Reallocated sector count yazısı sarı ve yazma hızı çok düşük

abraham42

Centipat
Merhabalar dün yazma hızında bir düşüklük gördüm ve HD Tune'da health kısmına baktığımda başlıkta yazan olay oldu.
Harddiskim: Toshiba 1TB 5200RPM 2.5"

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    61,1 KB · Görüntüleme: 104
Sabit diskiniz yaralanmış artık ölüm döşeğinde.
Tedavi etmenin yöntemi benim bildiğim yok. Geçmiş olsun.

Bilgisayarı 6 ay önce aldım ve içinde gelmişti neden olduğunu bilmiyorum açıkcası ve sadece değer 1 olarak gösteriyor. Ne kadar daha dayanır sence?

Son düzenleyen: Moderatör:
Alıntıyı okursan eğer, senin limitler çoktan dolmuş.

Re-allocated Sector Count, (Yeniden Atanan Sektör Sayısı) sabit diskin üzerindeki fabrikadan çıkışından bu yana bozulup emekliye ayrılan, artık kullanılmayan kısım sayısını gösterir.

Her sabit diskte bozuk kısımlar için ayrılmış belli bir miktar yedek sektör sayısı vardır. Örneğin aşağıdaki tablodaki sabit diskte yedek sektör sayısı 140. fakat sabit diskte şimdiye kadar 135 sektör bozulmuş. Yani limitin dolmasına az kalmış. Limit tamamen dolduğunda sabit disk artık bozulan sektörlerin yerine yedeğini atayamayacak ve verilerde bozukluklar meydana gelecektir.

Bu durumda şansınızı deneyerek HDD Low Level Format Tool ile sabit disk yüzeyini biçimlendirebilir ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

Sorun devam ediyorsa -ki bazen daha da kötüye gidebilir- hiç beklemeden sabit diski garantiye gönderin.

Dün HD Tune ile tarattım fakat kırmızı nokta göstermedi. Bütün yedeklerimi kullanmış oluyor bu?

O yeşil ekran bozuk sektör olmadığını gösteriyor. HDD yedeklerini kullanmış. Bundan sonra bozulan sektörlere yedek atamayacağı için verilerde bozulma olabilir. Sanırım bu risk, hata oranı yükseldikçe fazlalaşacak.

O yeşil ekran bozuk sektör olmadığını gösteriyor. HDD yedeklerini kullanmış. Bundan sonra bozulan sektörlere yedek atamayacağı için verilerde bozulma olabilir. Sanırım bu risk, hata oranı yükseldikçe fazlalaşacak.

Anladım. Yardımınız için teşekkür ederim. Yakında SSD almayı planlıyorum bir daha harddisklere bulaşmıcam çünkü neden bozuldu hiçbir fikrim yok. Bilgisayarı yere bile düşürmedim. Elektrik kesilse bile laptop kullanıyorum garip bir şekilde oldu bu olay.
Acaba harddiskim 46 dereceyi görüyor bundan olabilir mi?

Bilgisayarınızı çalışır durumda taşıdıysanız olmuş olabilir. SSD kesinlikle en doğru tercih olacaktır. Laptop'u taşırken hiçbir problem yaşatmayacaktır. Neden daha önce SSD almadığınızı sorgulayacaksınız. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı