Raspberry Pi 3 vs 4

2. El PI almam durumunda olabilecek max kayıp, karttan vazgeçip satmak istersem aradaki fiyat farkı olur. O da çok fazla bir rakam çıkmaz. Eski zamanlarda aklıma gelen sadece zevkine yaptığım projeleri hayata geçirebilmenin heyecanını tekrar alabilecek olmam beni PI'ye itti. Aslında bu konuda STM32 PI'yi duman eder ama yaptığınız yazılımın nerelerinden patlatayabileceğini tahmin etmek bile zor olan bir sisteme vaktim kalmıyor işten dolayı. Sadece VPN ve dosya sunucusu olarak kullanacak olsam basit mini bilgisayarlar kadar iyi iş görecek başka hiçbirşey yok. Bu konuda sizlere katılıyorum. Ama çok fazla zaman yemeyecek ama uğraşıp kurcalayabileceğim bir devre arıyorum. Haftasonları işten dolayı şişmiş olan kafamı dağıtmak istiyorum.
Eğer PI aradığım cihaz değilse mecbur mini pc ve arduino ikilisi ile yoluma devam edeceğim zaten.
Hocam sizinki zevk işi. Heves yaptıysanız alın :D

Hocam sizinki zevk işi. Heves yaptıysanız alın :D
Aslında benim aklımdaki soru 3 mü yoksa 4 mü alsam dı :) ayrıca bilginiz varsa kendi depolama alanının ne kadar faydası oluyor? Şuana kadar kullandığım tüm cihazlarda ya küçük boyutlu yazılım attım ya da harici hafıza kullandım.

Aslında benim aklımdaki soru 3 mü yoksa 4 mü alsam dı :) ayrıca bilginiz varsa kendi depolama alanının ne kadar faydası oluyor? Şuana kadar kullandığım tüm cihazlarda ya küçük boyutlu yazılım attım ya da harici hafıza kullandım.
Rasberry Pi 4 ile 3 arasında hafife alınmayacak bir performans farkı olduğu görülüyor. RAM olarak Pi 3'te 1GB, Pi 4'te 8GB'ye kadar RAM desteği var. Ekstrem işler yapmayacaksanız ve Windows kurmayacaksanız Pi 3 işinizi görür. Ama ben uzun vadede kullanacağım, baya işime yarar diyorsanız Pi 4 alın derim. Pi 4'ün 2GB'lik versiyon 1700 lira civarına satılıyor 2.el ne halde bilmiyorum. 2.el ucuza bulursanız Pi 4 alın. Emulator vs. kurup oyunda çalıştırırsınız. Pi 3'ün işlemcisi bunun için düşük kalıyor.

Dosya Ekleri

• Raspberry_Pi_4_Benchmarks.jpg
    Raspberry_Pi_4_Benchmarks.jpg
    102,2 KB · Görüntüleme: 16
Raspberry Pi 4 ile 3 arasında hafife alınmayacak bir performans farkı olduğu görülüyor. RAM olarak Pi 3'te 1GB, Pi 4'te 8 GB'ye kadar RAM desteği var. Ekstrem işler yapmayacaksanız ve Windows kurmayacaksanız Pi 3 işinizi görür. Ama ben uzun vadede kullanacağım, bayağı işime yarar diyorsanız Pi 4 alın derim. Pi 4'ün 2 GB'lik versiyon 1700 lira civarına satılıyor 2.el ne halde bilmiyorum. 2.el ucuza bulursanız Pi 4 alın. Emulator vs. kurup oyunda çalıştırırsınız. Pi 3'ün işlemcisi bunun için düşük kalıyor.

Teşekkürler hocam, merak ettiğim bir şey var: Farklı RAM seçeneklerinde dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler hocam, merak ettiğim bir şey var: Farklı RAM seçeneklerinde dikkat etmem gereken bir şey var mı?
Yani tamamen kullanım amacınıza bağlı. İşlemcinin gücünü baz alırsak 8GB israf gibi duruyor. 2GB veya 4GB yeterli olacaktır.

Window kuracaksanız Orange Pi, Banana, gibi Pi alternatiflerin de bakabilirsiniz. Üstü seviye donaımda daha uygun fiyatlar bulunabilir. Orange Pi'nin upgrade edebilir emmc'ye sahip olması güzel bir özellik örneğin.
RPi Compute modül ise Türkiye'de pek yok nedense. Oysa Home Assistan CM'ye geçti resmi donanımda. IoT ilw uğracaksanız HomeAssisan'ı inceleyin derim. PoweScript kullanılmıyor, YAML ve python imkanı var ama.

Window kuracaksanız Orange Pi, Banana, gibi Pi alternatiflerin de bakabilirsiniz. Üstü seviye donaımda daha uygun fiyatlar bulunabilir. Orange Pi'nin upgrade edebilir emmc'ye sahip olması güzel bir özellik örneğin.
RPi Compute modül ise Türkiye'de pek yok nedense. Oysa Home Assistan CM'ye geçti resmi donanımda. IoT ilw uğracaksanız HomeAssisan'ı inceleyin derim. PoweScript kullanılmıyor, YAML ve python imkanı var ama.
Çok güzel bilgi vermişsiniz, teşekkürler hocam.

4gb'lık pi4'ü 1300'e adaptör ve 64GB hafıza kartıyla aldım. File server olarak kullanmaktan vazgeçtim. Bilen var ise fortigate'in vm versiyonu varmış. Onu eski bir laptop'a kurup firewall alanında kurcalama usulü kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. Hazır onu yapmışken file server'ı da ona kurarım diye düşündüm. Forti VM hakkında bilgisi olan buraya denk gelir mi bilmem, ama olursa özelden yazarsa çok sevinirim.

Fikirlerini sunan, bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Çok güzel bilgi vermişsiniz, teşekkürler hocam.

4gb'lık pi4'ü 1300'e adaptör ve 64GB hafıza kartıyla aldım. File server olarak kullanmaktan vazgeçtim. Bilen var ise fortigate'in vm versiyonu varmış. Onu eski bir laptop'a kurup firewall alanında kurcalama usulü kendimi geliştirmeyi düşünüyorum. Hazır onu yapmışken file server'ı da ona kurarım diye düşündüm. Forti VM hakkında bilgisi olan buraya denk gelir mi bilmem, ama olursa özelden yazarsa çok sevinirim.

Fikirlerini sunan, bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim.
Hayırlı olsun hocam. Ben de satışa girdiği anda Pi 5 satın alacağım. Size tavsiyem, bir an önce Linux öğrenmeniz. Gördüğüm kadarıyla homelab ve otomasyon merakınız var, Windows bu konuda kesinlikle sizi kısıtlayan bir işletim sistemi. Raspbian'da çok daha özgürsünüz. Biraz İngilizceniz varsa yapmak istediğiniz her şey internette mevcut. Bana güvenin, pişman olmayacaksınız.

Hayırlı olsun hocam. Ben de satışa girdiği anda Pi 5 satın alacağım. Size tavsiyem, bir an önce Linux öğrenmeniz. Gördüğüm kadarıyla homelab ve otomasyon merakınız var, Windows bu konuda kesinlikle sizi kısıtlayan bir işletim sistemi. Raspbian'da çok daha özgürsünüz. Biraz İngilizceniz varsa yapmak istediğiniz her şey internette mevcut. Bana güvenin, pişman olmayacaksınız.
Teşekkürler hocam. İşten vakit bulamadığımdan bi soğutucu bile alamadım onu alır almaz kurcalamaya başlayacağım. Windows konusunda öncelikle raspbian'a bir şans tanımaya karar verdim.

Geri
Yukarı