Çözüldü RAT nedir ve RAT yiyip yemediğimizi nasıl öğreniriz?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Roger Taylor

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | Palit RTX 4060 OC | ASUS Pro B550M-C | XPG Gammix D30 2x8 GB 3200 MHz | Kingston SNV2S 1 TB | Twinmos 512GB | Cooler Master CMP520 TG | Cooler Master Elite Nex 700W 80 Plus
Sanalda çok görüyorum "çocuğa RAT attım xd" falan yazıp Instagram'da paylaşıyorlar bildiğim kadarıyla verilerimize erişiyorlar ama detaylı bilgim yok. Anlatabilir misiniz? Bir de RAT yediğimizi nasıl öğreniriz?

Çözüm
Remote Administration Tool (RAT) başka bir sisteme uzaktan erişmek için kullanılan araç. Trojan ise sisteme uzaktan bağlanmaya çalışan yazılımın yaratmış olduğu betik dosyasıdır. Birisi size bir dosya atar ve siz o dosyayı bilgisayarda açarsanız karşı taraf size bağlanır ve her türlü şeyi gerçekleştirebilir. Var olup olmadığını popüler virüs programlarıyla taratarak öğrenebilirsin, ancak yanlış bilinen bir bilgi daha var. Antivirüsler her zaman her virüsü yakalayamaz, bir virüsü yakalayabilmesi için o virüs içeriğini daha önceden öğrenmesi gerekir, antivirüslerin database güncellemesi bu yüzden önemlidir. Eğer hiç bir şekilde emin olamıyorsanız en garanti yol bilgisayarda bulunan tüm disklere yedek almadan format atmaktır, varsa kullanmış olduğunuz taşınan diskleri (flash bellekleriniz gibi) ve bellek donanımlarını tekrar bilgisayara takmamaktır çünkü geçmişte bulaşan virüs kendisini taşınan aygıtlara kopyalabilir.
Remote Administration Tool (RAT) başka bir sisteme uzaktan erişmek için kullanılan araç. Trojan ise sisteme uzaktan bağlanmaya çalışan yazılımın yaratmış olduğu betik dosyasıdır. Birisi size bir dosya atar ve siz o dosyayı bilgisayarda açarsanız karşı taraf size bağlanır ve her türlü şeyi gerçekleştirebilir. Var olup olmadığını popüler virüs programlarıyla taratarak öğrenebilirsin, ancak yanlış bilinen bir bilgi daha var. Antivirüsler her zaman her virüsü yakalayamaz, bir virüsü yakalayabilmesi için o virüs içeriğini daha önceden öğrenmesi gerekir, antivirüslerin database güncellemesi bu yüzden önemlidir. Eğer hiç bir şekilde emin olamıyorsanız en garanti yol bilgisayarda bulunan tüm disklere yedek almadan format atmaktır, varsa kullanmış olduğunuz taşınan diskleri (flash bellekleriniz gibi) ve bellek donanımlarını tekrar bilgisayara takmamaktır çünkü geçmişte bulaşan virüs kendisini taşınan aygıtlara kopyalabilir.

Çözüm
Önerdiğiniz program var mı hocam, başarılı yazı bu arada çok sağ olun.

Önerdiğiniz program var mı hocam, başarılı yazı bu arada çok sağ olun.
Yapabileceğiniz tek şey antivirüs yükleyip taratmak olur, virüsü bulup silerse mutlu olursunuz sonra kullandığınız tüm şifreleri değiştirirsiniz. Bana göre virüs bulmaması daha kötü, düşünsene bilgisayarında virüs var ama çok tecrübeli birisi tarafından izleniyorsun ve antivirüs programların bunu yakalayamıyor. Bu durumda bilinmesi gereken tek şey tecrübeli internet kullanımı olur, kaynağı belirsiz güvenilirliği kesin olmayan dosyaları indirmemek gerekir. Ben şu dakika bilgisayarımdan şüphe etsem direkt tüm disklerime low level format atar ve başka bir cihazdan tüm hesap bilgilerimi değiştirirdim (internet çerezlerim çalındığı için şifremi değiştirsem bile kullanıcılar hala hesaplarıma erişebilir olabilir, bu yüzden ilgili internet sitelerinde güvenlik ayarlarından tüm hesaplardan çıkış yap seçeneğini seçmelisiniz, bu seçenek olmayan sitelerde ise işiniz tamamen şansa bağlı, şifrenizi değiştirdiğinizde çerezlerinizi çalan kişinin bilgisayarında açık olan hesaba ne olacağını bilmiyorsunuz). Güvenlik benim için böyle işliyor.

Yapabileceğiniz tek şey antivirüs yükleyip taratmak olur, virüsü bulup silerse mutlu olursunuz sonra kullandığınız tüm şifreleri değiştirirsiniz. Bana göre virüs bulmaması daha kötü, düşünsene bilgisayarında virüs var ama çok tecrübeli birisi tarafından izleniyorsun ve antivirüs programların bunu yakalayamıyor. Bu durumda bilinmesi gereken tek şey tecrübeli internet kullanımı olur, kaynağı belirsiz güvenilirliği kesin olmayan dosyaları indirmemek gerekir. Ben şu dakika bilgisayarımdan şüphe etsem direkt tüm disklerime low level format atar ve başka bir cihazdan tüm hesap bilgilerimi değiştirirdim. Güvenlik benim için böyle işliyor.
Torrent oyun indirdim sadece, bilinmeyen kaynaklardan dosya indirmedim. Sadece merakımdan sordum yardımlarınız için teşekkür ederim. Low level format nedir? Bir de antivirüs programı önerir misiniz?

Torrent oyun indirdim sadece, bilinmeyen kaynaklardan dosya indirmedim. Sadece merakımdan sordum yardımlarınız için teşekkür ederim. Low level format nedir? Bir de antivirüs programı önerir misiniz?
Yıllardır aynı muhabbet torrent oyunlar için. Kimisi güvenli diyor, kimisi güvensiz diyor. Bence bu tamamen kişinin zihninde uydurduğu şeylerle alakalı. Tamamen hayal gücümüzü kullanarak bir hikaye uyduralım. Torrent oyun yayınlıyorum, içine virüs koyuyorum, bu virüs asla yakalanmıyor. Dosyamı açıp kullanan insana zarar verebilecek güce sahip oluyorum ama kimseye zarar vermiyorum. Bu mümkün olabilir mi? Elbette mümkün, yazılım ve kod dünyası aynı hayal gücümüz gibidir. Sonuç olarak tamamen kişinin ne düşündüğüyle alakalı, ya aslında hepsi virüslüyse ve yıllardır kullanıp zarar görmediyseniz? Bu yazdıklarımın doğru olduğunu veya yanlış olduğunu kanıtlayacak argüman internette yok. Antivirüs olarak ise ne kullandığının pek önemi yok, Kaspersky veya ESET kullanıyorum ben.

Geri
Yukarı