Sürprizbozan RDR 2 finali hakkında düşünceleriniz

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Evet dandik diyorum, oyunun birçok yan görevini yaptım. Dutch her fırsatta çete üyelerini sattı ve bir anlık kararla Micah'ı vurup ortadan kayboldu. Kimse Dutch'tan hesap sormadı. Bu mu etkileyen son?

Sözde intikam için de 6 saat boyunca çiftlikte çalıştık.
Şahsen sonunu beğenmeme sebebim Dutch'dan intikam alamamak değildi. Sonu beğenmeme sebebim Micah'tan intikamın alınma şekliydi. Biz 8 saat oynayıp, intikamı artık bizim için hiçbir şey ifade etmeyen Dutch'ın almasıydı.

Epilogu beğenmeme sebebim ise kimsenin Arthur'a minnet duymaması. Abigail, Arthur Arthur diye dolaşıyordu kampta. Sadece Abigail olsa yine iyi. Oyun bittikten sonra karşılaştığımız diğer çete üyeleri Arthur'un ölümüne "hm ok." şeklinde cevap vermesi.

Son olarak da evet o 6 saat ilk oyuna gönderme tamamen fakat ilk oyuna sıkı sıkıya bağlı olanların bile o kısmın fazla uzadığına dair yorumları var.

Herkesin hissiyatı tabi farklı olabilir fakat ben oyunu 3. bitirişimde bile ilk final sahnesinde gözleri dolan birisi olarak, epilogu bitirdiğimde "oh be abi, işte bu" diyerek kendimi rahatlatamadım. "Bütün çetenin başını 60 saat boyunca belaya sokan, çetenin dağılmasına sebep olan adamdan artık intikamımızı aldık." huzuruna eremedim.

Şahsen sonunu beğenmeme sebebim Dutch'dan intikam alamamak değildi. Sonu beğenmeme sebebim Micah'tan intikamın alınma şekliydi. Biz 8 saat oynayıp, intikamı artık bizim için hiçbir şey ifade etmeyen Dutch'ın almasıydı.

Epilogu beğenmeme sebebim ise kimsenin Arthur'a minnet duymaması. Abigail, Arthur Arthur diye dolaşıyordu kampta. Sadece Abigail olsa yine iyi. Oyun bittikten sonra karşılaştığımız diğer çete üyeleri Arthur'un ölümüne "hm ok." şeklinde cevap vermesi.

Son olarak da evet o 6 saat ilk oyuna gönderme tamamen fakat ilk oyuna sıkı sıkıya bağlı olanların bile o kısmın fazla uzadığına dair yorumları var.

Herkesin hissiyatı tabi farklı olabilir fakat ben oyunu 3. bitirişimde bile ilk final sahnesinde gözleri dolan birisi olarak, epilogu bitirdiğimde "oh be abi, işte bu" diyerek kendimi rahatlatamadım. "Bütün çetenin başını 60 saat boyunca belaya sokan, çetenin dağılmasına sebep olan adamdan artık intikamımızı aldık." huzuruna eremedim.
Bu konuyla ilgili bir cevap vermiştim. Beklentilerini karşılamıyor diye gerçekten bir başyapıta kötü demen imkansız. Gerçek hayatta da öyledir giben sevilir dostum. Al sana gerçekcilik... Arthur'un öleceğini oyunun en başında tahmin edebilir miydin? Demek ki Jhon'un intikam alacağını da tahmin edemezdin. Oyuna ve hikayeye gerçekçi bakın. Epilog kısmına geçtiğinizde ne istiyordunuz? Yokluk çekmeden biranda zengin olmayı mı yoksa elinizi kolunuzu sallayarak intikam almayı mı.. O kısımlar yavaş olduğu için size zor geldi. Tadını çıkararak oynamadığınız buradan belli. Oyunda göreve giderken bile hızlı hareket tuşuna basmadım. Yürüyerek gittim at sırtında bile. Oyuna kaç saat verdim bilmiyorum. 2 kere bitirdim yavaş yavaş oynayarak. Yakın zamanda konsol kısmında bitirmek için tekrar deneyimleyeceğim. Cidden RDR2 aşığıyım ve fanıyım. Kesinlikle kabul edilemez yorumlar...

Kendi deneyimizi ve oyun ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi yazınızda çok güzel aktarmışsınız.
Beklentilerinizi karşılamadığından dolayı oyunun son hikaye kısmının kötü olduğunu söylemeniz saçma oldu bana göre.
Bana kalırsa orada anlatılmak istenen daha çok; Jhon'un birdenbire parasızlığa kapılması ve Amerika'da bir arayış içine girmesiydi. Bir yandan aile baskısı onu eski hayatından koparmıştı fakat yine kendisini belalar çekiyordu. Ben son zamanlarda intikam alma hırsı alma ile daha bağlı oynadım görevleri. Oyun sonunda da belirttiğiniz gibi Jhon ile Artur'un intikamını ben almak isterdim fakat bence bu hak Dutch' ındı... Sonuçta köstebeğe o güvenmiş ve hayallerinin baltalanmasına izin vermişti. Oyun sonunda ilk önce Artur'un mezarına gittim ve sonra diğer kaybetmiş olduğumuz ekip üyelerinin mezarlarına gittim. Duygulu anlardı hepsi için birkaç mermi sıktım havaya...
Oyunun sonu çok farklı yerlere bağlanabilirdi fakat bence hikaye yazarının üst seviyede bir son yaptığını da belirtmek isterim bize fakirliği ve çaresizliği çok iyi yansıttı.

İyi forumlar :)
Daha öncesinde verdiğim cevap..

Ben bunu bilmiyordum, o zaman fikirlerim değişir.
Demek ki hocam bir oyunu gerçekten oynuyorsanız belirli bir vakit ve bilgi birikimi elde etmeniz gerekir. RDR2 ile ilgili çok güzel forumlar ve videolara var. Oyunda bazı yan görevlerde 5 adet farklı komplikeler mevcut. Tarikat olayları var. O zamanın din anlamında bazı sapkınlıklar var..

Hayatta böyle değil midir aslında ? Artur Morgan küçük Jack için gitti istediği kitabı buldu Artur Morgan gerek gitti Mrs. Gramshaw için aynayı aldı getirdi verdi mutlu olsun diye ...
Ama yine de Jhon vefa borcunu ödemeye gitti... Aslında gerçek hayatta da olabilecek bir durumdu bu sadece senin beklentilerini karşılamadı. Karşılasaydı benim için yine de güzel olacaktı :)
Verdiğim diğer cevabımı da ekleyeyim.

Bu konuyla ilgili bir cevap vermiştim. Beklentilerini karşılamıyor diye gerçekten bir başyapıta kötü demen imkansız. Gerçek hayatta da öyledir giben sevilir dostum. Al sana gerçekcilik... Arthur'un öleceğini oyunun en başında tahmin edebilir miydin? Demek ki Jhon'un intikam alacağını da tahmin edemezdin. Oyuna ve hikayeye gerçekçi bakın. Epilog kısmına geçtiğinizde ne istiyordunuz? Yokluk çekmeden biranda zengin olmayı mı yoksa elinizi kolunuzu sallayarak intikam almayı mı.. O kısımlar yavaş olduğu için size zor geldi. Tadını çıkararak oynamadığınız buradan belli. Oyunda göreve giderken bile hızlı hareket tuşuna basmadım. Yürüyerek gittim at sırtında bile. Oyuna kaç saat verdim bilmiyorum. 2 kere bitirdim yavaş yavaş oynayarak. Yakın zamanda konsol kısmında bitirmek için tekrar deneyimleyeceğim. Cidden RDR2 aşığıyım ve fanıyım. Kesinlikle kabul edilemez yorumlar...

Daha öncesinde verdiğim cevap..

Demek ki hocam bir oyunu gerçekten oynuyorsanız belirli bir vakit ve bilgi birikimi elde etmeniz gerekir. RDR2 ile ilgili çok güzel forumlar ve videolara var. Oyunda bazı yan görevlerde 5 adet farklı komplikeler mevcut. Tarikat olayları var. O zamanın din anlamında bazı sapkınlıklar var..

Verdiğim diğer cevabımı da ekleyeyim.
Çok garipsiniz. Hangi yanlışınızı düzelteyim bilemedim, sırayla.

Oyun beklentilerimi epilog haricinde gayet müthiş karşılıyor daha önce oynadığım yüzlerce oyunun hangisini birden fazla kez bitirdim hatırlamıyorum. İkiden fazla hiç yoktur. Bu oyunu ben tam üç kez bitirdim. Bu konuda herhangi bir yerde oyuna kötü dediğime dair bir yorum asla bulamazsınız, uydurmayın o yüzden.

İkinci olarak John'un zengin olup olmaması hiç beni ilgilendirmedi şahsen. O epilogun benim için tek bir önemi vardı, o da intikam. "John'un intikam alabileceğini tahmin edebilir miydin" sorusunu epilog için soruyorsanız, e tabiki. Oyunda 60 saat geçirdiğimiz, hastalıktan dolayı eriyip gitmesine şahit olduğumuz ve bir fare yüzünden başkarakterimiz öldükten sonra, oyunun sonunda yeni bir hayat kurmasına yardım ettiğimiz başka bir karakterle bir epilog başlıyorsa, tabiki intikam alacağımı biliyorum, bu nasıl soru. Ve evet o kısmın çok yavaş ilerlemesi, epilogun asıl amacından çok uzaklaşması, size söylüyorum RDR1 oynayan ve seven insanlar için bile çok uzun gelmiş. Epilogun nesini tadını çıkararak oynayım, sağa sola dolaşıp manzara mı seyredeyim? Arthur Morgan bir kayalık üzerinde tek başına can vermiş, elimizi kolumuzu sallayarak intikam almayalım da, epilogun yarısı intikam hissiyatından uzak görevler silsilesi.

Üçüncü olarak bu oyun tarihin en iyi oyunudur benim için açık farkla. Çıktığı sene GOTY alan, benim de henüz 2. kez bitirdiğim ve çok sevdiğim GoW'dan da birkaç gömlek üstündür. Bir oyuna girip saatlerce sağda solda dolaşmaktan zevk almak, herhangi bir oyunda karşılaşabileceğiniz bir deneyim değil. Yani buradan da şu iddianıza cevap vereyim, tamam, en tadını çıkararak siz oynadınız. Ben trainer ile ışınlanarak oynadım.

Söylemediğim şeyleri söylemişim gibi düşünüp kendi kafanızda onlara cevap vermişsiniz. Bir oyunu hayatınızda en üste koyunca, epilogu beğenmemek gibi bir hakkınız yokmuş gibi konuşuyorsunuz.

Minnet duymama olayına gelince evet beni az da olsa etkiledi, ama asıl sorun bu değildi epilogda. Ayrıca "gerçekçilik", "gerçek hayatta da böyledir" diyorsunuz bunun için, fakat çete dışında yan görevlerle tanıştığımız ve hayatlarına dokunduğumuz insanlar müthiş derecede etkileniyorlar Arthur'un ölümünden. Ancak dediğim gibi bu kısım çok da mühim değil.

RDR 1'deki çiftlik evinin falan nasıl yapıldığını gösteriyor bu kapanış. Bu bir devam oyunu RDR 1 oynayanlar için ilgi çekici bir kapanış bölümüm sonuçta sen oynamadın diye oyunu devam oyunu değil de ayrı bir oyun oyun yapacakları yok.

RDR 1'deki çiftlik evinin falan nasıl yapıldığını gösteriyor bu kapanış. Bu bir devam oyunu RDR 1 oynayanlar için ilgi çekici bir kapanış bölümüm sonuçta sen oynamadın diye oyunu devam oyunu değil de ayrı bir oyun oyun yapacakları yok.
Zaten ilk oyunla bağlantı kurma konusunda mükemmel orada bir sıkıntı yok. Ancak ilk oyunla çok iyi bağlantı kurdu diye, asıl oynadığımız oyunun hikayesi iyi devam etmiş olmuyor maalesef. Ben ilk oyuna bağlamasınlar da demiyorum. Sadece bu ilk oyuna bağlama ve intikam kısmı toplamda 2 saatte de halledilebilir diyorum.

Ancak ilk oyunla çok iyi bağlantı kurdu diye, asıl oynadığımız oyunun hikâyesi iyi devam etmiş olmuyor maalesef. Ben ilk oyuna bağlamasınlar da demiyorum. Sadece bu ilk oyuna bağlama ve intikam kısmı toplamda 2 saatte de halledilebilir diyorum.

2 saatte de halledilebilir ancak 2 saatte halledilse şimdi olduğu kadar kusursuz bir şekilde ilk oyuna bağlayabileceklerini sanmıyorum. Oyunun kapanış kısmı ilk oyundaki çoğu soru işaretini gideriyor, 2 saat yapsalardı havada kalan çok soru işareti olurdu.

Zaten ilk oyunla bağlantı kurma konusunda mükemmel orada bir sıkıntı yok. Ancak ilk oyunla çok iyi bağlantı kurdu diye, asıl oynadığımız oyunun hikayesi iyi devam etmiş olmuyor maalesef. Ben ilk oyuna bağlamasınlar da demiyorum. Sadece bu ilk oyuna bağlama ve intikam kısmı toplamda 2 saatte de halledilebilir diyorum.

Ben ilk oyunu oynadığımda john marstonun geçmişini merak etmiştim RDR2 nin kapanış öncesinde geçmişini verdi fakat nasıl işlerin düzene girdiğini göstermedi. Kapanışta nasıl çiftlik sahibi olduklarını vs. gösterdiği için ben başarılı buldum fakat 2 şikayetim var. 1. intikam bence çok vasattı ilk finalın yanına bile yaklaşamaz 2. bazı görevler uzatılmış mesela sadie görevleri hikaye olarak bir şey anlatmıyor sadece adam bulup getiriyoruz ve bu da arthuru unutmamızı sağladı gibi bir şey zaten arthurun hiç konuşulmamasını söylemicem bile. En azından kapanışın sonunda charles, sadie, dayı, abigail jack ve john arthurun mezarını ziyarete gitseydi mükemmel olurdu diye düşünüyorum.

2 saatte de halledilebilir ancak 2 saatte halledilse şimdi olduğu kadar kusursuz bir şekilde ilk oyuna bağlayabileceklerini sanmıyorum. Oyunun kapanış kısmı ilk oyundaki çoğu soru işaretini gideriyor, 2 saat yapsalardı havada kalan çok soru işareti olurdu.
Belki de. Bunun dengesini ve çözümünü bulması gereken Rockstar en nihayetinde. İlk oyunla bağlantısını merak edenlerle Arthur'un intikamını isteyenler arasındaki dengeyi kurabildiklerini düşünmüyorum.

Bunu da belki RDR2'nin bu kadar insanlara etki edecek bir oyun olacağını mı öngöremediler bilemiyorum çünkü çok büyük bir çoğunluk John Marston hikayesinden daha çok Arthur Morgan hikayesine kapıldı. Diğer bir deyişle belki de, RDR2 ilk oyundan misliyle daha kaliteli olmasından dolayı, insanlar RDR2 'nin hikayesinin nasıl bittiğini daha çok merak etti.

Epilog kısmının bu kadar eleştirilmesinin sebebi bu da olabilir.

Ben ilk oyunu oynadığımda john marstonun geçmişini merak etmiştim RDR2 nin kapanış öncesinde geçmişini verdi fakat nasıl işlerin düzene girdiğini göstermedi. Kapanışta nasıl çiftlik sahibi olduklarını vs. gösterdiği için ben başarılı buldum fakat 2 şikayetim var. 1. intikam bence çok vasattı ilk finalın yanına bile yaklaşamaz 2. bazı görevler uzatılmış mesela sadie görevleri hikaye olarak bir şey anlatmıyor sadece adam bulup getiriyoruz ve bu da arthuru unutmamızı sağladı gibi bir şey zaten arthurun hiç konuşulmamasını söylemicem bile. En azından kapanışın sonunda charles, sadie, dayı, abigail jack ve john arthurun mezarını ziyarete gitseydi mükemmel olurdu diye düşünüyorum.
Hemen hemen aynı hislere sahibiz kesinlikle. Siz söyleyince şimdi şöyle bir şey aklıma geldi. Micah Bell'in, sürekli işlerine burnun sokan ve çetede kendi içerisinde adeta yarıştığı birisini yenmekten duyduğu hazzı ve o zafer anını düşününce, gerçekten epilog finali yanında vasat kalıyor.

Sadie Adler oyunu özellikle 2. kez oynarken inanılmaz ısındığım, Arthur ile ilişkilerine aşırı bayıldığım ve "Acaba Arthur'un sonu böyle olmasaydı nasıl olurdu" diye düşündüren, içimde ukde kalan bir karakter.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı