Sürprizbozan RDR 2 finali hakkında düşünceleriniz

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bu konuyla ilgili bir cevap vermiştim. Beklentilerini karşılamıyor diye gerçekten bir başyapıta kötü demen imkansız. Gerçek hayatta da öyledir giben sevilir dostum. Al sana gerçekcilik... Arthur'un öleceğini oyunun en başında tahmin edebilir miydin? Demek ki Jhon'un intikam alacağını da tahmin edemezdin. Oyuna ve hikayeye gerçekçi bakın. Epilog kısmına geçtiğinizde ne istiyordunuz? Yokluk çekmeden biranda zengin olmayı mı yoksa elinizi kolunuzu sallayarak intikam almayı mı.. O kısımlar yavaş olduğu için size zor geldi. Tadını çıkararak oynamadığınız buradan belli. Oyunda göreve giderken bile hızlı hareket tuşuna basmadım. Yürüyerek gittim at sırtında bile. Oyuna kaç saat verdim bilmiyorum. 2 kere bitirdim yavaş yavaş oynayarak. Yakın zamanda konsol kısmında bitirmek için tekrar deneyimleyeceğim. Cidden RDR2 aşığıyım ve fanıyım. Kesinlikle kabul edilemez yorumlar...

Daha öncesinde verdiğim cevap..

Demek ki hocam bir oyunu gerçekten oynuyorsanız belirli bir vakit ve bilgi birikimi elde etmeniz gerekir. RDR2 ile ilgili çok güzel forumlar ve videolara var. Oyunda bazı yan görevlerde 5 adet farklı komplikeler mevcut. Tarikat olayları var. O zamanın din anlamında bazı sapkınlıklar var..

Verdiğim diğer cevabımı da ekleyeyim.
İnanılmaz itici bir tartışma stilin var. Sırf senin gibi düşünmüyoruz diye oyunun zevkini çıkaramadık, ek görevleri yapmadık, sadece at üstünde koşturduk falan. Sanki oynarken yanımdaydın.

Ben bu şekilde tartışmam herhangi bir konuyu.

Arthur Morgan'ı biz oynadığımız için o karakterlerden daha fazla bağ kurmuş olmamız ve ölümüne üzülmüş olmamız normal. Diğer karakterler gerçek hayattaki insanlar gibi yansıtılmış. Bu dünya çıkar dünyası. Biri öldü mü geride kalan ailen değilse kısa süre sonra unutur giderler. Oyunda da Arthur kampa geldiği zamanlar dışında büyük çoğunlukla dışarıdaydı ve tüm kamptaki insanlarla mükemmel bağlar kurmadı biz oyuncular kadar. Arthuru biz yaşadık yaşattık. Kamptaki çoğu kişi yiyiciydi resmen kamp defterine bakınca bunu daha iyi anlıyorduk zaten. Kampı biz doyuruyorduk desek yeridir. Ayrıca o dönemde suçların cezasız kaldığı, çatır çutur adam öldürülen, kelle koltukta yaşandığı bir zamanda birinin ölmesi normal karşılanıyor gibi davranıyorlar. Tuhaf olsa da bu hissiyati veriyor. Açıkçası Arthurun ölümünün daha anlamlı kılınması gerekirdi bence de. Ek olarak kampta Arthur ve Johndan sonra en başaklı kişi Sadie idi. Kendisine bir DLC hikaye yakışırdı bence.

Son düzenleme:
Arthur Morgan'ı biz oynadığımız için o karakterlerden daha fazla bağ kurmuş olmamız ve ölümüne üzülmüş olmamız normal. Diğer karakterler gerçek hayattaki insanlar gibi yansıtılmış. Bu dünya çıkar dünyası. Biri öldü mü geride kalan ailen değilse kısa süre sonra unutur giderler. Oyunda da Arthur kampa geldiği zamanlar dışında büyük çoğunlukla dışarıdaydı ve tüm kamptaki insanlarla mükemmel bağlar kurmadı biz oyuncular kadar. Arthuru biz yaşadık yaşattık. Kamptaki çoğu kişi yiyiciydi resmen kamp defterine bakınca bunu daha iyi anlıyorduk zaten. Kampı biz doyuruyorduk desek yeridir. Ayrıca o dönemde suçların cezasız kaldığı, çatır çutur adam öldürülen, kelle koltukta yaşandığı bir zamanda birinin ölmesi normal karşılanıyor gibi davranıyorlar. Tuhaf olsa da bu hissiyati veriyor. Açıkçası Arthurun ölümünün daha anlamlı kılınması gerekirdi bence de. Ek olarak kampta Arthur ve Johndan sonra en başaklı kişi Sadie idi. Kendisine bir DLC hikaye yakışırdı bence.
Son cümlenize kesinlikle katılıyorum. Ancak Arthur öldükten sonra Sadie DLC 'sinin de bir anlamı kalmadı benim için. "Aralarındaki ilişki güzel bir yere varır mıydı?" düşüncesiydi benimki, Arthur ölünce...

Son cümlelere kadar da söylediklerinize katılıyorum, çete üyeleri minnet duygusu hissetmiyor belki ama, madem böyle bir seçim yapıldı Rockstar tarafından, madem çete üyeleri Arthur 'a minnet duymayacak, kıyıda köşede karşılaştığımız yan görev karakterleri de umursamasa idi be sanki. Onlar ölüm haberini duyunca sendeleyip de çete üyelerinin umursamıyor oluşu üzücü. Bunla alakalı videoyu konunun ilk sayfalarında bulabilirsiniz atmıştım.

@@Xurmirac Hocam Arthur Morgan'ın fareden dolayı Tüberküloz hastalığına yakalanıp vefat ettiğini bilen hatta düşünen bir oyuncu ile daha fazla tartışamayacağım. Oyun hakkında aynı seviyede değiliz seninle gerçekten.. Lütfen araştırıp bu şekilde yazılarını paylaş hatta beni düzelt lütfen. Tüberküloz hastalığını git bak hangi alacaklısında kaptı ve hastalandı.. O sahneyi defalarca oyna hatta. RIP Arthur Morgan <3

İnanılmaz itici bir tartışma stilin var. Sırf senin gibi düşünmüyoruz diye oyunun zevkini çıkaramadık, ek görevleri yapmadık, sadece at üstünde koşturduk falan. Sanki oynarken yanımdaydın.

Ben bu şekilde tartışmam herhangi bir konuyu.
Eğer tartışma konum seni rahatsız ettiyse özür dilerim. Biraz yükseldim ve sinirlendim yalan değil.. Fakat sinirlenme sebebimi tetikleyen durumlar oldu. Çünkü konu sürekli başa sarıyor ve yanlış bilgiler ile dolu. Bana sadece oyundan en çok zevk aldığını sahneyi paylaşın ve bende paylaşayım. Oyuna hangi açıdan baktığımız belli olacaktır.

@@Xurmirac Hocam Arthur Morgan'ın fareden dolayı Tüberküloz hastalığına yakalanıp vefat ettiğini bilen hatta düşünen bir oyuncu ile daha fazla tartışamayacağım. Oyun hakkında aynı seviyede değiliz seninle gerçekten.. Lütfen araştırıp bu şekilde yazılarını paylaş hatta beni düzelt lütfen. Tüberküloz hastalığını git bak hangi alacaklısında kaptı ve hastalandı.. O sahneyi defalarca oyna hatta. RIP Arthur Morgan <3

Eğer tartışma konum seni rahatsız ettiyse özür dilerim. Biraz yükseldim ve sinirlendim yalan değil.. Fakat sinirlenme sebebimi tetikleyen durumlar oldu. Çünkü konu sürekli başa sarıyor ve yanlış bilgiler ile dolu. Bana sadece oyundan en çok zevk aldığını sahneyi paylaşın ve bende paylaşayım. Oyuna hangi açıdan baktığımız belli olacaktır.
Hatta ben sana söyleyeyim Guarma adasından döndüğümüz zaman orada çalan müzik atmosfer vs vs.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
buyur huzur tadında bir sahne ve oynanış atla saatlerce yürüyerek gitmiştim..

Son düzenleme:
Bana göre final kısmı hariç kalan kısımlar gerçekten etkileyici idi her bir detayından zevk almadım desem hayatımın yalanını söylemiş olurum. Yapabildiğim her yan görevi atlamadan yapmaya çalışmıştım. Tekrarlamak gerekirse final kısmını daha kısa ve intikam için seçicilik katabilselerdi oyuncunun istediği intikam türüne yakın seçenekler olsaydı bana göre daha vurucu bir final olurdu. Çünkü micah denilen fare, lakabını cidden hak ediyordu ve oyun elime bu intikamı almak için güzel bir fırsat vermedi. O son bölümde karla kaplı dağı geçerken ekrana kilitlendiğimi, karşıma çıkan düşmanları normal bir FPS oyun oynuyor değil de gerçekten intikam için hedefime adım adım ilerlediğim Arthur'un arkadaşını oynuyormuşum hissiyatını çok iyi vermişti ta ki finalin bana göre sönük kalmasına kadar. Finalde " ulan ne finaldi be " diyemedim.

Ben açıkçası Ducth karaktersini de öldüremediğimize sinir olmuştum. İlk oyunda Dutch'ın da yer almasından dolayı böyle olduğunu biliyorum zaten emülatör de ilk oyunu oynamıştım.

Hatta ben sana söyleyeyim Guarma adasından döndüğümüz zaman orada çalan müzik atmosfer vs vs.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
buyur huzur tadında bir sahne ve oynanış atla saatlerce yürüyerek gitmiştim..
Oyunun ilk 5 dakikası haricinde bütün ana görevler ve yan görevler keyifliydi. Yıllardır hikayeli oyun oynamayan birisi olarak bu oyunda 90 saat geçirdim 10 gün içinde.

Arthur'un ölmeden çıkan çatışma, arka plan, müzik falan mükemmeldi ama o son sahne sinir bozucuydu, atın ölümü de beni baya üzdü.

Sonun RDR1'e bağlandığını bilmiyordum öğrendikten sonra mantıklı geldi ancak oyun boyunca Arthur ile bağ kuruyorsun, hikaye bitmeden ana karakterin ölüyor. Bu birçok oyuncuda oyun zevkini yok eden bir şey. Konu hikaye vs ne olursa olsun.

Oyunun ilk 5 dakikası haricinde bütün ana görevler ve yan görevler keyifliydi. Yıllardır hikayeli oyun oynamayan birisi olarak bu oyunda 90 saat geçirdim 10 gün içinde.

Arthur'un ölmeden çıkan çatışma, arka plan, müzik falan mükemmeldi ama o son sahne sinir bozucuydu, atın ölümü de beni baya üzdü.

Sonun RDR1'e bağlandığını bilmiyordum öğrendikten sonra mantıklı geldi ancak oyun boyunca Arthur ile bağ kuruyorsun, hikaye bitmeden ana karakterin ölüyor. Bu birçok oyuncuda oyun zevkini yok eden bir şey. Konu hikaye vs ne olursa olsun.
Bu konuyu her yere çekebilirsiniz. Ama çete lideri olarak intikamı almak Dutch'ındı ve aldı bitti gitti. Arthur Morgan yaşamaya devam etseydi bu kadar damağımızda kalmazdı bu oyun. Ters köşe olduk, hiç mi şaşırıp sinirlenmediniz intikamı almadık diye. Ben sinirlendim ve şaşırdım ama sonra gerçekçi bakmak gerekirse çete liderimiz eliyle sokup güvendiği adamın ihanetine karşılık intikamımızı aldı bizde görmüş olduk. Empati yapın Duthc'ında tek bir hayali vardı emekli olmak. Ama Arthur'u hiç bir zaman dinlemedi ve sonuçlarına katlanmak zorundaydı. Dutch denilen karakterde oyunun en önemli karakterlerinden birisi intikamı alması çok da absürt değil. Ayrıca şunu düşünün.. O kadar Arthur Morgan ile hikaye oynuyorsunuz kala kala Jhon kalıyor demek ki bu oyun Jhon üzerine kurulu aslında onun hikayesini anlatıyor. Ayrıca Arthur'un mezarına gidilmesi gerek diye bir yorum da vardı kim yaptı emin değilim. Açın haritada bakın mezar yerlerine gidin tek tek diğer çete üyelerinin mezarlarına. Başarım kazanıyorsunuz. Hatta hepsi için bir mermi sıkın. Silahınızı Arthur'un mezarına bırakın. Bunları yapın. Her görevi oyundan beklemeyin oyun içinde üretin hayal gücünüzü açın.

Hala oyunu senden daha iyi biliyorum sen oynadığın oyunu anlamamışsın tavırlarınız devam ediyor.

Oynadığımız ana karakterin ölmesinde bence çok bir problem yok hocam ya. Hatta vuruculuğunu arttırmış bile diyebilirim. Bir oyunda, bir filmde hatta bu tarz finallerde çoğunlukla başkarakterin zaferle çıkmasını ve mutlu sona bağlanmasını bekleriz o bakımdan hem tersi olması, hem de sahnenin kalitesi çok üst düzey. Arthur'un kayalıklarda gökyüzüne bakarken "En azından iyi bir insan olmayı denedim" diye iç geçirmesine kadar hissettiriyor oyuncuya.

Bana göre final kısmı hariç kalan kısımlar gerçekten etkileyici idi her bir detayından zevk almadım desem hayatımın yalanını söylemiş olurum. Yapabildiğim her yan görevi atlamadan yapmaya çalışmıştım. Tekrarlamak gerekirse final kısmını daha kısa ve intikam için seçicilik katabilselerdi oyuncunun istediği intikam türüne yakın seçenekler olsaydı bana göre daha vurucu bir final olurdu. Çünkü micah denilen fare, lakabını cidden hak ediyordu ve oyun elime bu intikamı almak için güzel bir fırsat vermedi. O son bölümde karla kaplı dağı geçerken ekrana kilitlendiğimi, karşıma çıkan düşmanları normal bir FPS oyun oynuyor değil de gerçekten intikam için hedefime adım adım ilerlediğim Arthur'un arkadaşını oynuyormuşum hissiyatını çok iyi vermişti ta ki finalin bana göre sönük kalmasına kadar. Finalde " ulan ne finaldi be " diyemedim.
Kesinlikle katılıyorum. Bu sönük finalin Rockstar'ın özellikle tercihi olduğu yönünde de düşünceler var oldukça yabancı forumlarda. Bilemiyoruz tabi gerçekten epilog finalini bilerek mi sönük yaptılar yoksa bu şekilde çok daha vurucu olduğunu mu düşündüler. Rockstar gibi büyük bir firmanın böyle bir yanılgıya düşeceğini zannetmiyorum ben de.

Son düzenleme:
Mutlu son beklentim yoktu, ben hikaye bittikten sonra Arthur'la haritada gezen kalan yan görevleri yapmak isterdim sadece.

Geri
Yukarı