RDR2 nasıl bir oyun?

Oyunda yaptığın her hareketin bir karşılığı var. Mesela Hogwarts Legacy çıktı oyunda adamların yanında büyü yapıyorsun sanki hiç bir şey olmamış gibi duruyorlar. RDR2 de ise silahla ateş etsen ortalık karışır. Mesela bir hayvanı öldürdün ve cesedi orada kaldı. Biraz başka yerler vakit geçirip hayvanın öldüğü noktaya geri dönersen kemikleri çıkmış bir leş bulacaksın. Yani anlatmak istediğim RDR2 kendi içerisinde yaşayan bir dünya. Diğer oyunlardan en büyük farkı bu. Hikayesi ve anlatımı iyi olduğu için bu dünya içerisindeki bir çok karakterle bağ kurabiliyorsun. Bunda karakterlerin animasyonlarının, oyunun grafik kalitesinin ve ara sahnelerin başarılı bir şekilde aktarılmasının katkısı büyük. Yani bu basit iki dakika oynayıp çıkayım diyeceğin bir oyun değil. İçerisinde dolaşabileceğin bir dünya var. Ve insan ister istemez acaba haritanın burasında ne var diye merak ediyor. Haritanın her yeri dolu dolu bir hikaye barındırıyor. Mesela atıyorum yan hikayesi Witcher 3'ün daha iyi yazılmış olabilir ama RDR2 animasyon, fizik, sunum vs. kalite farkıyla seni hikayeyi daha iyi hissetmeni sağlıyor. Bu yüzden bence en iyi oyun deniyor. Bazı konularda bazı yönleriyle (hikaye, oynanış,sinematik,cevre tasarimi,fizik) RDR'den daha çok sevdiğiniz oyunlar olabilir tabii ama RDR her yönüyle çok üstün bir iş olduğu için diğerlerinden üstün kabul ediliyor. Anlatmak istediğim şu:
Mesela çok iyi oynanış sunan bir oyun var diyelim
Hikaye:9.2, Oynanış:9.7, Açık Dünya:8.4, Fizik/Animasyon:8.5 ise
RDR2
Hikaye:9.6, Oynanış:9.5, Açık Dünya:9.5,Fizik/Animasyon:9.5
Oynanış olarak 0.2 puan üstün olsa bile toplam kalite olarak bu oyun başka bir seviye olarak konumlanıyor.

Son düzenleme:
Teknik ve göresellik açısından muhteşem bir oyun. Adeta canlı bir dünya var ama ben yarısına kadar kendimi sıkarak zor oynadım ve sonra bıraktım. Bana çok sıkıcı geldi. Kovboy temasını, atla ordan oraya gitmeyi, getirmeli götürmeli görevleri vs. pek sevmedim. Oyunda aksiyon kısımları çok güzel ama o 20 dakikalık aksiyona gelene kadar 2 saat bir sürü bana göre sıkıcı şey yapmalısın. Bu arada oyun kesinlikle kötü değil. Bu benden kaynaklı bir sorun tamamen. Eğer kovboy temasına ilginiz varsa. Doğayı, at sürmeyi, dinginliği ve ara ara gelen aksiyonu seviyorsanız size kesinlikle uyar ve zevkle oynarsınız. Gerçekten bu temayı seven biri için çok kaliteli ve başarılı bir oyun.

Eğlenceli tabiiki de oyuna aşırı odaklanmazsan sıkıyor bir yerden sonra. Arthurda ana karakter olarak güzel yazılmış bir karakter ama şu an %30`dayım ve hala sevemedim kendisini. Her kötü şeyi yapıp sonra bu kötü şeyi yaptım şu kötü şeyi yaptım diyor ama bunu yapmadan önce bunu yapmalı mıyım diye düşünmüyor özellikle Dutch bir şey derse. Uzun zamandır beraberler falan ama kör inanışdan başka bir şey değil Arthurdaki. Hem her şeyi de biz yapıyoruz orası da biraz sıkıcı.

Eğlenceli tabii ki de oyuna aşırı odaklanmazsan sıkıyor bir yerden sonra. Arthurda ana karakter olarak güzel yazılmış bir karakter ama şu an %30'dayım ve hala sevemedim kendisini. Her kötü şeyi yapıp sonra bu kötü şeyi yaptım şu kötü şeyi yaptım diyor ama bunu yapmadan önce bunu yapmalı mıyım diye düşünmüyor özellikle dutch bir şey derse. Uzun zamandır beraberler falan ama kör inanışdan başka bir şey değil arthurdaki. Hem her şeyi de biz yapıyoruz orası da biraz sıkıcı.

Spoiler olmasın ama ilerleyince o işler değişiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı