Razer Cynosa Lite İncelemesi

Merhabalar, bugün size Razer Cynosa Lite klavyemin incelemesini yazacağım, çok detaylı bir inceleme olmayacak. Sorularınız varsa sorabilirsiniz. Bu benim ilk incelemem olacağı için yanlışlarım olabilir, şimdiden özür diliyorum. Ekleyip çıkarmamı istediğiniz şeyler olursa bana söyleyebilirsiniz.

Kutu Tasarımı ve Kutu İçeriği

cynosa-03-1.jpg


Kutu tasarımı fotoğrafta görüldüğü gibi. Kutunun üzerinde klavyenin 16.8 milyon rengi desteklediği yazıyor. Onun haricinde normal bir kutu anlatılabilecek pek bir şey yok.

Kutuyu ilk açtığımızda önümüze klavye çıkıyor, klavyenin altında kullanım kılavuzu, Razer'ın gönderdiği bir not ve Razer çıkartmaları çıkıyor. Ayrıca kutunun görünümünde tuşlar parlakmış gibi duruyor ama tuşlar parlak değil, mat.

Tasarım

resim_2020-12-31_131703.png


Klavyenin tasarımı bana oldukça şık ve sade geldi. Klavye plastik. Klavyenin gövdesi tırtıklı yapıda, tuşlar mat. Klavye dışarıdan hafif bir klavyeye benziyor ama ağır bir klavye. Malzeme kalitesini beğendim. Öndeki ışıklı Razer amblemi hoş olmuş. Klavyenin altında delikler var, bu delikler büyük ihtimalle sıvı temasında sıvıyı tahliye etmek için yapılmış.

Işıklandırma

teclado-gaming-razer-cynosa-chroma-lite-espanol-galertia-2.jpg


Klavyenin ışıklarını sadece Razer synaps uygulamasından kontrol edebiliyorsunuz. Renk olarak çok fazla seçenek var bu hoşuma gitti, istediğiniz rengi seçebiliyorsunuz. Işıklandırmada en büyük eksisi ışıkların güçlü olmaması, ışıklar belli olmayacak kadar kötü parlaklığa sahip değil ama daha iyi olabilirdi. Tuşların yanından ışık çıksa ve ışığın rengini ve modunu klavyenin FN tuşuyla ayarlayabilsek daha iyi olurdu.

Tuşlar

Ekran görüntüsü 2020-12-31 154017.png


Tuşlar daha rahat kullanılması amacıyla eğimli yapılmış, bu çoğu klavyede var ama yine de belirtmek istedim. Klavyeyi Türkçe olarak aldım ve Türkçe karakterler (i, ü vb.) fabrikada orijinal olarak basılmış geldi, enter tuşunun yeri de Türkçe klavyeye uygun yerleştirilmişti. Klavyenin tuşları mat görünümde.

Basış hissiyatı


Öncelikle klavyenin membran olduğunu söyleyeyim. Enter ve boşluk tuşu haricinde sessiz bir klavye. Ben basış hissiyatını beğendim. Daha önce Trust GXT 830 kullanıyordum, o da membrandı fakat bunun basış hissiyatı ile onun basış hissiyatı arasında çok fark var. Daha önce ucuz bir membran klavye kullandıysanız bunu beğeneceğinizi düşünüyorum. Tuşlar yumuşak. Tuşların sesinin nasıl olduğunu merak ediyorsanız yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yazılım

Ekran görüntüsü 2020-12-31 155522.png


Razer synaps uygulaması ile tuşlara makro atabiliyorsunuz. Ek olarak Gaming mode adlı bir mod var, bu mod sayesinde bazı kısayol tuşlarını devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Ekran görüntüsü 2020-12-31 155608.png


Işıklandırmayı da bu uygulama üzerinden ayarlayabiliyoruz. Ek olarak renk profilleri oluşturabiliyoruz. Bir çok renk modu var. Işıkların parlaklığını kontrol edebiliyoruz. Ek olarak klavyeye ne kadar süre basılmadığında ışıklar kapansın diye bir seçenek te var. Uygulama Türkçe olsa daha iyi olurdu.

Artıları

-Yazılımı bulunması
-Makro atabiliyor olmamız
-Bazı kısayol tuşlarını devre dışı bırakabiliyor olmamız
-Tuşların mat olması sayesinde tozlansa bile tozlandığı görülmemesi
-Fonksiyon tuşu ile makroyu ve Gaming modu kapatıp açabiliyor olmamız
-Tuşların yumuşak olması

Eksileri

-Işıklandırma güçlü değil
-Fonksiyon tuşu ile klavyenin ışıklandırmasını kontrol edemiyor olmamız
-Tuşların yanlarından ışık çıkmaması
-Işıkların tek renk yanabilmesi

Çok ayrıntıya girmeden anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. Hatalarım olmuş olabilir bu ilk incelememdi, hatalarım için şimdiden özür diliyorum.

Ben beğendim. Gidip Rampage gibi markaların mekanik klavyesini almak yerine kaliteli membran bir klavye almak daha mantıklı bence. İyi Sosyaller!

Bana bu klavyeyi öneren @domates12 @Apaçi Atcı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
 

Dosya Ekleri

  • Ekran görüntüsü 2020-12-31 155522.png
    Ekran görüntüsü 2020-12-31 155522.png
    225,2 KB · Görüntüleme: 17
  • Ekran görüntüsü 2020-12-31 155608.png
    Ekran görüntüsü 2020-12-31 155608.png
    95 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

Apaçi Atcı

Hectopat
Katılım
25 Kasım 2018
Mesajlar
9.656
Makaleler
2
Çözümler
18
Yer
Evde HTML çalışıyor
Güzel inceleme. Elinize sağlık. Bu klavyeyi almayı düşünenlere bu konuyu atarım.
 

SepuLtura -ẞ-

Kilopat
Katılım
15 Haziran 2017
Mesajlar
12.837
Makaleler
19
Çözümler
23
Yer
İstanbul, Türkiye
Fiyatına göre güzel ve kaliteli bir ürün; hayırlı olsun ve elinize sağlık.
 

mstikeout

Centipat
Katılım
15 Kasım 2020
Mesajlar
1.831
Makaleler
1
Çözümler
7
Yer
United Kingdom
Şimdi incelemenizi bir konudan gördüm. Bu fiyata, özellikle 240₺'ye düşmüşken kesinlikle alınır. Bununla Trust Gxt 890 arasında kalmıştım ama Trust aldım. İyi ki de almışım, fiyatı çok yükseldi zaten. Ancak membran olarak bu fiyata en iyi klavye bence. Razer kalitesini ortaya bir kez daha koymuş.
 

CArLx

Centipat
Katılım
30 Ekim 2020
Mesajlar
2.525
Çözümler
16
Hocam incelemenizi bir konu aracılığıyla buldum. Yakın bir tarihte almayı düşünüyorum sizde önerirseniz eğer, ayrıca klavyenin verdiği ses oranı nasıl sessiz bir klavye arıyorum sesli klavyelerden hiç hoşlanmıyorum açıkçası.
 
KS
Frkn2842

Frkn2842

Centipat
Katılım
31 Ekim 2020
Mesajlar
2.486
Makaleler
3
Çözümler
11
Yer
Trust Fabrikası
Hocam incelemenizi bir konu aracılığıyla buldum. Yakın bir tarihte almayı düşünüyorum sizde önerirseniz eğer, ayrıca klavyenin verdiği ses oranı nasıl sessiz bir klavye arıyorum sesli klavyelerden hiç hoşlanmıyorum açıkçası.

Bu videoda ne kadar sesli olduğuna bakabilirsiniz:
Aşırı sessiz diyemem ama sessiz.
 

Yeni konular

Yukarı