Rasberry Pi 4 Sistem toplamak

283156

Megapat
Makaleler
2
Arkadaşlar ilk öncelikle neden böyle bir sistem topladığımı anlatayım. Küçük boyutlu oluşu ve taşınabilir olması, fiyatı az olması ve gündelik işler için iyi olması. Bu sistemle sadece eski tarz oyunları oynayabilirsiniz. Ben fazla oyun oynayan birisi değilim. Google, YouTube, yazılımla ilgili işler uğraşıyorum ve benim için iyi bir tercih olacağını düşünüyorum. Şu an yazdığım laptop abimin üniversite gidince laptop da gideceği için ucuz yoldan gündelik işleri yapabilen bir sistem yapmak istiyorum. Fazla bir bütçem olmadığı için böyle bir sistem toplamak istedim.

Biraz rehber niteliğinde olabilir.

Böyle bir sistem için gerekenler:

1- rasberry Pi 4 (2-4-8 GB RAM. Önerim 4 GB almanız. )

2-
taşınabilir SSD veya Micro SD ( bir depolama kaynağı olarak SSD almak için ucu 3.0 olması gerekiyor ya da dönüştürücü almak zorundasınız. )

3
- HDMI to Micro HDMI ( bu görüntü almak içi kesin lazım.)

4
- rasberry Pi 4 adaptörü. ( Her adaptör uyumlu değil )

5
- monitör olması gerekiyor. ( HDMI çıkışlı veya dönüştürücü alarak düzeltebilirsiniz.)

Sizler için bazı ürünlerin linklerini vereceğim.

Rasberry Pi 4 4 GB -- Raspberry Pi 4 4GB Fiyat | SAMM Market.

Taşınabilir SSD veya Micro SD için en az 16 GB öneriyorum. Bu size kalmış bir şey ben de sizden bundan öneri istiyorum. Depolama için bütçem 200 TL.

Rasberry Pi 4 adaptörü -- Raspberry Pi 4 Lisanslı Güç Adaptörü 5V 3A USB-C Satın Al | Robotistan.com.

HDMI to Micro HDMI kablosu lazım. Bunun için öneri bekliyorum. Bütçem 30 TL. Benim bulduğum -- S-link SL-HM35 HDMI TO Mini HDMI 1.5m Altın Uçlu 24K Kablo: Amazon.com.tr.

Benim HDMI çıkışlı monitörüm var. O yüzden monitör almaya gerek yok.

Ben sizden depolama ve HDMI to Micro HDMI önerisi istiyorum.

Rasberry 4 Pi sisteme overclock bile yapabiliyoruz onun için soğutucular bile var. Ben de böyle bir soğutucu alarak overclock yapmak isterim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
.

Şu videoları izleyerek daha bilgili olabilirsiniz.

.

Benim toplam bütçem 1000-1200 TL. Böyle bir bütçede bir masaüstü bilgisayar almak neredeyse imkansız olduğu için böyle bir karar verdim.
Benim bu sistemi toplamaktaki amacım Google, YouTube, film izlemek, programlama kodları öğrenmek, yabancı dilleri öğrenmek ve ders çalışmak için kullanacağım. Sizce toplamaya değer mi?

Okuduğunuz için teşekkürler.

Geri
Yukarı