İnceleme Realtek ALC 1220

Merhabalar, öncelikle ALC 1220 hariç piyasada bulunan diğer yongaları incelediğim konuya bakmanızı öneririm;
Tabii ki uzun süreli bir kullanım yapmadım en fazla 20 dakikalık bir test ile bir kaç karara vardım durumun kesinleşmesi için tekrar deneyip bu konuya güncelleme yapacağım.

ALC 889, 892, 887, 1150'yi inceledim ve aralarında en iyisinin bu olduğunu söyleyebilirim. Nedeni ise çok basit Asus Xonar D1'e geçiş yaptığım 889'a göre daha iyi ses aldığımı hatırlıyorum üstelik bunu Xiaomi Hybrid Pro HD ile fark ettim. Şimdi ise HD 8 DJ ile test yaptığımda ve Creative SB Z SE kullandığım halde kendisi ilk etapta ses kartına gerek yok mu acaba sorusunu uyandırdı. Tabii ki bu sadece ses kalitesi için söyleyebileceğim bir şey. Progressive veya test müziği sınıfına girecek müzikler dinlemiyorsanız ve kullandığınız kulaklık da o kadar da iyi değilse ortalamaysa ses kartı almanıza gerek yok diyebilirim.

Ses çıkış gücü olarak tatmin ettiğini söylemem gerek. Gain ayarı mevcut Level 1-2-3 şeklinde. Seviye 3'te %20-30 arası kullanım gayet yeterli geliyor. Creative'de bu değer 10-20 arasıdır. 95 Ohm kulaklığı rahatlıkla besleyebiliyor. 250 Ohm'a kadar da son ses açarsanız yeterli bir seviyede süreceğini düşünüyorum.

Ses sahnesi konusunda o kadar da başarılı değil. Tabii burada Creative'den bahsediyoruz oldukça iddialı ses işlemcileri üretiyor Realtek ile kıyaslamak doğru değil fakat referans olsun diye bununla kıyaslıyorum. Ancak şu da bir gerçek: daha dar bir spektrumdan verdiğini söylesem yalan olmaz. Müziğin masteringi kötüymüş gibi veyahut 50mm sürücülü bir kulaklık değil de 35-40 mm arası bir kulaklıkla dinliyormuşum izlenimi bırakıyor. Halbuki referans kulaklığı kullanıyorum ve dinlediğim müzikler de 800-3000 bitrate arası ve kayıt kalitesi olarak da TIDAL ve Deezer'dan daha iyi olduğunu çeşitli testlerde fark ettiğimi söylemem gerek.

İki ürün arasında kaldıysanız ve birinde ALC1220 codec varsa onu almanızda fayda var arada 200-300 lira fark olsa bile. Çünkü bundan daha iyi ses alabilmeniz için cebinizden sıfır parçalarda 1000-1500 lira ikinci elde ise 500-1000 lira arası para çıkmış olacaktır ve genel olarak anakartın diğer bileşenlerinin de daha kaliteli olması da yanınıza kar kalacaktır. Biraz abartıyor gibi durabilir fakat referans kulaklığında ilk etapta fark görememem bu yorumu yapmamda bir sakınca göstermiyor. Oyun için mükemmel bir deneyim sunmaz ancak yine diğer yongalara kıyasla daha iyi ses almanız size yarar sağlayacaktır. Ağırlıklı olarak müzik sonrasında oyun için yeterli olduğunu söyleyebilirim.

Kullanılan anakart: Gigabyte B550 Aorus AC | ALC1220-VB versiyon.

892, 887'nin diğer varyantı denebilir hemen hemen aynı performansı sunuyor. Sayı arttıkça kalite artmıyor öyle bir hiyerarşisi yok.
Burada belli sayıda codeclerin özellikleri yazıyor. Tabi sadece özelliklerine bakıp geçmemek lazım denemek her zaman daha iyi ama hepsi aynı marka olduğu için yine fikir veriyor.

ALC1150'nin çıktığı tarihi bilmiyorum fakat 889'u FX ailesinde kullandım 1150'yi de FX ailesinde kullandım yani aralarında üretim tarihi olarak pek bir fark yoktur diye tahmin ediyorum. Diğer yandan 889 108 dB sunarken 1150 115 dB sunuyor bunlar hassasiyet verebileceği ses çıkışından ziyade sinyal gürültü oranlarıdır kısaca. Fakat buna rağmen MSI'ın "Audio Boost" diye isimlendirdiği zamazingo da olsa 889'dan daha iyi çıkış gücü aldım. Reddit veya diğer yabancı forumlara bakarsanız 889'un 1150'den daha başarılı olduğunu söylüyorlar bunu kolaylıkla görürsünüz.

Ayrıca diğer açmış olduğum konuda 889'un 892'den daha iyi dediğimi görürsünüz.
ALC 1150 kullanan bir anakarta denk gelmediğim için bilmiyorum. Az önce ALC 1200 ve ALC 1220 VB'deki kapasitör farkına baktım. ALC 1200 kullanan anakartlarda 5 kapasitör varken ALC 1220 VB kullananlarda 7 kapasitör bulunuyormuş. Ben iki kodeği de bulunduran farklı anakartları denedim aynı kulaklıkla, fark hissetmedim. Belki de sadece oyun oynadığım içindir.

7 değil 11 tane vardır VB'yi genelde Aorus serisinde görürsün o kırmızı kare olanları da yine Aorus modellerinde görürsün onlar da kapasitördür. :D
Onlar da mı kapasitör aboo Gigabyte abim yapmış bu sefer. Ama ben oyunda hissetmedim en azından o kadarını söyleyeyim. Müzik vs. denemediğimden net olarak şu daha iyidir diyemem. VB'yi biliyorum hocam. B450 Carbon'da da ALC 1220 vardı.

1645228080446.png

Bu eski kullandığım ses kartı sadece arabirim farklı bunda PCI-E var ama kart genel haliyle aynıdır. Gördüğün 4 tane krem rengindeki küpler de kapasitör. Hatta üstünde Japon kapasitör yazar.
Oyunda fark hissetmezsin zaten genelde müzikte farkı anlarsın bir de tuttuğun ses seviyesi de önemlidir yani birinde 30 seni tatmin eder diğerinde 50 tatmin eder bu bile farktır esasında. Ama artık bu tarz farklar ortadan kalktı OP-AMP koyuyorlar. Driverı doğru yükleyip yüklememen bile fark yaratıyor.

Eki Görüntüle 1309276
Bu eski kullandığım ses kartı sadece arabirim farklı bunda PCI-E var ama kart genel haliyle aynıdır. Gördüğün 4 tane krem rengindeki küpler de kapasitör. Hatta üstünde Japon kapasitör yazar.
Oyunda fark hissetmezsin zaten genelde müzikte farkı anlarsın bir de tuttuğun ses seviyesi de önemlidir. Hatta driverı doğru yükleyip yüklememen bile fark yaratıyor.
Diğer markalarda bu kare kapasitörlere çok çok nadir rastlandığından gözümden kaçmış hocam bilgi için teşekkürler.

@m0rphine Sizi Apple USB-C DAC ile bazı bilgiler vereceğim.

Apple USB-C DAC, Apple tarafından yapılan bir dijital-analog dönüştürücüsüdür, yani DAC. Telefonlarda ve bilgisayarlarda da DAC var, peki neden harici yapıyorlar? Çünkü dahili ses kartları genellikle güçsüz ve kaliteli ses vermiyor, özellikle yüksek hassasiyetli kulak içi kulaklıklarda dip ses yapıyor. İyi bir harici DAC, dip sesi önler ve daha fazla güç sağlar. Apple USB-C DAC'i ancak harici bir "AMFİ" ile kullanmanız gerekebilir çünkü EU versiyonu bildiğim kadarıyla 0,5-0,7Vrms güç veriyor. Amerika versiyonu 1Vrms. Mesela Schiit Magni ve bu DAC çok güzel bir kombo olur.

Apple USB-C DAC kullanıcısı olarak söylemeliyim ki ses biraz düşük olması gereken gibi, ancak UAPP gibi bir yazılım kullanınca ses artıyor nedense. Ama kullanmanız gerekmiyor, ses yine yeterli. Tabi yüksek hassasiyetli kulaklik kullanıyorsanız, onun dışında UAPP gerekebilir. UAPP de Spotify desteklemiyor, şarkı satın almanız lazım. Bazi modlar var Android desibel kısıtlama kaldıran ancak ben güvenmiyorum.
Onun dışında cidden güzel bir DAC. Bilgisayarın DAC'inden kesinlikle daha iyi. Benim telefonumun DAC'i de gayet iyi o yuzden farkı ayırmak zor oluyor biraz çünkü yeni telefonların DAC/AMP'i daha iyi.

Çalışmasa bile geri gönderebilirsiniz, zaten çok ucuz bir DAC. Tam bir başlangıç DAC'i.
Eğer DAC çalışmıyorsa ve geri göndermek istemiyorsanız, ayrı bir konu açabilirsiniz, yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Merhabalar, öncelikle ALC 1220 hariç piyasada bulunan diğer yongaları incelediğim konuya bakmanızı öneririm;
Tabii ki uzun süreli bir kullanım yapmadım en fazla 20 dakikalık bir test ile birkaç karara vardım durumun kesinleşmesi için tekrar deneyip bu konuya güncelleme yapacağım.

ALC 889, 892, 887, 1150'yi inceledim ve aralarında en iyisinin bu olduğunu söyleyebilirim. Nedeni ise çok basit ASUS Xonar D1'e geçiş yaptığım 889'a göre daha iyi ses aldığımı hatırlıyorum üstelik bunu Xiaomi Hybrid Pro HD ile fark ettim. Şimdi ise HD 8 DJ ile test yaptığımda ve Creative SB Z SE kullandığım halde kendisi ilk etapta ses kartına gerek yok mu acaba sorusunu uyandırdı. Tabii ki bu sadece ses kalitesi için söyleyebileceğim bir şey. Progressive veya test müziği sınıfına girecek müzikler dinlemiyorsanız ve kullandığınız kulaklık da o kadar da iyi değilse ortalamaysa ses kartı almanıza gerek yok diyebilirim.

Ses çıkış gücü olarak tatmin ettiğini söylemem gerek. Gain ayarı mevcut Level 1-2-3 şeklinde. Seviye 3'te %20-30 arası kullanım gayet yeterli geliyor. Creative'de bu değer 10-20 arasıdır. 95 Ohm kulaklığı rahatlıkla besleyebiliyor. 250 Ohm'a kadar da son ses açarsanız yeterli bir seviyede süreceğini düşünüyorum.

Ses sahnesi konusunda o kadar da başarılı değil. Tabii burada Creative'den bahsediyoruz oldukça iddialı ses işlemcileri üretiyor Realtek ile kıyaslamak doğru değil fakat referans olsun diye bununla kıyaslıyorum. Ancak şu da bir gerçek: Daha dar bir spektrumdan verdiğini söylesem yalan olmaz. Müziğin masteringi kötüymüş gibi veyahut 50mm sürücülü bir kulaklık değil de 35-40 mm arası bir kulaklıkla dinliyormuşum izlenimi bırakıyor. Halbuki referans kulaklığı kullanıyorum ve dinlediğim müzikler de 800-3000 bitrate arası ve kayıt kalitesi olarak da Tidal ve Deezer'dan daha iyi olduğunu çeşitli testlerde fark ettiğimi söylemem gerek.

İki ürün arasında kaldıysanız ve birinde ALC1220 codec varsa onu almanızda fayda var arada 200-300 lira fark olsa bile. Çünkü bundan daha iyi ses alabilmeniz için cebinizden sıfır parçalarda 1000-1500 lira ikinci elde ise 500-1000 lira arası para çıkmış olacaktır ve genel olarak anakartın diğer bileşenlerinin de daha kaliteli olması da yanınıza kar kalacaktır. Biraz abartıyor gibi durabilir fakat referans kulaklığında ilk etapta fark görememem bu yorumu yapmamda bir sakınca göstermiyor. Oyun için mükemmel bir deneyim sunmaz ancak yine diğer yongalara kıyasla daha iyi ses almanız size yarar sağlayacaktır. Ağırlıklı olarak müzik sonrasında oyun için yeterli olduğunu söyleyebilirim.

Kullanılan Anakart: Gigabyte B550 Aorus AC | ALC1220-vb versiyon.

Emeğin için çok teşekkürler gerçekten beklediğim bir paylaşımdı. ALC 892 corsair hs50 pro kulaklık kullanmaktayım fakat daha iyi müzik ve oyun deneyimi ve ses kalitesi yaşamak istiyorum aklımda Creative sbx4 gibi bir ses kartı ve DT770 Pro kulaklık alma planım var tavsiye edebilir misin aralarında bariz bir fark olur mu veya senin tavsiye edebilecegim bir ses kartı ve kulaklık var mı?

@m0rphine Sizi Apple USB-C DAC ile bazı bilgiler vereceğim.

Apple USB-C DAC, Apple tarafından yapılan bir dijital-analog dönüştürücüsüdür, yani DAC. Telefonlarda ve bilgisayarlarda da DAC var, peki neden harici yapıyorlar? Çünkü dahili ses kartları genellikle güçsüz ve kaliteli ses vermiyor, özellikle yüksek hassasiyetli kulak içi kulaklıklarda dip ses yapıyor. İyi bir harici DAC, dip sesi önler ve daha fazla güç sağlar. Apple USB-C DAC'i ancak harici bir "AMFİ" ile kullanmanız gerekebilir çünkü EU versiyonu bildiğim kadarıyla 0,5-0,7Vrms güç veriyor. Amerika versiyonu 1Vrms. Mesela Schiit Magni ve bu DAC çok güzel bir kombo olur.

Apple USB-C DAC kullanıcısı olarak söylemeliyim ki ses biraz düşük olması gereken gibi, ancak UAPP gibi bir yazılım kullanınca ses artıyor nedense. Ama kullanmanız gerekmiyor, ses yine yeterli. Tabi yüksek hassasiyetli kulaklik kullanıyorsanız, onun dışında UAPP gerekebilir. UAPP de Spotify desteklemiyor, şarkı satın almanız lazım. Bazi modlar var Android desibel kısıtlama kaldıran ancak ben güvenmiyorum.
Onun dışında cidden güzel bir DAC. Bilgisayarın DAC'inden kesinlikle daha iyi. Benim telefonumun DAC'i de gayet iyi o yuzden farkı ayırmak zor oluyor biraz çünkü yeni telefonların DAC/AMP'i daha iyi.

Çalışmasa bile geri gönderebilirsiniz, zaten çok ucuz bir DAC. Tam bir başlangıç DAC'i.
Eğer DAC çalışmıyorsa ve geri göndermek istemiyorsanız, ayrı bir konu açabilirsiniz, yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.
Aidenn hocam döktürmüş yine eline sağlık :)
UAPP kullanınca ses seviyesinin artışının nedeni Android-Apple DAC eşleşmesinde görülen sesin yarı yarıya düşme probleminin o uygulama sayesinde by-pass edilişidir. Böylece iPhone'lardakiyle eşit ses seviyesine çıkar. Spotify gibi çok önemli bir streaming servisini desteklememesi en büyük dezavantajı.

Kabaca böyle bir hesap çıkarabilirim:

iPhone + US versiyon DAC = 100 volume
iPhone + EU versiyon DAC = 50 volume
Android + US versiyon DAC = 50 volume
Android + EU versiyon DAC = 25 volume
Android + EU versiyon DAC + UAPP = 50 volume

Emeğin için çok teşekkürler gerçekten beklediğim bir paylaşımdı. ALC 892 corsair hs50 pro kulaklık kullanmaktayım fakat daha iyi müzik ve oyun deneyimi ve ses kalitesi yaşamak istiyorum aklımda Creative sbx4 gibi bir ses kartı ve DT770 Pro kulaklık alma planım var tavsiye edebilir misin aralarında bariz bir fark olur mu veya senin tavsiye edebilecegim bir ses kartı ve kulaklık var mı?
X4 güzel bir ses kartı G serisinden daha fazla yazılımsal destek sunuyor ne de olsa Super X-Fi serisinde fakat satışının çok da fazla olmadığını ve aşırı pahalıya satıldığını görüyorum. X serisi biraz lükse kaçan seri bence bunun yerine G6 veya AE-7 almanız çok daha makul olacaktır. Ben ses kartı ihtiyacımı Creative'den yana kullanıyorum fakat siz daha farklı markalara da kayabilirsiniz. FiiO K5 Pro ESS alabilirsiniz mesela bu bütçelerde. Marka ve model konusunda bir fikrim olmadığını söylemem gerek. Teknik detayları göz dolduruyor tabii ki. Müzik konusunda Creative'den çok daha üstün olduğu aşikar. Tabii diğer arkadaşlarının yorumunu da almanız daha doğru olacaktır. Mesela bu konularda iyi olan bir arkadaşıma sorduğumda FiiO'ya pek bakma demişti belki de sadece bir mittir emin olamadığım için topu onlara atıyorum.

Creative kartlarına yorumum şu olacaktır. Gaming klasmanında rakibi yok diyebilirim içerisindeki Scout mode bile tek başına kendilerini zirvede tutacak bir özellik. Sesi çok yapaylaştırıyor fakat oyun oynandığı için özellikle rekabetçi oyunlarda açıldığı için çok sorun edilecek bir şey değil ses konumunu daha fazla keskinleştiriyor bu yüzden oyun olarak tercih edilecek bir kulaklık. SBX profilleri de yine oyunlar için güzel "EQ" ayarı ve Surround ayarı diyebiliriz. Müzik tarafına gelince bununla ilgili pek bir özelliği yoktur. Preset EQ'larda bile Jazz gibi ön tanımlar yokken içerisinde hala oyunla alakalı ön tanımlar görebiliyorsunuz. Verdikleri ekolayzır ayarı tamamen kavis şeklinde yapıldığı için siz bir bandı arttırırken yan taraflarda aşağı çekme durumu oluyor bu pek tercih edilen bir şey değil genelde bunların birbirinden bağımsız bir şekilde değiştirilmesi istenir kullanıcı tarafında. Bu da müzik konusunda aslında çok uğraşmadıklarını gösteriyorlar. Tabii ki bu sadece yazılımsal taraftaki eksiklikleri genel olarak Flat müzik dinleyenler için güzel ses sunduğunu söylemem gerek. İçerisindeki ses işlemcisi kayda değer bir şekilde fark yaratıyor. DAC olarak da genel olarak kötü tercih yapan bir firma değil. Sesi de olabildiğince temiz veriyor. Hem oyun hem de müzik olarak başarılı buluyorum fakat sadece müzik olarak pek de yeterli geldiğini düşünmüyorum.

Dediğim gibi @246675 ve @Evil Belief kullanıcılarının yorumlarını da bekleyin derim. Benim bilmediğim bir çok DAC/amfi vardır müzikle ilgilenen daha iyi veya daha uygun fiyatlı DAC önerileri yapacaklardır eminim.

Son düzenleme:
X4 güzel bir ses kartı g serisinden daha fazla yazılımsal destek sunuyor ne de olsa super X-Fi serisinde fakat satışının çok da fazla olmadığını ve aşırı pahalıya satıldığını görüyorum. X serisi biraz lükse kaçan seri bence bunun yerine G6 veya AE-7 almanız çok daha makul olacaktır. Ben ses kartı ihtiyacımı Creative'den yana kullanıyorum fakat siz daha farklı markalara da kayabilirsiniz. Fiio K5 Pro ess alabilirsiniz mesela bu bütçelerde. Marka ve model konusunda bir fikrim olmadığını söylemem gerek. Teknik detayları göz dolduruyor tabii ki. Müzik konusunda Creative'den çok daha üstün olduğu aşikar. Tabii diğer arkadaşlarının yorumunu da almanız daha doğru olacaktır. Mesela bu konularda iyi olan bir arkadaşıma sorduğumda Fiio'ya pek bakma demişti belki de sadece bir mittir emin olamadığım için topu onlara atıyorum.

Creative kartlarına yorumum şu olacaktır. Gaming klasmanında rakibi yok diyebilirim içerisindeki scout mode bile tek başına kendilerini zirvede tutacak bir özellik. Sesi çok yapaylaştırıyor fakat oyun oynandığı için özellikle rekabetçi oyunlarda açıldığı için çok sorun edilecek bir şey değil ses konumunu daha fazla keskinleştiriyor bu yüzden oyun olarak tercih edilecek bir kulaklık. Sbx profilleri de yine oyunlar için güzel "EQ" ayarı ve Surround ayarı diyebiliriz. Müzik tarafına gelince bununla ilgili pek bir özelliği yoktur. Preset EQ'larda bile jazz gibi ön tanımlar yokken içerisinde hala oyunla alakalı ön tanımlar görebiliyorsunuz. Verdikleri ekolayzır ayarı tamamen kavis şeklinde yapıldığı için siz bir bandı arttırırken yan taraflarda aşağı çekme durumu oluyor bu pek tercih edilen bir şey değil genelde bunların birbirinden bağımsız bir şekilde değiştirilmesi istenir kullanıcı tarafında. Bu da müzik konusunda aslında çok uğraşmadıklarını gösteriyorlar. Tabii ki bu sadece yazılımsal taraftaki eksiklikleri genel olarak flat müzik dinleyenler için güzel ses sunduğunu söylemem gerek. İçerisindeki ses işlemcisi kayda değer bir şekilde fark yaratıyor. DAC olarak da genel olarak kötü tercih yapan bir firma değil. Sesi de olabildiğince temiz veriyor. Hem oyun hem de müzik olarak başarılı buluyorum fakat sadece müzik olarak pek de yeterli geldiğini düşünmüyorum.

Dediğim gibi @246675 ve @Evil Belief kullanıcılarının yorumlarını da bekleyin derim. Benim bilmediğim birçok DAC/amfi vardır müzikle ilgilenen daha iyi veya daha uygun fiyatlı DAC önerileri yapacaklardır emi.

X4 güzel bir ses kartı g serisinden daha fazla yazılımsal destek sunuyor ne de olsa super X-Fi serisinde fakat satışının çok da fazla olmadığını ve aşırı pahalıya satıldığını görüyorum. X serisi biraz lükse kaçan seri bence bunun yerine G6 veya AE-7 almanız çok daha makul olacaktır. Ben ses kartı ihtiyacımı Creative'den yana kullanıyorum fakat siz daha farklı markalara da kayabilirsiniz. Fiio K5 Pro ess alabilirsiniz mesela bu bütçelerde. Marka ve model konusunda bir fikrim olmadığını söylemem gerek. Teknik detayları göz dolduruyor tabii ki. Müzik konusunda Creative'den çok daha üstün olduğu aşikar. Tabii diğer arkadaşlarının yorumunu da almanız daha doğru olacaktır. Mesela bu konularda iyi olan bir arkadaşıma sorduğumda Fiio'ya pek bakma demişti belki de sadece bir mittir emin olamadığım için topu onlara atıyorum.

Creative kartlarına yorumum şu olacaktır. Gaming klasmanında rakibi yok diyebilirim içerisindeki scout mode bile tek başına kendilerini zirvede tutacak bir özellik. Sesi çok yapaylaştırıyor fakat oyun oynandığı için özellikle rekabetçi oyunlarda açıldığı için çok sorun edilecek bir şey değil ses konumunu daha fazla keskinleştiriyor bu yüzden oyun olarak tercih edilecek bir kulaklık. Sbx profilleri de yine oyunlar için güzel "EQ" ayarı ve Surround ayarı diyebiliriz. Müzik tarafına gelince bununla ilgili pek bir özelliği yoktur. Preset EQ'larda bile jazz gibi ön tanımlar yokken içerisinde hala oyunla alakalı ön tanımlar görebiliyorsunuz. Verdikleri ekolayzır ayarı tamamen kavis şeklinde yapıldığı için siz bir bandı arttırırken yan taraflarda aşağı çekme durumu oluyor bu pek tercih edilen bir şey değil genelde bunların birbirinden bağımsız bir şekilde değiştirilmesi istenir kullanıcı tarafında. Bu da müzik konusunda aslında çok uğraşmadıklarını gösteriyorlar. Tabii ki bu sadece yazılımsal taraftaki eksiklikleri genel olarak flat müzik dinleyenler için güzel ses sunduğunu söylemem gerek. İçerisindeki ses işlemcisi kayda değer bir şekilde fark yaratıyor. DAC olarak da genel olarak kötü tercih yapan bir firma değil. Sesi de olabildiğince temiz veriyor. Hem oyun hem de müzik olarak başarılı buluyorum fakat sadece müzik olarak pek de yeterli geldiğini düşünmüyorum.

Dediğim gibi @246675 ve @Evil Belief kullanıcılarının yorumlarını da bekleyin derim. Benim bilmediğim birçok DAC/amfi vardır müzikle ilgilenen daha iyi veya daha uygun fiyatlı DAC önerileri yapacaklardır eminim.

Şu an kullandığım ALC 892'nin üzerine yapacagım ses kartı ve kulaklık masrafı çok farklar yaratır mı? (birinci önceliğim müzik bu arada) çünkü genelde forumlarda "anakartlardaki ses kartları cok iyi extra masrafa gerek yok. ALC 1220 -892 niz varsa sadece iyi bir kulakliklada işinizi görür " gibi yorumlarda çok karıştırıyor kafamı.

Geri
Yukarı