RDR2 neden böyle?

SouFrans

Femtopat
Daha fazla  
Selam dostlar.

RDR2'de sıkıntılı bazı şeyler var anlam veremediğim. Bu oyunu aldığımdan beri 2 kere yükleyip sildim, ilkinde dağdan inip bıraktım, sonrasında tekrar şans vermek istedim. Bu sefer yüzde 25'te falan bıraktım sebebi oyunun yavaşlığı, ağır ilerlemesi vb. değil. Aksine oyunun müzikleri, yavaşlığı, grafikleri falan süper, at sürmek çok zevkli. Hikayesine yorum yapmayacağım çünkü yüzde 25'e kadar geldim daha bana düşmez. Sinir olduğum olaylar şunlar;

1-Onur safsatası.
Abi oyunda haydutuz ula haydutuz. Araba kaçırıyoruz adam öldürüyoruz ama gel gelelim adamın atını çaldı mı suçlu oluyoruz seni daha önceden gördüm diyen adamı kovalayıp uçurumun kenarında öldürdüğüm için onur seviyem düşüyor, abi biz onurlu insanı oynamıyoruz ki onursuz bir kovboyuz ben önüme geleni öldürmek istiyorum, kan istiyorum, vahşet istiyorum :D işin şakası bir yana diyeceksiniz ki tamam sende öyle yap, fakat duyduğuma göre onur seviyesi düşük olursa oyun sonu kötü bitiyormuş.

2-6. Hisli ajan tanıklar.
Tam göreve gidiyoruz adamları öldürüyoruz, sonra morgan diyor ki siz gidin ben burada değerli şeyler var mı bir bakacağım, tam adamları yağmalamaya başlıyorum, aranıyor yazısı çıkıyor kaçmak zorunda kalıyorum. Çok garip dağın başındayız bir Allah'ın kulu yoktu halbuki.

3-Cezalı bölgeler.
Ne zaman ufak bir suç işlesem, hemen para cezası yiyoruz bir de bölge kırmızıya dönüyor, o bölgeye girdiğimiz zaman peşimize düşüyorlar, tabii parayı ödeyene kadar. Bu saydığım olaylar öyle canımı sıktı ki, Valentine'e gidip önüme gelen herkesi taradım polisleri falanda öldürdüm en son 400 dolar mı ne para cezası vardı sildim. Oyunu daha da yükleyeceğimi sanmıyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizin de var mı böyle sizi rahatsız eden RDR2 detayları, yoksa sadece beni mi rahatsız etti bu olayla?
Bir de bu özellikleri falan kapatma olayı var mı oyunda?

1- Oyun sonu değişmiyor her halükarda aynı son. Oyun sonu değişiyor demek biraz abartı. Çok ufak bir detay var o değişiyor sadece.

2- Bence de saçma.

3- Gayet normal ve gerçekçilik katmış. Bir suç işliyorsunuz ve gören olursa aranıyorsunuz daha doğal bir şey olamaz. Evet can sıkıcı ama bana göre normal bir durum.

Sırf iyi son alabilmek için onur seviyenizi yüksekte tutmaya çalışmak bence mantıksız. Zaten oyun sonlarında onur seviyeni fazlasıyla yükseltecek hamleler yapmana izin veren olaylar gerçekleşiyor. Kısacası oyun başından bu kadar onur seviyem düşmesin triplerine girmenize gerek yoktu. Oyunları iyi son ile bitirmek için değilde eğlenmek için oynayın.

Ajanlar konusuna tam anlamıyla katılıyorum. Adamların içine doğuyor ve nerede olduğumuzu anında buluyorlar, çok can sıkıcı.

Cezalı bölgeler konusunda da şunu diyebilirim çok büyük bir şey yapmadıysanız dediğiniz gibi 400 dolarlık bir ceza ödemeniz gerekmiyor normalde. Yani ufak bir suç işlediğinizde öyle olmuyor o işler.

Ben genellikle spoiler yememek adına hiçbir oyunun FPS testi dışında videolarını izlemem, RDR2'de ise oyunun her yerde yere göğe sığdırılamadığını gördüğüm ve için muazzam beklentiler ile aldım. Üstelik ekran kartım yetersiz olduğu için oyun aylarca hesabımda bekledi. Elbette sonuç benim içinde chapter 2'nin ortalarına gelemeden oyunun dayanılmaz bir monotonluğa bürünmüş olması oldu. Oyuna birkaç defa daha şans verdim ancak hiçbir türlü bana hitap etmedi.
Üzerine her yerde eleştirilen Cyberpunk 2077'yi nasılsa kötü bir oyun diyerek sıfır beklenti ile satın aldım ve beklentimin çok daha üzerinde bir oyun deneyimi sundu. Yani işin özü her yanı bug dolu oyun beni pek çok insan için mükemmelliğin sembolünden daha çok memnun etti. Ben sizi anlıyorum ancak bu oyun Apple, Huawei ya da Samsung fanboyluğu seviyesine dönmüş durumda. Eminim ki RDR2'ye de yorumları okumadan başlamış olsaydınız oyun sizi yeterince memnun bırakırdı.

Benim üzerime en son 100$'dan fazla ödül konulduğunda kasabada insan kalmamıştı, ufak şeylerden pek bir şey olmaz.

1- hocam bu oyun herkese göre olan bir oyun değil dünyayı ve karakterlerin ağırlığını felsefesini anlamak için yavaş ilerliyor.

2- ana karakterimiz psikolojik sorunları olan biri iyi onurda iyi bir insan olmakla haydut olmak arasında çatışma yaşıyor düşük onurda tam bir haydut oluyor bunu siz belirliyorsunuz.

3- bölüm sonunda yağma yaparken polislerin gelmesi heyecanı ve zamana karşı yarışı yapmak için konulmuş.

4- suç işlersen oraya girememen normal değil mi gerçek hayattada insanların olduğu bir yerde suç işlersen seni alırlar mı oraya.

Bence oyunun söylediğin şeylerden daha ciddi problemleri var ama sen de haklısın. RDR2 eğlenmek isteyen adamın oynayacağı oyun değil, çünkü RDR2 eğlenceli olması için dizayn edilmiş bir oyun değil. RDR2 oyuna giren oyuncu her saniye şaşırsın, kendini o dünyanın bir parçası gibi hissetsin ve detaylarıyla büyülensin mantığında geliştirilmiş bir oyun.

Suç işlersen oraya girememen normal değil mi gerçek hayatta da insanların olduğu bir yerde suç işlersen seni alırlar mı oraya?
İşte sorun şu ki, biz oyun oynuyoruz. RDR2'nin eleştirilmesinin sebebi genelde bu aslında, gerçekçi olması. Gerçekçilik eğlenceyi kısıtlar arkadaşlar, bir oyun gerçekçi olacağım ben dediği zaman oyuncuyu eğlendirebilecek, eğlenceli olacak birçok formülü tek kalemde silmek zorundadır. Gerçekçilik sıkıcıdır, gerçekçilik istesem çıkar dışarı çimene dokunurum neden oyun oynayayım yani mantıksız. RDR2 eleştirilerinin temelinde de bu düşünce yapısı yatar.

Yeni konular

Geri
Yukarı