İnceleme Razer Barracuda X Wireless 7.1 kulaklık

1658507026900.png

Merhabalar.
Bugün size biraz Razer Barracuda X Wireless modelini anlatacağım.
Ürünü 16.07.2022 tarihinde, Trendyol.com üzerinden 1169TL gibi bir fiyata satın aldım. (Güncel olarak şu an 1200TL olması lazım).

IMG_20220719_154436.jpg
IMG_20220720_223017.jpg
Ürünü burada aktif olarak kullandığım için fotoğrafta USB dongle yok.

Kutu içeriği:
1658517443560.png
1658517462628.png
1658511384701.png
1658511410479.png
1658511433165.png
1658511650372.png
1 Çok özel Razer stickerları 😎🥶
1 Kullanma kılavuzu
1 Garanti belgesi

Teknik özellikler kısaca:
  • Ses Çıkışı: 7.1, Stereo
  • Bağlantı Tipi: Kablosuz.
  • Hassasiyet: 96 dB.
  • Empedans: 32 Ohm.
  • Sürücü Çapı: 40 mm.
  • Kablosuz Türü: 2.4Ghz

Ürünün bağlantısını içinden çıkan type-c uzatma kablosu ile yapabilirsiniz. Anakartınızın üzerinde type-c girişi varsa oraya da bağlayabilirsiniz ama ben USB ile bağlamanızı tavsiye ederim. Type-C uzatma kablosu ile masamın üzerine dongle'ı konumlandırdım.
IMG_20220722_201503.jpg
IMG_20220722_201534.jpg
IMG_20220720_223506.jpg

Ürünü açtığınız zaman anında bağlanıyor. Çekim mesafesi garip bir şekilde çok güzel bence. Uzaklaştığınız zaman ne ses azalıyor ne de hışırtı oluyor. Çok uzaklaştığınız zaman anında kesiliyor. Yani ses seviyesinde bir düşüş falan olmadan tak diye kesiyor. Ama bazen kendi kendine bağlanmaya çalışıyor o da çekim ile alakalı durum tabi. Benim evimde 20 adımdan sonra mutfağa girince bağlantıyı kaybediyorum. Mutfaktan çıkar çıkmaz anında bağlanıyor. Mutfak ile odamın arasında 20 metre gibi bir aralık olması lazım.
Gecikme ise yok varsa bile fark etmiyorumdur. 😄 O kadar az yani.

GöstergeDurum
Yanıp sönen mavi
Bülent
Eşleştirme
Statik mavi
Bule 1
bağlı

Şarj süresi ise bence ideal.
19.07.2022 15:46 tarihinde elime ulaştı, ilk gün şarj etmeden kullandım. Ardından ilk defa 20.07.2022 21:49 tarihinde şarjı %30 civarında iken doldurdum şu an ise kullanıyorum. (22.07.2022). Yani iki günde bir, bir iki saatlik bir süre ile şarj etmeniz gerekecek.
IMG_20220720_222115.jpg

Driver desteği olmadığı için şarj seviyesini öğrenmek için biraz Sherlock Holmes gibi davranmanız gerekecek.
GöstergePil durumu
Yanıp sönen yeşil
Yeşil
Şarj
Statik yeşil
Yeşil 1
Tam şarj

GöstergeSesPil durumu
Statik kırmızı
Kırmızı
Uyarı sesiDüşük (30%)
yanıp sönen kırmızı
Kırmızı 1
Uyarı sesiKritik (%10)

Rahatlık kısmında ise ürün bence gayet rahat. Pedlerin kumaş olması ayrı bir özellik pek fazla sıkmıyor. İsterseniz değiştirebilirsiniz tabii size kalmış.
IMG_20220720_223316.jpg
IMG_20220722_210015.jpg
IMG_20220722_210325.jpg

Kafa bandı konusunda endişeliyim. Rahatlık konusunda iyi bence çok baskı uygulamıyor. Endişem ise ilerleyen zamanlarda eskidiği zaman "değişebilir mi acaba?" Düşüncesi. Bu arada kulaklığın kafa bandı biraz benim kafamda genişledi ya kulaklık kafama küçük geldi ya da kafam biraz büyük 😄😄

Genişleme.jpg
1658515497653.png
Poğça kafama küçük geldi kulaklık 😭

Mikrofonu ise bence yeterli ne çok iyi ne çok kötü idare eder. Ben Fifine K669B kullanıyorum o yüzden kulaklık mikrofonuna pek önem vermedim. Sadece PC başında olmayınca konuşmak için kullanırım onun haricinde kullanacağımı zannetmiyorum. Dip ses yok çok fazla arka plan görülüsü çekmiyor
IMG_20220720_223906.jpg

Kulaklığın driver desteği bulunmadığı için iki seçeneğiniz var. İlk seçenek 7.1 ile kullanacaksınız, EQ ayarı yapmayacaksınız. Bir diğeri ise Razer THX Spatial Audio kullanacaksınız. THX Spatial Audio ise ürüne sahipseniz indirim ile 170 lira gibi bir fiyata alabiliyorsunuz.
1658508987283.png
1658509028772.png

THX ile normal 7.1 modu arasında fark var mı derseniz evet var. O yüzden THX tavsiye ederim.

Ben Rainbow 6, Rust, ETS2 oynuyorum. 7.1 benim gözümde çok büyük bir olay değil. Hatta bazı kulaklıklarda ses kalitesini düşürüyor. R6'da 7.1 pek bir işe yaramıyor onu söyleyebilirim 😄.
Genellikle oyun oynayan ve fazlasıyla müzik dinleyen bir kullanıcıyım ve ara sıra film izlerim. Çalgılı müzikler (türkü,arabesk vs.) dinlerim. Bence müzik performansı iyi. Oyun performansı ise bence bu fiyata güzel ama bazı oyunlarda ayar gerekiyor.

Bu arada bass yoğun bir şarkı açarsanız kulaklık kafanızda titriyor ama abartı bass değil tatlı bir bass.

Kulaklığa biraz bakalım. Daha önce Arctis 1'den Barracuda X'e geçiş yapan birisi ile konuştum Barracuda X'in daha rahat olduğunu söyledi. Ürün yaklaşık 250gr. Kaliteli bir kulaklıktan bu kulaklığa geçiş yapmak belki sizi üzer belki sevindirir bilemem çok fazla kulaklık deneyimim yok ileride olur umarım. Şu an öğrenciyim herhangi sabit bir gelirim yok ama olursa ileride Arctis 7+ deneyimlemek istiyorum. Sadece Arctis 7'de değil bir çok kulaklığı deneyimlemek isterim. O zamanlar gelene kadar Barracuda X en iyi arkadaşım olacak o kesin 😄. Ürünün akranları olarak G435 ve Arctis 1 olarak biliniyor bence Barracuda X daha iyi bir tercih. 2022 versiyonunda şarj süresi 50 saate çıkıp driver desteği ekleniyor, üstelik aynı fiyata. Ayrıca BT desteği'de geliyor, ama bizim ülkemizde henüz bu ürün temin edilemiyor diye biliyorum. Aldığım ilk gün dip ses yoktu şu an 4. gündeyim ufaktan dip ses başladı boş kullanımda duyabiliyorum. Pek fazla rahatsız etmiyor ama. Arena bilgisiyara mail attım ürünü Yurtiçi kargo ile gönderici ücretli göndermem lazım imiş. Pek bilemedim ilerleyen zamanlarda çok fazla artarsa gönderirim. Öbür gözüme çarpan şey ise kulaklığım şarjda iken ısınıyor. Barracuda X kullanan @ItsAllGoodman 'a sordum normal dedi umarım ilerleyen zamanlarda pilde bir sıkıntı çıkmaz, çıkarsa artık garantiye yollarım.

Velhasıl kelam, tavsiye ederim.

Puanlama kısmına gelirsek.
  • Kablosuz kullanım: 9.8/10​
  • Kablolu kullanım: 6.1/10​
  • Ses temizliği 9.6/10​
  • Mikrofon 7/10​
  • Malzeme kalitesi 8.9/10​
  • Kontrol tuşları kalitesi: 5/10 (Sırf bunlar için 2 sayfa yazı yazarım, bunlar kulaklığı pek kaliteli hissettirmiyor)​
  • Kafa bandı ve süngerler 9.8/10​
Kullandıkça eklemeler yaparım.

Son düzenleme:
Bana XBOX ile uyumlu olduğunu söylediler bir geldi öyle bir şey yok. :D Dedim uyumlu değil, verdikleri cevap ise USB ile bağlarsanız çalışır oldu :D
Kulaklığın en iyi yanlarından birisi o zaten, çok fazla platform ile uyumlu. Valla üzülmüyor değilim güzel kulaklıktı.

En son ürünüm otomatik iade olunca bahsi geçen firma, ''iadeniz otomatik olmuş, size verdiğimiz IBAN'a para gönderin ve size ürün çıkışı sağlayalım'' dedi.

Ama HS80'e geçtikten sonra farkı çok büyük anladım. İyi ki dediklerini yapmamışım, beklemişim ve almışım. Hayırlı olsun bu arada.

Kulaklığın en iyi yanlarından birisi o zaten, çok fazla platform ile uyumlu. Valla üzülmüyor değilim güzel kulaklıktı.

En son ürünüm otomatik iade olunca bahsi geçen firma, ''iadeniz otomatik olmuş, size verdiğimiz IBAN'a para gönderin ve size ürün çıkışı sağlayalım'' dedi.

Ama HS80'e geçtikten sonra farkı çok büyük anladım. İyi ki dediklerini yapmamışım, beklemişim ve almışım. Hayırlı olsun bu arada.
Çok teşekkür ederim hocam sizlere de :) Ama o farklı ödeyince keşke ifade etmeseydim dedirtti 😂

Ben de kullanıyorum gayet memnunum kulaklıktan. Şarj süresi, rahatlığı, Ses yüksekliği çok iyi. Daha %100 ses ile kullanamadım ben. Bluetooth özelliği de olsun isterdim. Yeni versiyununda var sanırım. Ben Razer ile görüştüğümde kulaklığın THX Spatial desteği olmadığını söyledi ancak kulaklık modeli ile girince satın alma seçeneği çıkıyordu. Ben de satın aldım ses bayağı bir farklılaşsa da Sanal 7.1i bozuyor gibi hissettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı