Çözüldü RDP şifresini kırmak kolay mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Uzun ve karmaşık bir RDP şifrem var fakat bu şifreyi 100 karakterin üzerine çıkarmayı planlıyorum. Ayrıca RDP portu aktif. Aslında herkese açık değildi fakat güvenlik katmanı güçlü olunca makine bazen beni bile içeri almadı. Bundan dolayı RDP halka açık hale geldi.

Bu konuda makinede zorlamaya karşı koruma var fakat buna ek olarak RDP üzerinden giriş yapılırken şifrenin uzun ve karmaşık olması adına 100 karakter veya üzerinde karmaşık bir şifre kullanmayı düşünüyorum. Sorularım şu şekilde:

1. Sizce kötü amaçlı yazılımcılar uzun uzun uğraşsa bunu kırabilirler mi?
  2. Süper bilgisayarda 100 karakterli ve karmaşık şifreyi kırmak ne kadar sürer?
  3. Kuantum bilgisayarda 100 karakterli ve karmaşık şifreyi kırmak ne kadar sürer?

Çözüm
1. Evet, kırabilir.
2. 3-4 aydan daha fazla sürer.
3. 1-2 hafta içerisinde bile kırılabilir.
100 tane mining rigi olan bir kişi 1-2 haftada kırabilir tek bir bilgisayarda bu hız imkansız.
Zaten senin şifreni kırmaları için alacaklı falan olmaları gerekiyor kimse öyle boşuna uğraşmaz
1. Soruya cevabım evet.
2. ve 3. sorunun cevabını bilmiyorum.
Yani 100 karakterli ve karmaşık bir şifreyi kırmak o kadar kolay mı?

Bunu şu şekilde açıklayayım. Şifre için 10 farklı karakter girebilelim. 3 karakterli bir şifre 1.000 farklı olasılığa sahip. 6 karakterli bir şifre ise 1.000.000 olasılığa sahip. Peki ya 20 farklı karakter ve 9 karakterli bir şifre için durum ne? 512.000.000.000 olasılık demek. Bu uzadıkça olasılık çok hızlı artıyor.

Kötü amaçlı yazılımcıları etkileyen bir diğer unsur performans. Makinenin yanıtı da önemli. Bu da onları yavaşlatacak bir şey.

1. soru cevabı evet. Uzun uğraşlar sonucu kırabilirler ama ne kadar uzun sürer bilinmiyor.
2. ve 3. soruların cevabı: Tahmini olarak 100 karakterin 100'ünüde doğru bilmesi için aylarca denemesi lazım. Çünkü hangi karakter doğru bilmiyor. Hepsini doğru bilirse açılıyor.

1. soru cevabı evet. Uzun uğraşlar sonucu kırabilirler ama ne kadar uzun sürer bilinmiyor.
2. ve 3. soruların cevabı: Tahmini olarak 100 karakterin 100'ünüde doğru bilmesi için aylarca denemesi lazım. Çünkü hangi karakter doğru bilmiyor. Hepsini doğru bilirse açılıyor.
Belki de daha uzun sürebilir. Sonuçta binlerce alternatif karakter mevcut. Belki farklı bir alfabeyi kullanacağım. Bu onları daha da zorlayacak.

1. Evet, kırabilir.
100 tane mining rigi olan bir kişi 1-2 haftada kırabilir tek bir bilgisayarda bu hız imkansız.
Zaten senin şifreni kırmaları için alacaklı falan olmaları gerekiyor kimse öyle boşuna uğraşmaz

Çözüm
1. Evet, kırabilir.
Zaten senin şifreni kırmaları için alacaklı falan olmaları gerekiyor kimse öyle boşuna uğraşmaz.
Ben yazılımcı olduğum için önceden bir Discord sunucusunda hack işleriyle uğraşanlara şaka yapmıştım. Sonra benim web sitemdeki güvenlik açıklarından yararlanıp bir şeyler yaptılar. Sonra sitemi güçlendirdim ve daha saldıran olmadı. Sanırım web sitemiz çok güvenli.

Tabii bir web sitesi ve oyun sunucusu için şifre kırmakla bu kadar uğraşırlar mı orasını bilemem fakat güvenlik açığı bulmaya çalışanlar oluyor.

Geri
Yukarı