Realme 7 Pro vs. Realme 6 Pro vs Oppo Reno

fixit

Kilopat
Bir vesile ile başlıkta belirttiğim 3 modelden biri bana ücretsiz gelecek ancak aralarından bir tanesini seçmek durumundayım. Baktığım zaman telefonlar hemen hemen aynı seviyelerdeler. Araştırırken şu dikkatimi çekti ''Realme 6 Pro'' modeli diğerlerinden daha erken çıkmasına rağmen bazı özellikleri(Ekran tazeleme hızı, IPS LCD ekran) benim için daha tercih edilesi. Teorik olarak bakarsak ''Realme 7 Pro'' modelinin ''Realme 6'' Pro modeline daha üstün olması gerekli fakat gördüğüm hemen hemen aynılar hatta birbirlerine karşı çeşitli üstünlükleri var. Sanki ''Realme 7 Pro'' modelinin özelliklerini daha üst bir model olmasına rağmen kırpmışlar ve üzerine fazla bir şey katmamışlar gibi. Performans açıdan keza 3 model de aynı seviyelerdeler. Hangisini seçmeliyim?

karşılaştırma.PNG

Bir vesile ile başlıkta belirttiğim 3 modelden biri bana ücretsiz gelecek ancak aralarından bir tanesini seçmek durumundayım. Baktığım zaman telefonlar hemen hemen aynı seviyelerdeler. Araştırırken şu dikkatimi çekti "Realme 6 Pro" modeli diğerlerinden daha erken çıkmasına rağmen bazı özellikleri(ekran tazeleme hızı, IPS LCD ekran) benim için daha tercih edilesi. Teorik olarak bakarsak "Realme 7 Pro" modelinin "Realme 6" Pro modeline daha üstün olması gerekli fakat gördüğüm hemen hemen aynılar hatta birbirlerine karşı çeşitli üstünlükleri var. Sanki "Realme 7 Pro" modelinin özelliklerini daha üst bir model olmasına rağmen kırpmışlar ve üzerine fazla bir şey katmamışlar gibi. Performans açıdan keza 3 model de aynı seviyelerdeler. Hangisini seçmeliyim?

Eki Görüntüle 930002

Hocam Realme 6 Pro'nun kamerası Realme 7'den daha iyi ekran tazeleme hızı da daha iyi ama süper AMOLED ekranı ile Realme 7 Pro orada çok güzel bir fark atıyor 65W hızlı şarjı ile de bir daha fark atıyor stereo hoparlör ile çok daha iyi. Daha hafif ve zarif duran bir model.

Reno 4 arada kalmış gibi ekran tazeleme hızı Realme 6 Pro'dan kötü ama AMOLED ekranı var kamerası iyi falan.

Hocam oyun telefonda ilk aradığınız şey değilse ve kameraya önem veriyorsanız reno 4
Fazlasıyla oyun oynuyorsanız Realme 6 Pro.
Oyun telefonda ilk aradığınız şey değilse (performans olarak aynılar ama 90Hz ekran daha iyi tabii ki de) ve şarj konusunda hoparlör ve çok kaliteli ekran paneli istiyorsanız Realme 7 Pro.
Diyebiliriz kısaca.

Hocam bu arada IPS LCD ekran sizin için daha mı iyi?
Bunu ilk kez sizden duydum çünkü. (zevk meselesi tabii ama süper AMOLED'ler ağır fark atıyorlar )

Hocam Realme 6 Pro'nun kamerası Realme 7'den daha iyi ekran tazeleme hızı da daha iyi ama süper AMOLED ekranı ile Realme 7 Pro orada çok güzel bir fark atıyor 65W hızlı şarjı ile de bir daha fark atıyor stereo hoparlör ile çok daha iyi. Daha hafif ve zarif duran bir model.

Reno 4 arada kalmış gibi ekran tazeleme hızı Realme 6 Pro'dan kötü ama AMOLED ekranı var kamerası iyi falan.

Hocam oyun telefonda ilk aradığınız şey değilse ve kameraya önem veriyorsanız reno 4
Fazlasıyla oyun oynuyorsanız Realme 6 Pro.
Oyun telefonda ilk aradığınız şey değilse (performans olarak aynılar ama 90Hz ekran daha iyi tabii ki de) ve şarj konusunda hoparlör ve çok kaliteli ekran paneli istiyorsanız Realme 7 Pro.
Diyebiliriz kısaca.

