İnceleme Razer BlackShark V2 PRO 2020

688.jpg

BLACKSHARK V2 PRO ve Razer TriForce Titanyum sürücü teknolojisi

Razer BlackShark V2 PRO 2020, BlackShark kulaklık serisinin üst sınıf kulaklıklarından biri. Kablosuz, ergonomik ve havalı bir kulaklık. Oyuncular için geliştirilmiş, Razer HyperSpeed Wireless bağlantı teknolojisini kullanan, Razer TriForce 50 MM Titanyum sürücülerle beraber gelen kulaklık ses netliği konusunda iddialı.

Razer BlackShark V2 PRO'daki Razer TriForce Titanyum sürücü bas, orta ve tizlere daha iyi odaklanıp kullanıcısına daha iyi ses netliği sunmak amacıyla geliştirilmiş. TriForce Titanyum sürücülerin sıradan TriForce sürücülere kıyasla farkı sürücüdeki diyaframın titanyumla kaplanmış olması, bu da vokallerde daha iyi ses netliğini amaçlıyor.

BATARYA

Kesintisiz kullanımda yaklaşık 15-20 saat, bu da kulaklığın neredeyse üç günde bir şarja ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Tabii kullanıma göre değişir, batarya konusunda zayıf.

Pili tamamen doldurmak yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.

MALZEME KALİTESİ

Kulaklığın üst kısmı, pedler vs. her tarafı yumuşak köpüklü kumaş yastıklardan oluşuyor. Çok rahat hissettiriyor, uzun kullanımda başınızı ağrıtmıyor ve olabildiğince az terletiyor. Sharkoon ER40 uzun kullanımda gerçekten baş ağrıtıyordu ama bu kulaklıkla onu çok daha az yaşadım, kafam çok hassastır ve baskıya dayanamaz ama yine de üzmedi beni.

Köpüklü kumaşlar hafızalı, kafa yapınıza uyum sağlıyorlar. Ayrıca pasif gürültü engelleyici görevi görüyorlar, kulaklık kafamdayken ortamdaki sesleri az duyuyorum.

Kulaklığın plastik kısımları pürüzlü ve premium hissettiriyor, herhangi bir yerinde gıcırdama ya da oynama görmedim, her şey olması gerektiği gibi, taş gibi sağlam. Malzeme kalitesi ses tekerleği dışında iyi. Kulaklıktaki ses tekerleği yuvasından çıkmaya müsait.

TASARIM

Tasarım olarak BlackShark V2 X, V2 ve V2 SE ile aynı tasarım hatlarını kullanıyor. Oldukça sade bir tasarıma sahip ve RGB aydınlatması BlackShark serisinden alışkın olduğumuz üzere doğal olarak yok. Sürücülerin yükseklik ayarı kulaklık üzerindeki demir parçayla sağlanıyor.

Sürücüler aşağı, yukarı çıkabiliyor, geriye ve bir miktar öne eğilebiliyor.

IMG_20230924_234917.jpg

IMG_20230925_192111.jpg

Bazı insanlarda sürücüler kulakları tamamen kaplamıyor, sürücünün üst kısmı kulağa biniyor. Bu da birkaç saatte kulağı ağrıtıyor.

Kulaklığın üzerindeki girişler:

3.jpg

Mikrofonu takıp çıkarmaya yarayan mikrofon yuvası:

Ekran görüntüsü 2023-09-24 235635.png

AUX kablosu ile kablolu kullanım için jak girişi:

Ekran görüntüsü 2023-09-24 235759.png

Mikro USB şarj yuvası:

Ekran görüntüsü 2023-09-24 235848.png

Durum ledi:

Ekran görüntüsü 2023-09-24 235925.png

Mikrofon açıp kapama tuşu:

Ekran görüntüsü 2023-09-25 000000.png

Kulaklığı açıp kapama/etkileşim tuşu:

Ekran görüntüsü 2023-09-25 000027.png

Mikrofonu takıp çıkartılabiliyor, kablolu kullanmak isterseniz kutudaki AUX kablosunu jak girişine bağlayarak kablolu kullanabiliyorsunuz. Üzerinde durum ledi mevcut, mavi rengindeyse kulaklık çalışıyor anlamına geliyor, yanıp sönüyorsa açık ama herhangi bir cihaza bağlı değil anlamına geliyor.

Kulaklığın mikrofonunu açıp kapatabiliyorsunuz üzerindeki tuş sayesinde, tuş içeri göçük olursa mikrofon kapalı anlamına geliyor, kulaklığın güç tuşuna 3 saniye basılı tutup açabiliyor, 4 saniye basılı tutup kapatabiliyorsunuz. Ayrıca tuşa bir kez basarsanız şarkıyı durdurabilir ya da devam ettirebiliyorsunuz, üç kere basarsanız sonraki şarkıya geçiyorsunuz.

Son olarak kulaklığın Mikro-USB ile şarj olması üzücü. O yuva Type-C olabilirdi.

MİKROFON

(V2 PRO 2020 modeli için)
Berbat ötesi. Sesi hangi ayarı yaparsanız yapın iyi iletemiyor, sesiniz karşıya robotik gidiyor. Bir içerik üreticisi 2023 model V2 PRO ve 2020 model V2 PRO'yu karşılaştırmış ve 2023 model V2 PRO'ya 2020 model V2 PRO'nun mikrofonunu taktığında 2020 model V2 PRO'dan daha iyi sonuçlar elde etmiş. Ayrıca 2023 model V2 PRO'nun mikrofonunu 2020 model V2 PRO'ya taktığında ise ses kalitesi konusunda fark olmuyor.

Yani sorun mikrofonda değil, kulaklıkta. İçindeki devre kalitesinden midir bilmiyorum ama 2020 model V2 PRO'nun mikrofon ses kalitesi rezalet. Mikrofon kalitesini önemsiyorsanız ve uygun fiyata bulduysanız 2023 V2 PRO modelini öneririm. Mikrofon namına bu kulaklıktan hiçbir şey beklemeyin. Mikrofon kalitesi tıpkı 200-300 TL'lik Rampage kulaklıklar gibi. Kendisi iyi, güzel ama mikrofonu kötü.

İlgili video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben mikrofon için aşağıdaki ayarları tercih ettim, stok haline göre bir miktar daha iyileşti en azından. Harici bir mikrofon almayı düşünmüyorsanız bu ayarlar size fikir verebilir.

1691933120657.png

SES KALİTESİ

Güzel. Ses kalitesini önceki kulaklığım Sharkoon ER40 ile karşılaştırdığımda daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Sesler net, 2.4 GHz kablosuz bağlantıda herhangi bir gecikme, kopma vs. hiçbir şey yok. Her şey olması gerektiği gibi. Baslar, tizler ve midler doğru EQ ayarlarını yaparsanız tatmin edici ancak BlackShark V2 PRO müzik kulaklığı değil, bir oyun kulaklığının üst seviyesi belki ama dediğim gibi müzik kulaklığı değil, beklentileriniz buna göre olmalı. Asıl amacı müzikten önce oyun ama müzik dinliyorsanız yine de üzmeyecektir.

Dip ses konusuna gelirsem ses seviyesi %30 altında veya %80 üstündeyse dip ses başlıyor, dip ses sorunu mevcut, ayrıca ses seviyesi sıfıra indirilse bile ufak ses duymaya devam ediyorsunuz.

EQ AYARLARI

Günlük kullanım ve hip-hop/rap müzik için aşağıdaki EQ ayarlarını kullanıyorum.

Ekran görüntüsü 2023-09-25 001026.png

Tekno/Elektronik dans veya agresif müzik için aşağıdaki ayarları kullanıyorum. Ses seviyesi ve baslar artıyor ancak rap/pop müzik için önermem, baslar patlıyor.

Ekran görüntüsü 2023-09-25 001356.png

Oyun EQ ayarları için aşağıdaki rehbere göz atabilirsiniz:

KUTU İÇERİĞİ

Razer BlackShark V2 PRO, 2.4 GHz bağlantı için USB dongle, AUX kablosu, Mikro USB-USB şarj kablosu, Razer HyperClear Supercardioid mikrofon, kullanma kılavuzu, teşekkür notu ve taşıma çantası. İki adet ise yeşil Razer çıkartması geliyor kutu içinde.

1.jpg

2.jpg

YAZILIM

Yazılımda güç tasarrufu ayarı dahil birçok ayar bulunuyor.

Kablosuz güç tasarrufu modu varsayılan olarak açık geliyor, kulaklık bu durumda 15 dakika boşta kaldığında kapanıyor. Ayarı kişiselleştirebilir ve kendinize göre süreyi 1 saate kadar ayarlayabilirsiniz.

Ekran görüntüsü 2023-08-13 165927.png

Ses seviyesi, THX Spatial Audio, EQ/ses tercihleri, hazır ses profilleri ve mikrofon ayarları arasında kişiselleştirme yapabiliyorsunuz Synapse 3 üzerinden.

1691935508776.png

Ekran görüntüsü 2023-08-13 170537.png

AVANTAJ/DEZAVANTAJLAR

• Genel anlamda ergonomik, konforlu olması.
  • Kulaklık ağırlığının eşit dağıtılması, ağırlığın güzel konumlandırılması.
  • Razer TriForce 50 MM Titanyum sürücüler.
  • Kablolu/kablosuz kullanım imkanı.
  • Razer HyperSpeed Wireless teknolojisi sayesinde minimum gecikme, kayıpsız ses.
  • Birden çok platformla uyumluluk, analog çıkış destekleyen cihazlara bağlanabilir.
  • Yüksek fiyat.
  • Dip ses sorunlu.
  • Mikro-USB şarj bağlantısı.
  • Ses seviyesi sıfıra indirilse dahi potansiyometre yüzünden sesin tamamen kesilmemesi.
  • Sürücülerin içe dönememesi, kulaklık boyunda tutulduğunda köprücük kemiğinin ağrıması.
  • 320 gram ağırlık.
  • Mikrofon ses kalitesinin kötü olması.
  • Kısıtlı kablosuz bağlantı, 2.4 GHz dışında bağlantı seçeneğinin olmaması.

KAYNAKLAR

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
  • Yüksek fiyat.
  • Dip ses sorunlu.
  • Mikro-USB şarj bağlantısı.
  • Ses seviyesi sıfıra indirilse dahi potansiyometre yüzünden sesin tamamen kesilmemesi.
  • Sürücülerin içe dönememesi, kulaklık boyunda tutulduğunda köprücük kemiğinin ağrıması.
  • 320 gram ağırlık.
  • Mikrofon ses kalitesinin kötü olması.
  • Kısıtlı kablosuz bağlantı, 2.4 GHz dışında bağlantı seçeneğinin olmaması.
Bu istediğin özelliklerin yarısı olsa yüksek fiyat dediğin fiyattan yüksek olup cihaza erişemezdin. Ben özel sürüm kablolusunu kullanıyorum müzik gayet yüksek ve güzel kime taktıysam kulaklığı sesi yüksek müzik güzel olduğu bass vuruşlarında titreşim gibi geri dönüşleri aldım. Mikrofonu da DC'de konuşurken kaliteli olduğu güzel geldiğini şeklinde oyuncu arkadaşlardan geri dönüş aldım. Tek eksi olarak boyuna takılınca başlık içe dönememesi bana göre her şeyiyle hafif güzel kulaklık başka eksisi yok.

@SunSet

Kulaklik 4000 TL. Mikrofonu fiyatina gore hic ama hic guzel degil bu kulakligin, konudaki videoyu izledikten sonra mikrofon hakkinda yorum yapin, ben V2 PRO 2020 modelinden bahsediyorum.

V2 Pro kablosuz 2020 modeline 4000 TL sayip mikrofonunu oven bir kisi dahi gormedim, fiyati kablosuz oyuncu kulakligina gore fena sayilmaz zaten ama o civarlara cikildiginda yavas yavas bu kulakligin daha iyi alternatifleri gelmeye basliyor, misal en basitinden 2023 V2 PRO modeli geçenlerde 3800 TL civarindaydi, 2020 model V2 PRO'nun bu durumda ondan daha ucuz olmasi gerekiyordu ama daha pahaliydi. Apacik yuksek fiyatli bir kulaklik bu.

Ayrica ben ses yuksekligi ve bas anlaminda kulakligi yermedim, nereden cikti bu?

Her seyi gectim bu bir V2 PRO kablosuz incelemesi BlackShark V2 incelemesi degil, V2 ile V2 PRO birbirinden farkli kulakliklar.

Son düzenleme:
V2 ile V2 PRO birbirinden
Benim özel sürümle tek fark kablosuz olması kutu içeriği ile tamamen aynı ve kulaklık padleri de ekstra ses geçirmeme özeliğine sahip kaliteli kulaklık. Şu an fiyatları şişmiş ve özel sürümle de fark yoktu hatta Pro daha uygundu benim aldığım zaman gibi fiyat farkı olmuş yoksa bende Pro modelini alacaktım. 1 ay önce fiyat farkı bu kadar değildi. Bir de kablo ile takıp dene bakım mikrofon testini mesela X modeli daha iyi diyorlardı onun mikrofon çıkmıyordu ve direkt jack girişini anakarta bağlanıyordu.

Ayrica V2 X daha kotu, soylediginiz seylerin cogu yanlis.
Neyi yanlış dostum sen yabancı kaynakları falan bir araştır istersen? Bu arada ben mikrofonu söylüyorum ses performansını demedim X modelin. Sen daha yeni almışsın ben 1 yıldır kullanıp almadan önce sizden önce bir sürü araştırmalar yapmıştım😂 Yabancı YouTuber videoların da X modelin ne hikmetse daha iyi mikrofon performansı verdiği söylemiştiler ki dinlediğim ses de bariz belliydi saçma EQ ayarı yapmışsın yok bilmem Rap/Hip-hop da bu ayarı yapmış gibi düz ayarlar gerek yok kendi Music profili ve THX kapalı güzel ses veriyor. THX'i oyunlarda kullanıyorum ve Game modu alıyorum ama oyun müzikleri normal müzik dinlemesinden daha düşük ses veriyordu. Müzik dinlerken %50 ses seviyesi yetiyor oyunda %100 sese çıkarıyorum.

Son düzenleme:
Ben yeteri kadar araştırdım zaten. V2 X modeli her açıdan V2'ye göre daha alt seviyede bir kulaklık, yanlış bilgi veriyorsunuz bari kabullenin. O huy da yok sizde, her neyse.

Çoğu ayarı denedim, müzik için en iyi performansı o ayarlarda aldım. Sizin için ayara gerek yok, dümdüz kullanırsınız ama benim için gerek var. Hazır EQ ayarı yapmışken de paylaşayım dedim. Ses mühendisi değilim, elbette benim de hatalarım olabilir o konuda.

Bu arada yazı o kadar düz, vürgülsüz ki okurken imtihan verdim ve çoğu şeyi anlamadım. Bence insanlarla iletişim kurmadan önce dilinizin kurallarınızı öğrenin, öğrenmiyorsanız da kısa bir göz atın. Yoksa anlaşamıyoruz bu şekilde.

Çoğu ayarı denedim, müzik için en iyi performansı o ayarlarda aldım. Sizin için ayara gerek yok, dümdüz kullanırsınız ama benim için gerek var. Hazır EQ ayarı yapmışken de paylaşayım dedim. Ses mühendisi değilim, elbette benim de hatalarım olabilir o konuda.
Herkesin kulak zevki farklı senin ayar bir başkasının hoşuna gitmez benim hoşuma gitmediği gibi. Ses mühendisi olanları izlesen X modelin mikrofonu amaçsız olarak daha iyi performans gösterdiği söylenmişti fakat benim V2 modelin mikrofonu sizin söylediğiniz gibi kötü değil onca ayar var duymak istediğin ayarı bulabilirsin daha yeni almışsın zamanla ayarları öğrenirsin.

Bu arada yazı o kadar düz, vürgülsüz ki okurken imtihan verdim ve çoğu şeyi anlamadım. Bence insanlarla iletişim kurmadan önce dilinizin kurallarınızı öğrenin, öğrenmiyorsanız da kısa bir göz atın. Yoksa anlaşamıyoruz bu şekilde.
Nokta ve virgül de kullansam anlayacağınızı düşünüyorum.
V2 X modeli her açıdan V2'ye göre daha alt seviyede bir kulaklık, yanlış bilgi veriyorsunuz bari kabullenin.
Buradaki mesaj da anlamadığınız özeti.

Yeni konular

Geri
Yukarı