Raspberry Pi 4 2 GB macOS nasıl kurulur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Berkhan Şahin

Centipat
Herkese merhaba, Raspberry Pi 4 almayı düşünüyorum. Biliyorsunuz Raspberry Pi raspbian isimli Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanıyor. MacOS'da Linux benzeri bir işletim sisteminden oluşturulmuş, bunu terminal kodlarından da görebiliyoruz. Bu yüzden Raspberry Pi'ye macOS kurabilir miyiz, Raspberry Pi 4 2 GB kaldırır mı?

Raspberry Pi 4 sistem hakkında bilgi edinmek istiyorsan:
Size 4 GB almanızı öneriyorum.

Son düzenleme:
Rasberry Pi 4 sistem hakkında bilgi edinmek istiyorsan.

Size rasberry Pi 4 GB almanızı öneriyorum.

Evet macOS kurabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yabancı kaynak var hep.

Raspberry Pi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız ETAPRIME'yi takip etmenizi tavsiye ederim.
Ek olarak Windows 10 arm versiyon kurulumu da kanalda mevcuttu.

macOS ve Linux, Ken Thompson'un yarattığı UNIX'in esinlenilerek geliştirilmiştir. Ancak bu çok uzun zaman önce olduğu için iki işletim sistemi arasında kernel yapısı olarak büyük farklılıklar oluşmuş durumda. Yani şu an Linux sistemler macOS ile doğrudan bir uyumluluğa sahip değiller.

Ayrıca macOS'un ARM desteği macOS11 ile yeni yeni geliyor. Ve Raspberry Pi ARM64 gibi standardı değil ARMHF adında ARM'ın donanımdan kayarnokta(floating point) hesaplama üniteleri ile özelleştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Anlayacağınız doğrudan macOS kurmak birazcık hayal.

Son düzenleme:
macOS ve Linux, Ken Thompson'un yarattığı UNIX'in üzerine konularak geliştirilmiştir.
Linux, UNIX üzerine konularak geliştirilmedi. GNU/Linux'taki GNU'nun açılımı bile "GNU is Not UNIX"tir.

Linux, UNIX'in bir nevi kopyasıdır fakat UNIX'ten alınma bir kod içermez, UNIX ile kod benzerliği yoktur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı