RDR 2 Ultra'da Ekran Kartı 80-85 Derece Normal mi?

photo_2023-02-03_06-34-41.jpg
photo_2023-02-03_06-34-38.jpg

Hocam o işlemciyi ne ile soğutuyorsun kaç dereceleri görüyorsun ?
Corsair H100i Elite Capellix Sıvı Soğutucu.

144Hz'de biraz ısınmış evet. Bu işlemciler ile alakalı teknik serviste konuşurken donanım uzmanı arkadaş X serilerinin soğumadığından bahsetmişti. 360mm ile stres testinde 95'leri görmüştük. Siz 240 ile oyunlarda 70 dolaylarındasınız. Daha üstü olmadığın taktirde sadece oyun için kabul edilebilir değerler. Sağol vakit ayırdığın için.

144Hz'de biraz ısınmış evet. Bu işlemciler ile alakalı teknik serviste konuşurken donanım uzmanı arkadaş X serilerinin soğumadığından bahsetmişti. 360mm ile stres testinde 95'leri görmüştük. Siz 240 ile oyunlarda 70 dolaylarındasınız. Daha üstü olmadığın taktirde sadece oyun için kabul edilebilir değerler. Sağol vakit ayırdığın için.
O değerler sadece oyun için değil genel olarak da çok iyi değerler. OCCT'ye de sokayım, 95'i streste bile görmüyor. O arkadaşın başka bir sorunu vardır. Kötü bir thermal macun bile kullanmış olabilir. Kötü bir kasa kötü bir havalandırma ile kullanmamak gerek.

1675396782141.png

@365436

Son düzenleme:
O değerler sadece oyun için değil genel olarak da çok iyi değerler. OCCT'ye de sokayım, 95'i streste bile görmüyor. O arkadaşın başka bir sorunu vardır. Kötü bir thermal macun bile kullanmış olabilir. Kötü bir kasa kötü bir havalandırma ile kullanmamak gerek.
Öyle bir durum söz konusu değil en kaliteli ekipmanlar ile testlerini yapmıştık. Siz o değerleri görmüyorsanız belki eco modu açıktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

13:52'de yer alan soğutucu sizinkinden daha iyi kasa da havasız gibi görünmüyor ancak 14:52'de ki değerler ortada. Kötü değil hiç fena değil 13. nesilden iyidir termal anlamda ama hiç problemsiz de değil.

Öyle bir durum söz konusu değil en kaliteli ekipmanlar ile testlerini yapmıştık. Siz o değerleri görmüyorsanız belki eco modu açıktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

13:52'de yer alan soğutucu sizinkinden daha iyi kasa da havasız gibi görünmüyor ancak 14:52'de ki değerler ortada. Kötü değil hiç fena değil 13. nesilden iyidir termal anlamda ama hiç problemsiz de değil.
Echo modunu açmaya daha çok Ryzen 9 serisinde ihtiyaç duyuluyor. Ne Echo modu açık ne CPB kapalı. 13. nesil'de 13700K mesela 10 nanometrede ancak 16 çekirdekle AMD'de 8 çekirdekle elde edilen değeri verebiliyor. Kimi yerde bir tık önüne geçiyor. Yine mesela 13700 base olarak daha düşük frekansta çalışıyor. 3.5 GHZ'e çekmek zorunda kalıyorlar. 4.5 -5.0 GHZ'de boost açık olunca çok ısınıyor. AMD zaten base olarak 4.5 GHZ. Boost ile 5.0'e çıkarmayıp, echo moduna alsanız bile 4.5'e geri dönüyor. 13700 gibi 3.5'e değil. O yüzden echo moda alanlarda ısı düşüyor ve performans etkilenmiyor. Ben öyle bir şeye gerek duymadım. Isınmıyor çünkü.

Be Quiet'ın o modelinde Hava geçirgenliği düşük fanları var. 53 CFM. İsmine bakıp ya da 360 MM diye daha mükemmel sanmayın. 240'lık Asus Corsair gibi soğutucularda bile artık 80 CFM. Pompanın devrine bakıp değerlendirmek çok doğru değil.

Her teste bakıp aldanmayın bir de, O sıvı soğutucu (Be-Quiet) radyatörüne Noctua 2.0 üzeri air pressure 105 CFM fan taksaydı sonuç farklı olurdu. Bir kaç nesil öncenin işlemcileri için çıkmış soğutucuları yeni nesilde kullanıp çok ısınıyor diye video çekiyorlar. Isınır ısınmaz o ayrı mevzu ama şartlarını tam olarak test sistemi özelliklerini ve test sistemlerinin dezavantajlarını söylemiyorlar.

Son düzenleme:
Be Quiet'ın o modelinde Hava geçirgenliği düşük fanları var. 53 CFM. İsmine bakıp ya da 360 MM diye daha mükemmel sanmayın. 240'lık Asus Corsair gibi soğutucularda bile artık 80 CFM. Pompanın devrine bakıp değerlendirmek çok doğru değil.
Hava geçirgenliği düşük olmasına rağmen 120mm fazladan fanı ve buna göre doğru orantılı yüzey alanı daha geniş radyatörü var. Hadi eşit performans göstersin yine de bu kadar fark olması şaşırttı.

Hava geçirgenliği düşük olmasına rağmen 120mm fazladan fanı ve buna göre doğru orantılı yüzey alanı daha geniş radyatörü var. Hadi eşit performans göstersin yine de bu kadar fark olması şaşırttı.
Sadece hava geçirgenliği değil air pressure faktörü de var, yani fanın havayı önündeki bir engele karşı ittirme gücü, biraz eski modellerde bu da düşük.

1675398325071.png

Bakın orada 360 MM iyi dediğiniz soğutucunun fanlarının air pressure değeri 1.25. 2.5 civarı olması lazım benim kullandığım Noctua Redux fanlarda öyle mesela soğutucunun kendi Corsair fanları da öyle.

İyi bir sıvı soğutma pompası güncel işlemciler için 4000-4500 rpm'de o döngüyü tamamlar. Be-Quiet 5500. O yüzden diyorum eski bir 360'lık soğutucu ile yeni bir 240 280'liği kıyaslamak doğru değil. Be- Quiet kalitelidir ben çok fanını kullandım. Ama o soğutucu 10700 11700 için daha uygun olabilir. Ya da soğutucuya farklı fanlar takmak gerek. Radyatör aralarındaki delikler radyatörün konumu bile çok etkili olabiliyor. Misal herkes yukarı takıyor. Ben öne taktım dışarıdan içeri üflüyor.

Son düzenleme:
Sadece hava geçirgenliği değil air pressure faktörü de var, yani fanın havayı önündeki bir engele karşı ittirme gücü, biraz eski modellerde bu da düşük.

Eki Görüntüle 1655348
Bakın orada 360 MM iyi dediğiniz soğutucunun fanlarınn air pressure değeri 1.25. 2.5 civarı olması lazım benim kullandığım Noctua Redux fanlarda öyle mesela soğutucunun kendi Corsair fanları da öyle.
Çok yararlı bilgiler hocam. Bunları göz önünde bulunduracağım.

Geri
Yukarı