Realme GT2 vs Poco F5

@emrah_8 Bence bu kadar uzun kullanım odaklı düşünme. 5 sene sorunsuz gitse öp başına koy :) En kötü 2 defa açılıp bataryası değişecek ki uzun zaman kullanabilesin. Diğer parçalarda sorun çıkmazsa tabi. Poco F4 mesela android sürümü eski ama işlemcisi iyi. Gt 5 çok güzel ama sonuçta 2 tane f4 veya 2 tane gt2 fiyatına gelecek. Güncelleme olayı 4-5 yıl için sıkıntı çıkarmaz ama tutup 10 sene kullanacaksan sıkıntı yaratır. Bence bu kadar uzun süre kullanmaya gerek yok. Iphone almıyoruz sonuçta androidler o kadar pahalı değil :) poco f5 mesela 400 dolar falan. 5 sene sonrada 400 dolara poco f9 falan alsan iphone 15 ten ucuza geliyor :)

@emrah_8 Bence bu kadar uzun kullanım odaklı düşünme. 5 sene sorunsuz gitse öp başına koy :) En kötü 2 defa açılıp bataryası değişecek ki uzun zaman kullanabilesin. Diğer parçalarda sorun çıkmazsa tabi. Poco F4 mesela android sürümü eski ama işlemcisi iyi. Gt 5 çok güzel ama sonuçta 2 tane f4 veya 2 tane gt2 fiyatına gelecek. Güncelleme olayı 4-5 yıl için sıkıntı çıkarmaz ama tutup 10 sene kullanacaksan sıkıntı yaratır. Bence bu kadar uzun süre kullanmaya gerek yok. Iphone almıyoruz sonuçta androidler o kadar pahalı değil :) poco f5 mesela 400 dolar falan. 5 sene sonrada 400 dolara poco f9 falan alsan iphone 15 ten ucuza geliyor :)
Halen 8 senelik Sony Expria Z2 kullanıyorum.😅🤣
Dediğim gibi hocam telefona değer veren birisi değilim, lakin batarya ve yazılım ayağında çok sıkıştırdı beni. Almışken yine böyle en az 4-6 sene arası hiç telefonla uğraşmamak istiyorum. Yoksa 10klık telefonda işimi görür. Uzun vadeli bir şey bakınca her detayına girmek gerekiyor.

GT5 25k nın üzerinde olursa zaten benim için anlamını kaybeder. 34 inçlik monitöre 30k vermiş adamım, gidip 6 inçlik telefon 25k ve üzeri verirsem sistemimim çöker benim😃

S21FE kesin eledim, ekran parlaklığı A54den bile düşük, soluk kalıyor.
A54, GT2 var masamda. GT5 25kdan fazla gelirse elerim onuda. En son yazı tura atarım bu 2 telefon için. GT2 de işlemciyi kötüleyenler var hani.

@emrah_8 ben güncelleme olayını umursamıyorum. Sadece diğer markalar 3-4 yıl verirken benim poco nun 2 güncellemeyi zar zor alması sinirimi bozar. Yoksa şuan android 14 çıkacak benim cihaz 12 olsa ne olacak ki sadece arayüz falan değişiyor. Önemli olan cihazın sorunsuz olması. F5 de şuan tek sıkıntım hz düşmesi. Ortalama 2-3 günde 1 oluyor gibi. Şarj döngüsüyle de alakası olabilir. Reklam çıkma olayı ayar kapatınca kalkıyor. Ben de hiç reklam çıkmadı hala. Sadece Mi Video uygulamasını sevmedim. Amacı videodan çok tiktok youtube karışımı olmuş. Videolar için daha iyi diyordu Mi Video için ondan bakmıştım. Ben de kullanmıyorum zaten, galeri uygulaması var. A54 ün performansı biraz daha iyi olsa mantıklı seçim olurdu. Fakat geekbench de 60 70 fps alan telefonların yanında 25 fps biraz zayıf kalıyor. Tabi fiyatı da ona göre daha uygun. Ben senin yerinde olsam çoktan poco f4 alıp geçmiştim :)
Android 14 Resmi Olarak Yayınlandı
Her güncelleme güzel şeyler getiriyor aslında.

Son düzenleme:
@emrah_8 Ben kullanamam ya benim eski S9 bile bayağı zorluyordu beni sen Z2 diyorsun :) GT5 gelse bile o fiyata S23 de olacak. S23 şarj hızı hariç daha iyi bir cihaz bana göre. S23 FE her yerde satışa çıksa şöyle 20 binlere yaklaşsa güzel olacak. Ben F5 alarak iyi yapmışım gibi. Bu fiyatlarda aradaki farka değecek cihaz yok. 25 bine çıkmadan Snapdragon 8 serisi işlemci ve iyi kamera paketi alamıyorsun. Bekledikçe de yeni bir şeyler sürekli çıkıyor. Seneye A55 çıkar. Samsung'un güzel yanı güncelleme desteğini orta segmentede indirdi ve IP68 gibi korumalarda ekledi. Ama gel gelelim işlemciden kaybediyor. Benim F5 mesela şu anki sürümüyle kalsın 5 yıl kullanırım. Android'den ziyade telefonların arayüzü önemli. Samsung One UI 6 çıkardı şimdi arayüzü komple yenilemiş. Xiaomi de MIUI yeni sürümü çıkartıyor falan. F5 Android 15 alsın ve şu Hz olayını düzeltseler yeterli benim için :) Ben zaten 5 yıla kalmadan değiştiririm gibi. 3-4 yıla daha iyi cihazları aynı fiyata alırız. GT2 mi A54 mü diye arada kalsam işlemciden dolayı GT2 seçerdim. Ben işlemcisi zayıf telefon almam çünkü oyun oynarım.

@emrah_8 Ben kullanamam ya benim eski S9 bile bayağı zorluyordu beni sen Z2 diyorsun :) GT5 gelse bile o fiyata S23 de olacak. S23 şarj hızı hariç daha iyi bir cihaz bana göre. S23 FE her yerde satışa çıksa şöyle 20 binlere yaklaşsa güzel olacak. Ben F5 alarak iyi yapmışım gibi. Bu fiyatlarda aradaki farka değecek cihaz yok. 25 bine çıkmadan Snapdragon 8 serisi işlemci ve iyi kamera paketi alamıyorsun. Bekledikçe de yeni bir şeyler sürekli çıkıyor. Seneye A55 çıkar. Samsung'un güzel yanı güncelleme desteğini orta segmentede indirdi ve IP68 gibi korumalarda ekledi. Ama gel gelelim işlemciden kaybediyor. Benim F5 mesela şu anki sürümüyle kalsın 5 yıl kullanırım. Android'den ziyade telefonların arayüzü önemli. Samsung One UI 6 çıkardı şimdi arayüzü komple yenilemiş. Xiaomi de MIUI yeni sürümü çıkartıyor falan. F5 Android 15 alsın ve şu Hz olayını düzeltseler yeterli benim için :) Ben zaten 5 yıla kalmadan değiştiririm gibi. 3-4 yıla daha iyi cihazları aynı fiyata alırız. GT2 mi A54 mü diye arada kalsam işlemciden dolayı GT2 seçerdim. Ben işlemcisi zayıf telefon almam çünkü oyun oynarım.
Kullanım sıklığıyla alakalı, kullanım oranım arttığı için artık zorlamaya başladı. Yazılım ve batarya sorunu olmasa yine yeni bir telefona gerek duymazdım açıkcası. Oyunu bilgisayara bırakan birisiyim, sadece madem böyle paralar veriyoruz, vermişken oyun performansıda olsun hani, diyorum. Lakin dengeli özellik dağılımı yoksa saf oyun mu dersen, dengeli özellik derim( arayüz stabilitesi, batarya performansı, güncelleme desteği, ekran, kamera vs)

Öyle valla, beklemeden tek tesellim belki kayda değer bir şey gelir gibisinden. Şuan A54, GT2, Poco F5 hangisini alsamda beni memnun eder zaten. GT2 ve Poco F5 malzeme kalitesi ve güncellemeden dolayı; A54 performansın bu telefonlara göre çok düşük olmasından dolayı hemen alayım diyemiyorum sadece. 🙂
Suya, toza dayanıklıkta önemli aslında. Sonyde su geçirmeme özelli var, pandemide bildiğin çeşmenin altında suyla sabunla yıkıyordum her eve geldiğimde.Çizmeyeceğini bilsem kesede atardım.😁
Sen git Poco F5 gibi bir telefon yap ama suya, toza dayanıklık verme arkadaş. Şimdi bu telefon cebindeyken dışarıda yağmura yakalandığında ıslanacak, ne olacak? Masanın üzerinde iken çay, kola vs bir şey dökülürse ne olacak? Ha olur mu olmaz mı belli olmaz, lakin ilk anda bozulmasada o sıvı bir defa alınca er geç sıkıntı çıkaracaktır.

Pocodaki bu hz sorunu kronik mi yoksa sana gelende mi varmış?

GT2 Prolar aslında ikinci elde sarı sitelerde güzel fiyattan gidiyor. 14-15k dan başlayan fiyatları var daha yeni alınmış olanlar bile. Millet neden bunu satıyor, kestiremedim. Her zaman ki gibi şarj sorunu muhabbetleri yorumlarında dönüyor tabi.

@emrah_8 bir tane de Gt 2 alma planım var benim de. Umarım sorunu yoktur :) F5 de ip53 sertifikası var ama ip53 baya düşük bir koruma. Yani 3 derece suya koruyor en fazla ufak tefek sıçramalar. 8 ise belli seviyeye kadar su geçirmiyor gibi bir şeydi. Benim cihazlar hiç su almadı da işte bazen ekrana biraz su döktüğüm oldu. Önemli bir özellik bazen bozulmasını engelleyebilir.

Hz sorunu sanırım kronik. Çünkü konusunda bunu başka yaşayanlarda gördüm. Basit bir şeyden kaynaklanan basit bir sorun gibi duruyor ama düzeltmiyorlar herhalde. Android 14 te çıkış yapmış yani 13 ler çoktan 1 sürüm eskidi :) Oyun konusu tabi telefonda ben de çok oyun oynamıyorum ama mesela genshin impact güzele benziyor onu oynamak için güçlü işlemci şart. Ben mobilde oyunu da seviyorum. Her yerde yatarak oynama keyfi sunuyor. Pc de oyun keyif vermiyor o kadar :)

@emrah_8 bir tane de Gt 2 alma planım var benim de. Umarım sorunu yoktur :) F5 de ip53 sertifikası var ama ip53 baya düşük bir koruma. Yani 3 derece suya koruyor en fazla ufak tefek sıçramalar. 8 ise belli seviyeye kadar su geçirmiyor gibi bir şeydi. Benim cihazlar hiç su almadı da işte bazen ekrana biraz su döktüğüm oldu. Önemli bir özellik bazen bozulmasını engelleyebilir.

Hz sorunu sanırım kronik. Çünkü konusunda bunu başka yaşayanlarda gördüm. Basit bir şeyden kaynaklanan basit bir sorun gibi duruyor ama düzeltmiyorlar herhalde. Android 14 te çıkış yapmış yani 13 ler çoktan 1 sürüm eskidi :) Oyun konusu tabi telefonda ben de çok oyun oynamıyorum ama mesela genshin impact güzele benziyor onu oynamak için güçlü işlemci şart. Ben mobilde oyunu da seviyorum. Her yerde yatarak oynama keyfi sunuyor. Pc de oyun keyif vermiyor o kadar :)
Hepsinin bir handikabı var valla, onlarda öyle göz ardı edilemiyor. Sadece bu eksikliklerden hangisini kabul ediyorsun, deniyor. :)

Poconun en büyük avantajı işte oyun telefonu olması, satmaya kalktığında kolay satarsın diye düşünüyorum. Öyle bir durumda GT2 alıp ikisinide kullanıp GT2 tutup Poco satabilirsin sanırım. GT2 Pro zaten Poco F5 güçlerinde, handikabı şarjı hızlı bitiyor yazmışlar, gerçi ne kadar kullanımdan sonra bunu yazdılar tartışılır. 2 hafta zateb bataryanın oturma süresi var deniyor.

S23Fe 20k civarında olup S22 alternatif olsa belki denenebilirdi. Batarya performansını daha incelemedim ama diğer özellikleri bakımından S22 demişler, batarya olarak S22-23 arası olsa o fiyata gitse gideri olurmuş.

Son düzenleme:
@emrah_8 19.7k ya bir S23 FE aldık bakalım :) 2.5 da hediye çeki gelirse şarj cihazı kulaklık alırım bir tane.
Çok güzel, hayırlı olsun. :) Bende batarya testini ve fiyat düşmesini bekliyorum bunun. Eğer bataryası en azından beni oyun hariç bir gün çıkarırsa 20k civarına yakalarsam alırım diyorum bakalım.

@WarForFears bu arada sormayı unuttum, nasıl bu kadar indirimli alabildin? Ne zaman geliyor? GT2 alırım diyordun hani. :)

Son düzenleme:
Çok güzel, hayırlı olsun. :) Bende batarya testini ve fiyat düşmesini bekliyorum bunun. Eğer bataryası en azından beni oyun hariç bir gün çıkarırsa 20k civarına yakalarsam alırım diyorum bakalım.

@WarForFears bu arada sormayı unuttum, nasıl bu kadar indirimli alabildin? Ne zaman geliyor? GT2 alırım diyordun hani. :)
Gt 2 de çok aklımı çeliyordu fiyat performans olarak da s23 fe ileriye dönük daha mantıklı geldi. Öğrenci indirimiyle 19.7k ya düşüyor ve ilk 1000 kişiye 2500 tl çek vereceklermiş. Şarj cihazı ve kulaklık gibi istediğin bir şeyi beleşe getirmiş oluyorsun. F5 181 gram s23 fe 209 gram. Arka ve ön cam. Yanlar metal çerçeve. Baya hoşuma gitti :)

Yeni konular

Geri
Yukarı