Hocam bu arada IPS LCD ekran sizin için daha mı iyi?
Bunu ilk kez sizden duydum çünkü. (zevk meselesi tabii ama süper AMOLED'ler ağır fark atıyorlar )
Hocam telefonda oyun oynamıyorum pek sevmem zaten. Ayrıca kamera ve hoparlör performansı benim için pek önemli değil. ''Süper AMOLED'' panellere oldum olası ısınamadım, bana tam olarak oturmamış bir teknoloji geliyor. Her ne kadar ışıltılı dursa, göze daha ilgi çekici ve daha iyi gelse de gerçeğe yakın renkler, keskinlik ve netlik benim için ekran panellerinde daha önemli. Telefon ile yaptığım şeyler sosyal medya kullanımı, video izleme vb. işler. Başka bir amacım pek yok.

Hocam telefonda oyun oynamıyorum pek sevmem zaten. Ayrıca kamera ve hoparlör performansı benim için pek önemli değil. "süper AMOLED" panellere oldum olası ısınamadım, bana tam olarak oturmamış bir teknoloji geliyor. Her ne kadar ışıltılı dursa, göze daha ilgi çekici ve daha iyi gelse de gerçeğe yakın renkler, keskinlik ve netlik benim için ekran panellerinde daha önemli. Telefon ile yaptığım şeyler sosyal medya kullanımı, video izleme vb. işler. Başka bir amacım pek yok.

Hocam IPS LCD ekranlar ile süper AMOLED ekranları karşılaştırma fırsatım oldu(yaklaşık her gün ) bence bu ekran paneli artık oturdu (bir zahmet S3 mini de bile vardı çok eski)

Ve hocam sadece siyahlar için bile alınır bence :D ama siz sevmiyorsanız IPS LCD olarak Realme 6 Pro sizin için daha iyi olur.
Ama süper AMOLED ekranlar tam olarak oturdu. Batarya konusunda - renkler doygunluk ve sağlamlık konusunda çok daha iyi ve neden M.21 yerine Note 9S aldım dedirtecek kadar güzel bir ekran paneli. Ama siz sevmiyorsanız kimse karışamaz tabii ki de.

(Hocam 9s(IPS LCD) ile 7 Pro(süper AMOLED) karşılaştırma fırsatım oldu kesinlikle onun kinde daha keskinlik ve netlik daha kötü değildi sadece renkleri çok daha güzeldi ve benim ki 500 mAh daha yüksek batarya ya sahip olmasına rağmen fark attı resmen)

Hocam IPS LCD ekranlar ile süper AMOLED ekranları karşılaştırma fırsatım oldu(yaklaşık her gün ) bence bu ekran paneli artık oturdu (bir zahmet S3 mini de bile vardı çok eski)

Ve hocam sadece siyahlar için bile alınır bence :D ama siz sevmiyorsanız IPS LCD olarak Realme 6 Pro sizin için daha iyi olur.
Ama süper AMOLED ekranlar tam olarak oturdu. Batarya konusunda - renkler doygunluk ve sağlamlık konusunda çok daha iyi ve neden M.21 yerine Note 9S aldım dedirtecek kadar güzel bir ekran paneli. Ama siz sevmiyorsanız kimse karışamaz tabii ki de.

(Hocam 9s(IPS LCD) ile 7 Pro(süper AMOLED) karşılaştırma fırsatım oldu kesinlikle onun kinde daha keskinlik ve netlik daha kötü değildi sadece renkleri çok daha güzeldi ve benim ki 500 mAh daha yüksek batarya ya sahip olmasına rağmen fark attı resmen)
Ben bu konuda biraz daha klasik kafadayım. Televizyon alırken bile Plazma panel arayan birisiyimdim. Hatta markaların plazma panel televizyon üretimlerini durdukları için bayağı üzülmüştüm. Asıl meseleye gelirsek 3 telefonda seviye olarak aşağı yukarı aynı ancak nedense ''Realme 7 Pro'' bir adım öne çıksada içim Realme markasının ''6 Pro'' modeline daha çok ısındı.

Ben bu konuda biraz daha klasik kafadayım. Televizyon alırken bile plazma panel arayan birisiyimdim. Hatta markaların plazma panel televizyon üretimlerini durdukları için bayağı üzülmüştüm. Asıl meseleye gelirsek 3 telefonda seviye olarak aşağı yukarı aynı ancak nedense "Realme 7 Pro" bir adım öne çıksada içim Realme markasının "6 Pro" modeline daha çok ısındı.

Hocam büyük ihtimal 90 Hz ekranı yüzündendir. Hocam Realme 7 Pro alırsanız bazı yerlerde keşke 6 Pro alsam dersiniz hiç kendinizi üzmeyin bence bana göre 7 Pro çok daha iyi bir seçenek. (nedeni 90 Hz ekranın hem su gibi batarya tüketmesi hem de çoğu oyunun zaten halihazırda desteklememesi ve birçok neden falan işte)
Hocam bence hiç AMOLED ekrana sahip bir telefon kullanmadıysanız bence Realme 7 Pro-reno 4 veya M51'i deneyin bir kere bile deneseniz olur bence çok beğenirsiniz. IPS LCD istiyorsanız hocam 6 Pro'nun bataryası birazcık düşük kalıyor.

Hocam bu arada isterseniz M51'e de bir bakın 7000 mAh bataryası var süper AMOLED ekran sıkıntı olmaz derseniz bence çok güzel bir seçenek olur. IPS LCD de kararlıysanız POCO X3'e bakın hocam 120 Hz ekranı var birkaç sorun ve yazılımsal sıkıntı haricinde efsane bir cihazdır.

Hocam büyük ihtimal 90 Hz ekranı yüzündendir. Hocam Realme 7 Pro alırsanız bazı yerlerde keşke 6 Pro alsam dersiniz hiç kendinizi üzmeyin bence bana göre 7 Pro çok daha iyi bir seçenek. (nedeni 90 Hz ekranın hem su gibi batarya tüketmesi hem de çoğu oyunun zaten halihazırda desteklememesi ve birçok neden falan işte)
Hocam bence hiç AMOLED ekrana sahip bir telefon kullanmadıysanız bence Realme 7 Pro-reno 4 veya M51'i deneyin bir kere bile deneseniz olur bence çok beğenirsiniz. IPS LCD istiyorsanız hocam 6 Pro'nun bataryası birazcık düşük kalıyor.

Hocam bu arada isterseniz M51'e de bir bakın 7000 mAh bataryası var süper AMOLED ekran sıkıntı olmaz derseniz bence çok güzel bir seçenek olur. IPS LCD de kararlıysanız POCO X3'e bakın hocam 120 Hz ekranı var birkaç sorun ve yazılımsal sıkıntı haricinde efsane bir cihazdır.
Hocam şu anda bu 3 model arasında bir seçim yapacağım. Ücretsiz gelecek zaten. 2-3 sene götürsün yeter. Sonrasında daha yüksek seviye bir modele geçerim. Fazla telefon kullanmıyorum fakat duruma göre belki bir markaya ait amiral gemisi bir model alabilirim.

Hocam şu anda bu 3 model arasında bir seçim yapacağım. Ücretsiz gelecek zaten. 2-3 sene götürsün yeter. Sonrasında daha yüksek seviye bir modele geçerim. Fazla telefon kullanmıyorum fakat duruma göre belki bir markaya ait amiral gemisi bir model alabilirim.

Hocam kusura bakmayın ben onu unutmuşum :D
O zaman en iyisi Realme 6 Pro olur hocam sizin için.

Hocam kusura bakmayın ben onu unutmuşum :D
O zaman en iyisi Realme 6 Pro olur hocam sizin için.
Hocam bu arada şimdi bir iki inceleme izledim. Realme 7 Pro arka kamerada ''6 Pro'' modeline göre daha iyi ancak önde ''6 Pro'' daha iyi. Realme 7 Pro'da kullanılan kamera sensörü(Sony Exmor RS Sensör-IMX682) biraz da iyi Pro 6'ya oranla. Bunun benim için pek bir önemi yok ancak bu konuya gelip okuyan başkaları için yardımcı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı