RE205 vs. TL-WA855RE

Mithril5

Kilopat
Modemle bilgisayar arasında mesafe var ve kablo çekme şansım yok.
Bu 2 üründen hangisini almalıyım avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Ayrıca şu an kullandığım modemim 2.4 GHz modemi değştirme imkanım var yani 5 GHz. Modem alabilirim.
Ama yine de bilmediğimden soruyorum; 2.4 GHz mi 5GHz mi daha stabil olur? Kopma, yavaşlama, ileriye dönük vs.

Son düzenleyen: Moderatör:
2'sinde güzel üründür, sizi üzmez. Aradaki önemli farklarını açıklayayım:
  1. RE205'te Wi-Fi 5 özelliği desteklerken WA855RE ise Wi-Fi 4 destekliyor.
  2. RE205'te 2 band varken, öbüründe 1 band var.
  3. En önemlisi ise RE205'te çalışma frekansı 2.4 GHz ve 5 GHz desteklerken, WA855RE'de sadece 2.4 GHz destekliyor. Dolayısıyla modemi değiştireceğiniz için tercihiniz RE205 olmalı.
2.4 GHz ila 5 GHz konusu hakkında şu makaleyi göz atmanı isterim:

Sonuç itibari ile RE205 almanız daha avantajınız olacaktır.

@Lady Hellbender peki dostum son olarak şunu sormak istiyorum. İnternet hızım fiber değil 24 mbp. idi maalesef operatör fiyat artışı sebebiyle 16 mbps.' ye düşürdüm. Bu cihazları bu hızla kullanmak konusunda fikirleriniz nelerdir? Sonuç olarak çok yüksek hızda net kullanmıyorum yine de 5 GHz. modem ve adaptör bana ne gibi fayda sağlar?

Şöyle örneklendirmek istiyorum: 2.4 GHz'de maksimum 15 metreden bağlantı sağlayıp ve maksimum 300 Mbps hızında veri transfer hızına ulaşabilirsin. 5 GHz'de maksimum 5 metre mesafeden bağlantı sağlayabilirsin ancak maksimum veri transfer hızın 300 Mbps'den daha fazla olacaktır. Yani 5 Ghz'in hız avantajı aynı router'a birden fazla cihaz bağlanınca ortaya çıkıyor. Şimdi meseleye gelelim, eğer bahsettiğin gibi 16 Mbps internet paketi kullanıyorsan bence hiç gereği yok 5 Ghz'in.

Son olarak da şu videoyu izlemeni tavsiye ederim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı