bu işi bilen arkadaşlar bana yardımcı olursa çok sevinirim. Soğutma olarak Corsair H110 kullanıyorum.

Tavsiyeleriniz nelerdir? Hangi hıza çıkarmalıyım, nasıl o hıza çıkarmalıym vs vs?

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutmadan yana sorun olmasın. Biostan kolayca performans ayarı yapabilirsniz. Ya da (Anakartta bulunuyorsa tabii.) tek tuşla otomatik OC yapabilirsiniz.

w20.png

Sağ üst bölümde normal var. Onu performance ile değiştirerek OC yapabilirsiniz.

w20.png

Sağ üst bölümde normal var. Onu performance ile değiştirerek OC yapabilirsiniz.
Yalnız şöyle bir video buldum;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu elemanında sistem benimki ile çok benzer. Sıvı soğutmasıda H110.Sadece işlemcisi 5930k. Bu videoda 4,5'e çıkarmış. Bende bu videonun aynısını yapıp OC yapsam bir sorun olur mu? Videoyu izlerseniz çok memnun olurum.

Sizin işlemciniz biraz daha güçlü. Deneyebilirsiniz. Bir sorun olmaz. Eğer stabiliteden endişeleniyorsanız, Prime95 ile test edebilirsiniz.

Şu video'yu izle. Biliyorum bizim gibi insanların vakti yok ama biraz vakit harcayıp terimleri, kavramları, temel işleyişi anlarsan çok daha kolay overclock yapabilirsin.
AI Suite'den dene ilk başlarda. Sonralardan FSB ile bile overclock yapabilirsin direkt bios'a girip.

Şimdilik videodaki arkadaş gibi, hiç voltaj vermeden yavaş yavaş çarpan arttır.

Bazı kişiler çok yüksek voltaj verip yavaş yavaş çarpan arttırarak yükseliyorlar. Bazıları eş zamanlı gidiyor. Bazılarının işlemcisi Golden Batch oluyor, çok düşük voltajlarda çok yüksek hızlara çıkıyor. Şimdilik 4.5 , 4.6 ya gelip bıraksan yeterli bence. Bunun için de 1 saatlik bir zaman harcaman gerek en fazla. Bu video doğrudan Rampage V üzerine. Bunu izledikten sonra X79 overclock guide yazıp o videoları da izlemen daha yararlı olacaktır. İnan bana 3DS MAX'ten zor değil.

Araştırınca göreceksin ama yine söyleyeyim. Önce 64 bit Prime 95'i indir. Mesela diyelim çarpanı arttırdın hiç voltaj vermden, test etmen gerekecek. Bu program ile test edebilirsin. Diyelim test ederken mavi ekran verdi, bu ne demek ? Voltaj istiyor. Eser miktarda voltaj verip tekrar test edeceksin. Baktın 10 dk oldu, 30dk oldu, 50dk oldu, 1 gün oldu, tık yok. Sonra gidip çarpan arttırmayı deneyeceksin. Arttırdın, yine test edeceksin. Mavi ekran mı verdi ? Yine voltaj arttıracaksın.

Hangi voltta hangi hıza çıkacağını kimse sana söyleyemez. İşlemci Prime 95 ile test edilirken 80 dereceye dayanıyorsa orada bırak. Tabi bu 1.4 küsür voltlara da çık demiyorum. Zaten yavaş yavaş ilerle demiştim, şimdilik 4.5 GHZ'e gelip bıraksan yeterlidir. Çok tecrübe çok ince ayar demek. Çok ince ayar ise daha iyi overclock.

İyi overclock'lar. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı